İçindekiler

Naturel Yöntemlerle Bacaktaki Yara İzleri Nasıl Geçer?E Vitamini Yağı

Kakao Yağı

Bacaktaki Yara İzleri için Aloe vera

ZeytinyağıMalzemeler

Uygulanışı

Limon KürüMalzemeler

Uygulanışı

Seneler süresince çeşitli dış etmenlerden dolayı vücudumuz zarar görebilmektedir. Kazalar, ameliyatlar ve dermatolojik hastalıklardan dolayı cilt dokumuz da bazı yaralar oluşabilmektedir. Bu yaraların iyileşme sürecinden sonrasında deri derhal eski haline gelmez. Derin yarık ve doku kaybı benzer biçimde durumlarda eski haline dönmesi aslına bakarsanız imkansızdır. Doku nakli yapılsa bile deformasyon geçmeyecektir. Küçük, derin olmayan, sıyrık benzer biçimde yaralarda yada ciltte oluşan sivilce benzer biçimde problemlerin bıraktığı izlerin ise tedavisi mümkündür. Piyasada bunun için bir oldukca krem mevcuttur. Dermatologların önerilmiş olduğu kremlerin amacı, üst katmandaki ölü deriyi soyup alttan yeni, pürüzsüz ve lekesiz cildi çıkarmaktır. Kesinlikle tabip kontrolünde kullanılması gerekmektedir. Bacaktaki yara izleri iyi mi geçer? Sorusu ise bu aşamada en oldukca sorulanlardan biri.

Bu yazımızda sizlere ciltteki yara izlerinden kurtulmanın yollarından bahsedeceğiz. Bilhassa çocuk, genç, yaşlı demeden en oldukca yara izi taşıdığımız yer bacak bölgesidir. Bacaklarımız gün boyu hareket halinde olduğumuz için ya da spor yararken en etken bölgemiz olduğundan, dış etmenlere en açık yerdir. Oluşan yara izleri bacaklarda daha uzun süre kalabilmektedir. Naturel yöntemlerle bacaktaki yara izleri iyi mi geçer?  Evde yara izleri için uygulayabileceğiniz 5 yöntem belirledik.

Naturel Yöntemlerle Bacaktaki Yara İzleri Nasıl Geçer?

Ilk olarak yara izlerinin tamamen geçmesini beklemek gerçekçi değildir. Hedefimiz görünürlüğünü azaltmak, daha silik haline getirmektir. Mevcud yara izinin oluştuğu süre, derinliği oldukça önemlidir. İşte size önerebileceğimiz naturel yöntemler…

E Vitamini Yağı

Eczanelerden kolaylıkla bulabileceğiniz e vitamini, vücudumuzda oluşan çatlakların üstüne sürülmesiyle meşhurdur. Bir oldukca hanım hamilelikten ilkin ve sonrasında çatlakların üstüne e vitamini kullanır. İçindeki antioksidanlarla cilt yüzeyini yeniler. İzlerin daha kolay geçmesini sağlar.

Kakao Yağı

Kakao yağı da nemlendirme ve cilt yenileme özelliğine haizdir. Direkt bulunan bölgeye tertipli bir halde uygulayabileceği benzer biçimde, kakao yağı içeren bir losyonda kullanabilirsiniz. Kakao yağı, üstünden uzun süre geçmiş yara izleri için değildir. Yeni oluşmuş yaraların iyileştikten sonrasında kalan izlerinde etkilidir.

Bacaktaki Yara İzleri için Aloe vera

Aloe vera bitkisinin öz suyu cilt bakımında oldukça önemlidir. Aynı öteki yağlar benzer biçimde nemlendirme özelliği yüksektir. Cildin kendini yenilemesine destek sunar. Antibakteriyel özelliği yardımıyla taze yaralarda oldukca etkilidir. Açık yaraların üstüne uygulanmaması gerekir.

Zeytinyağı

Zeytinyağı hayatımızın her alanında bulunan, yararları saymakla bitmeyen gıdalardan biri. İçindeki vitamin ve mineraller yardımıyla yara izleri mevzusunda da oldukça iddialı. Saf zeytinyağını bir pamuğa döküp yara izine sürebilirsiniz. Ek olarak sizin için oldukca etkili bir kür hazırladık.

Malzemeler

 • 1 tatlı kaşığı zeytinyağı
 • 1 tatlı kaşığı karbonat

Uygulanışı

 1. Zeytinyağı ve karbonatı metal olmayan tabakta, metal olmayan kaşıkla karıştıralım.
 2. Macun kıvamında peeling elde edeceğiz.
 3. Yara izlerinin üstüne sürüp 20 dakika beklemiş olalım.
 4. Ilık suyla yıkayalım.
 5. Üstüne kesinlikle nemlendirici sürelim.

Limon Kürü

Limon kürü daha oldukca eski yara izlerinde kullanılmaktadır. Fazlaca işe yaradığına inanılan bu kürü, sürdüğümüz bölgenin güneşe direkt temasından kaçınılması gerekmektedir. Eğer güneşe çıkılacaksa da kesinlikle yüksek spf güneş kremi sürülmelidir.

Malzemeler

 • 1 tane limon
 • 1 tatlı kaşığı karbonat

Uygulanışı

 1. Limonun suyunu sıkalım.
 2. Karbonatla karıştırıp macun kıvamı elde edelim.
 3. Oluşan bu macunu yara izinin üstüne sürelim.
 4. Elimizle ovarak peeling yapalım.
 5. 15 dakika bekletip ılık suyla yıkayalım.
 6. Üstüne nemlendirici sürmeyi unutmayalım.

Naturel yöntemlerle bacaktaki yara izlerinin geçmesi için en mühim mevzu sabırdır. Uzun solukta, tertipli kullanımla izlerdeki azalmayı görmüş olacaksınız. Yöntemlerimizi deneyenlerin yorumlarını bekliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir