Doğada bulunan bazı meyveler içerdikleri antioksidan ile pek çok hastalıkla savaşmakta ve insan sağlığını korumaktadırlar. Özellikle kış aylarında yetişen meyvelerden bazıları çok kuvvetli antioksidan özellikte olduklarından insan sağlığını pek çok mikroba karşı korumaktadırlar. Soğuk geçen kış ayları beraberinde pek çok hastalığı da getirmektedir. Bu da insan sağlığı açsından son derece tehlikeli bir durumdur. Özellikle bünyesi zayıf olan pek çok insanın vücut direnci hemen kırıldığı için hastalıklara yakalanma olasılığı daha yüksektir. Bu hastalıklar çoğu zaman insanların neredeyse tüm yaşantısını etkileyecek kadar çok ileri gidebilmektedirler. Onun için olabildiğince hastalıklara yakalanmamaya dikkat edilmelidir. Bu hastalıklardan kurtulmak için insanların pek çoğu ilaçlara sarılmaktadır. İlaçlar çok aşırı kullanıldığında vücudumuz için faydadan çok zarara neden olabilmektedirler. Özellikle uzun süreli ilaçların kullanımı beraberinde pek çok toksin maddenin (zararlı madde) birikmesine neden olabilmektedir.

Yaban mersini

Hastalıklara doğal ilaç: Yaban mersini!

Kış aylarının getirmiş olduğu hastalıklardan korunmak için doğada bulunan ürünlerden yararlanmak hem sağlık açısından daha iyi hem de ilaçların yan etkileri açısından daha zararsızdır. Özellikle bu konuda yapılan sayısız bilimsel araştırma neticesinde uzun süreli ilaçların kullanılmasının pek çok probleme neden olduğu tespit edilmiştir. Bu problemler zamanla ileri seviyelere gelerek hiç istenmeyen ve geri dönüşü olmayan hastalıklara neden olabilmektedirler. Onun için sağlığımızı korumak adına daha sağlıklı ve doğal olan ürünleri tüketmemiz gerekmektedir. Bunun için de binlerce yıldır olduğu gibi yine doğaya yönelmekteyiz. İnsanoğlu doğa olmadan hayatta kalamaz. Çünkü bütünüyle doğaya bağlı bir şekilde yaratılmıştır. Yediği ekmekten içtiği suya kadar her şeyi doğadan elde etmektedir. Tüm bunların yanında hastalıklarına şifa bulmak için de tarihin ilk zamanlarından beridir doğada bulunan ürünlerle ilaçlar yapmış ve kendi sağlığını korumaya çalışmıştır.

Geleneksel tıp yani alternatif tıp ve modern tıp tamamen doğada bulunan ürünlerden meydana gelmiştir. Özellikle bazı ürünlerin insan sağlığına çok iyi geldiği bilimsel olarak ispat edilmiştir. Bu ürünler doğal ilaç yerine geçtiğinden hiçbir yan etkiye ve toksin maddeye (zararlı madde) neden olmamaktadırlar. Teknolojinin gelişmesi ve bilimin ilerlemesiyle beraber doğada bulunan pek çok ürün bilimsel çalışmalara konu olmuştur. Bu çalışmalara konu olan ürünlerden birisi de hiç kuşkusuz yaban mersinidir. Yaban mersini içeriğindeki pek çok özellikle ile insan sağlığına çok büyük katkılar sağlamaktadır. Özellikle kış aylarında tüketilmesi insan sağlığına oldukça iyi gelmektedir. Çok kuvvetli bir antioksidan olması hasebiyle pek çok hastalığın vücuda bulaşmasını önlemekte ve önüne geçmektedir.

Yaban mersini

Yaban mersininin anavatanı neresidir?

Yaban mersininin anavatanına baktığımızda kendimizi Kuzey Amerika’da bulmaktayız. Kuzey Amerika’ya özgü bir meyve olan yaban mersini özellikle faydaları ve özellikleri ile son dönemlerin en çok sevilen ve tüketilen meyvelerinin başında yer almaktadır. Kuzey Amerika dışında dünyanın pek çok farklı bölgesinde ve coğrafyasında yetişmekte olan yaban mersini tıptan gastronomiye pek çok alanda aktif bir şekilde kullanılmaktadır.

Yaban mersini Türkiye’de yetişir mi?

Ülkemiz toprakları birden fazla çeşide sahip olduğundan dünyada yetişen pek çok ürün Anadolu’nun bereketli topraklarında yetişme imkânı bulmaktadır. Ülkemizde toprak çeşitliliğinin fazla olması dışında iklim koşulları da pek çok ürün için son derece uygundur. İklimin ve toprağın yanı sıra su kaynaklarının da fazla olması pek çok türün yetişmesine kapı aralamaktadır. Bu türlerden birisi de yaban mersinidir. Anavatanı Kuzey Amerika olan yaban mersini, iklim koşullarının uygun olması ve toprak yapısının elverişli olması hasebiyle ülkemiz sınırları içerisinde de yoğun bir şekilde yetişmektedir. Yaban mersini içerisindeki özellikleri sayesinde pek çok hastalığa iyi gelmekte ve son derece önemli bir besin kaynağıdır. Türk mutfağında da çok büyük bir yeri olan yaban mersini ülkemizde yoğunlukla Doğu Karadeniz bölgesinde yetişmektedir. Doğu Karadeniz dışında Marmara bölgesinde ve Akdeniz bölgesinde de yoğun bir şekilde yetiştirilmektedir. Ülkemizde yoğun bir ilgi ve talep gören yaban mersini genellikle tatlılarda ve bazı yemeklerde aktif bir şekilde kullanılmakta ve severek tüketilmektedir.

Yaban mersini

Yaban mersini hangi familyaya mensuptur?

Yaban mersini fundagiller ailesine mensup bir bitkidir. İçeriğindeki maddeler sayesinde sağlık alanında çok faza kullanılan yaban mersini insanlar için çok büyük bir öneme sahiptir. Tıptan gastronomiye kadar pek çok alanda yoğun bir şekilde kullanılan yaban mersini reçellerin yapımında, konservelerde, tatlılarda ve bazı ana yemeklerde çok fazla kullanılmaktadır. Kendisine has tadıyla pek çok yemeğin yanında servis edilmektedir.

Yaban mersininin faydaları ve özellikleri nelerdir?

Teknolojinin gelişmesiyle beraber insanlar doğada bulunan pek çok ürünü araştırmıştır. Bu araştırmalar sonucunda pek çok meyvenin, sebzenin ve şifalı bitkilerin özellikleri keşfedilmiştir. Doğada yapılan birden fazla bilimsel çalışma vardır. Bu çalışmalara konu olan meyvelerden birisi de yaban mersini olmuştur. Kuzey Amerika kıtasına özgü bir meyve olan yaban mersini bilimsel araştırmalara konu olmuştur. Yapılan sayısız araştırma neticesinde yaban mersininin pek çok özelliğinin ve faydasının olduğu tespit edilmiştir. Tüm bunlar insan sağlığı açısından son derece önemlidir. Yapılan bu sayısız bilimsel araştırmanın sonucunda yaban mersininin faydalarını şu şekilde özetlememiz doğru olacaktır;

Yaban mersini

 • Kanser riskini en aza indirmekte ve vücudun kanserli hücrelerden korunmasını sağlamaktadır.
 • Göz sağlığına çok iyi geldiği yapılan araştırmalar sonucunda tespit edilmiştir.
 • Sindirim sisteminde meydana gelen pek çok problemin önüne geçmektedir.
 • Kalp ve damar sağlığına çok iyi gelmektedir.
 • Psikolojin problemlere de iyi gelen yaban mersini özellikle depresyonun giderilmesinde aktif rol oynamaktadır.
 • Kan şekerini dengelemektedir.
 • İdrar yolu enfeksiyonlarına oldukça iyi gelmektedir.
 • Bilişsel gelişimi de destekleyen yaban mersini beyin hücrelerini güçlendirmektedir.
 • Vücuda çok fazla enerji sağlamaktadır.
 • Kadınların yaşamış olduğu regl dönemi ağrılarını en aza indirmektedir.
 • Kandaki iltihapların giderilmesini ve kanın arındırılmasını sağlamaktadır.
 • Bağışıklığa iyi gelen yaban mersini bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.
 • Kanda bulunan pek çok toksin maddeyi dışarı atmaktadır.
 • Ağız ve diş sağlığına çok iyi gelmektedir.
 • Metabolizmayı hızlandırma özelliği bulunmaktadır.
 • Kalp krizi riskini en aza indirmektedir.
 • Kuvvetli bir antioksidandır.

Pek çok özelliği ile son dönemlerin en çok konuşulan ve üretilen meyvelerinden birisi olan yaban mersin kendisine has tadı ve kokusuyla pek çok yemekte aktif bir şekilde kullanılmaktadır. Özellikle tatlı ürünlerinde yoğun bir şekilde kullanılan yaban mersini, gastronomi kadar tıp alanında da çok yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Kış aylarının doğal bir ilacı olarak görülen yaban mersini çok kuvvetli bir antioksidan kaynağıdır. İçerisindeki pek çok madde sayesinde hastalıkların önüne geçmektedir. Ayrıca kanser gibi çok büyük ve ciddi hastalıkların da önüne geçmekte ve vücuda bulaşmalarını önlemektedir. Göz sağlığı açısından da çok iyi bir meyve olan yaban mersini pek çok görme problemine iyi gelmektedir. Vücutta zamanla biriken toksin maddeler (zararlı maddeler) zamanla kana bulaşmaktadır. Bu da beraberinde birden fazla problemin baş göstermesine neden olmaktadır. Tüm bu problemlerin önüne geçmek için yaban mersini oldukça etkili bir tedavi yöntemidir. Yapılan araştırmalara göre yaban mersini kanda bulunan zararlı maddeleri dışarı atmakta ve kanı arındırmaktadır. Ayrıca beyin gelişimine de çok iyi gelen yaban mersini beyin hücrelerinin güçlenmesini ve korunmasını sağlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir