İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır : İşsizlik maaşı devlet verilen işten çıkartılan personellere 10 ay süresince verilen ödemedir. Devlet tarafınca bu ödemenin alınması için kurum tarafınca işten çıkartılmanız gerekir. Sadece kendi isteği ile işten ayrılan hiçbir personel işsizlik maaşından yararlanamaz. Bundan dolayı sigortalı olan hepimiz işten çıkartıldığı an direkt olarak işsizlik maaşı alabilir. Sadece bağkurlu olan kişiler de öncesinden bu maaştan yararlanamıyorken yeni yasa ile bağkurlu olan kişiler de işsizlik maaşı almaya hak kazanmıştır. Bağkur sigortası olan kişilerin işsizlik maaşı alabilmesi için belli şartları kapsaması önemlidir. Bundan dolayı Bağ-Kur’lular İçin İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır hakkında detaylı yazılara da bakmanız mümkün. 

İşsizlik maaşı çoğu zaman devletimizde işten ayrılanlar için alınan bir maaştır. Oldukca düşük meblağ olarak verilse de işi olmayan kalan hepimiz işsizlik almayı tercih eder. Vatandaşlar işsizlik maaşını almak için lüzumlu olan pirim sayısını doldurmaları gerekir. Bu pirim sayısını sistem üstünden doldurup doldurmadığınızı denetim etmeniz mümkün. Pirim dolduğu süre alınan işsizlik maaşı tutarı da daha çok olur. Bundan dolayı pirim ne kadar düşük olursa alınan maaş da o denli düşük olacağı için yüksek meblağ da maaş almak için emek verme hayatınızın da daha çok olması gerekir. 

İşsizlik Kapsayan Bağkurlu Sigortalılar

Sigortalı olan bağkurlular kendi meslek kazancı sebebiyle vergi mükellefi olmalıdır. Gelir vergisinden muaf da olsalar sivile kayıtlı olmaları da zorunludur. Şirket ortağı iseniz bu durumda da devletin vermiş olduğu işsizlik sigortasından yararlanmış olmuş olursunuz. Sadece işsizlik almak isteyen her insanın sigortalı olma zorunluluğu vardır. Sigortasız bir firmada çalışmak devletimizde yasaktır. Bunun oldukça çok cezası bulunur. Bundan dolayı bu benzer biçimde durumlar da çalıştığınızın kurumun sigortalı yaptığından güvenilir olmak gerekir.

Eğer bir şirket da sigortalı değilseniz hak almanız da mümkün olmaz. Aynı şekilde işsizlik maaşı da alamazsınız. Bundan dolayı devletimizde çalışan her insanın sigortalı olarak emek vermesi gerekir. Sigortanız yoksa eğer bu durumu yakınma edebilir yada şirket ile görüşerek sigortanızı yaptırmanız da mümkün. Aksi durumda devletin sunmuş olduğu hiçbir imkandan yararlanma fırsatı bulunmaz. Bundan dolayı bir firmada sigortalı olarak çalışmıyorsanız eğer ne olursa olsun sigortanızın yaptırılması gerekir. Böylelikle bağkurlu olanlar da işsizlik maaşından yararlanır. 

Bağkur İşsizlik Maaş Tutarı

İşsizlik maaşı almak için prim gününüz önemlidir. Bağkurlu olan kişilerin 120 gün süresince sigorta ücretlerini yatırması gerekir. Sigorta primleri 600 gün 900 gün ve 1080 gün olarak değişmiş olur. İşsizlik maaşı için alınan aylık da buradan belli olur. Prim ödeme gününüz ne kadar fazla ise o denli uzun ay işsizlik alırsınız. Aynı şekilde tutarlar da buna bakılırsa belirlenir. Alınan maaşı ve ödeme günlerinizi eklediğiniz süre otomatikman ne kadar işsizlik alacağınız da çıkar. Çoğu zaman her insanın işsizlik tutarı aynı çıkmaz. Bilhassa bağkurlu olan kişiler de bu durum birazcık daha farklıdır. Bundan dolayı işsizlik maaşı için ne olursa olsun sistem üstünden denetlemek gerekir. 

İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır

İşsizlik tutarı için direkt olarak sistemden de bakmanız mümkün. Çoğu zaman bir oldukca kullanıcı işsizlik maaşından yararlanmayı tercih eder. Şu sebeple işsizlik maaşı her ne kadar düşük tutarda da verilse birçok şahıs için maaş yerine geçtiğinden dolayı tercih edilir. Bundan dolayı bağkurlu olan kişilerinde işsizlik maaşı alması mümkün. Bunun için lüzumlu olan şartları yerine getirerek müracaat yapmak gerekir. Böylelikle kısa süre içinde başvurunuz da değerlendirilir ve hesabınıza işsizlik maaşı yatar. 

İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır

Eski dönemler de yalnız 4A hizmet dökümü olanlar işsizlik maaşından yararlanırdır. Sadece artık bağkurlu olanlar da sigorta pirimlerini ödediği süre işsizlik maaşı alabilir. İşsizlik maaşı almak için lüzumlu olan yerelere müracaat da bulunmak gerekir. Çoğu zaman işsizlik maaşı için işkura müracaat da bulunmanız gerekir. İşkura lüzumlu olan müracaat yapıldıktan sonrasında müracaat da değerlendirilmeye alınır ve kısa süre de sonuçlanır. Bağkurlu olanların işsizlik maaşını iyi mi alacağına dair Bağ-Kur’lular İçin İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır hakkında detaylı informasyon alabilirsiniz. Çoğu zaman web üstünde bu mevzuda oldukca fazla informasyon yer alır. Aynı süre da işkur merkezini arayarak da işsizlik hakkında sorularınızı sormanız mümkün. Bu sayede işsizlik tutarını da sormanız mümkün. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir