Askerlikte bakaya kalmak ne demek? Son zamanlarda sıkça duyulan ve ne olduğu dört gözle beklenen terimlerden önde gelen bakaya hakkında merak ettiklerinizi yazımızın muhteviyatında bulabilirsiniz. Asker adaylarının yada asker çağına yaklaşan adayların en oldukca merak etmiş olduğu konulardan birisi de “Bakaya Kalmak” terimidir. Bakaya kalmak ne demek merak ediyorsanız, bu yazımızda sizler için devamlı güncel bilgiler düzenleyeceğiz. Askerlik süresi ulaşmadan önce bakaya kalmak ya da askerlik durum belgesi üstünde yazan bakaya kalmak nedir, ne anlama gelir?

  • Subay Iyi mi Olunur?

Makalede Neler Var?

Bakaya Kalmak Ne Demek?

Hapis Cezası Askerlikte Bakaya Kalmak ile İlişkili Midir?

Askerlikte Bakaya Kalmak ve Cezası Nedir?

Bakaya Kalanlar Yüksek Lisans Sonrası Erteleme Yapabilir Mi?

Hastalık Sonrası Bakaya Kalınırsa Erteleme Yapılır Mı?

Bakaya GBT Sorgusunda Çıkar Mı? GBT’ye Takılır Mı?

Bakaya Kalanlar Bedelli Askerlik Yapabilir mi?

Bedelli Askerlik Tutarı Ne Kadardır?

Bakaya Kalmak Ne Demek?

Bakaya kalmak, askerlik periyodunun gelmesine karşılık, görevi yapmak için girişim gerçekleştirmemiş kişileri ifade etmektedir. Bilhassa son zamanlarda birçok şahıs bunun ne işe yaradığını sıkça incelemektedir.

Askerlik dönemine giren, son yoklamalarını yaptırarak askerliğe yönelik karar aldıran; sadece çağrıldıkları zamanda gitmeyen ya da vardığında kıtalarına gitmeksizin toplandığı yerden ayrılan bu isimle anılmaktadır. Bu durum 1111 sayılı Askerlik Kanunu içinde de yer verilmiştir. Burada yer edinen bilgiler ışığında sevk öncesi ya da sonrası iki ay kapsamında çocuğunun dünya doğması sebebiyle şubeye gelemeyecek insanoğlu, kanıtlayan surette belgeleri şubede bulundurulmalıdır.

Dolayısıyla haklarında bakaya yapılmaz. Bunun haricinde sevkin son gününe dek şubeye gelmeyenler ile gelip de sevk evrakını alıp, birliğe katılmayanlar bakaya olarak isimlendirilir.

Hapis Cezası Askerlikte Bakaya Kalmak ile İlişkili Midir?

Bir suçtan dolayı cezaevine giren birçok şahıs askerliğin durumunun nasıl biteceğini büyük bir merakla karşılamaktadır. Bakaya kalmak GBT nedir bu bakımdan oldukça sık tekrarlanan sorulardandır.

Burada bilmenizde fayda olan, cezaevinde olsanız bile bakaya kalabileceğinizdir. Bununla beraber tahliye olunması peşinden, bunu takiben ilk sınıflandırma zamanının ilk sevk ve celp dönemlerinde başvuruları ya da yakalanmaları yapılır. Sonrasında da sevkiyatı gerçekleştirilir.

Askerlikte Bakaya Kalmak ve Cezası Nedir?

Askerde bakaya kalmak hakkında en oldukca dört gözle beklenen konulardan birisi cezadır. Ulusal Müdafa Bakanlığı, İçişleri Bakanlığına; askerlik şubeleri de ilgili yerin en yüksek mülki amirine bakaya düşmüş kişilerin alınması için bildiri yapar.

Bundan sonrasında kişiler yakalandıktan sonrasında zaman kaybetmeden, en geç 24 saatte şubeye getirilir. Burada bir ceza da mevcut olup askerlikten kaçak olanların, iradeleri dâhilinde gelmeleri durumunda her günün karşılığı 5 Türk Lirası yönetimsel para cezası uygulanır.

Sadece yakalanmışsa her gün 10 Türk Lirası cezası bulunmaktadır.

Bakaya Kalanlar Yüksek Lisans Sonrası Erteleme Yapabilir Mi?

Günümüzde birçok şahıs lisansüstü eğitimleri askerlik ertelemek için kullanmaktadır. Bu kapsamda bakaya kalması üstüne yüksek lisans eğitimine süregelen birçok insan da vardır. Okurken bakaya kalmak bu yüzden birçok şahıs tarafınca, yoğun bir halde incelenmektedir.

Yönetmelikler kapsamında ilgili okula kayıt zamanı, yoklama kaçağı ya da bakaya düşmüş olduğu tarih peşinden olan kişilerin askerlik durumlarında erteleme yapılmamaktadır. Bununla beraber yönetimsel anlamda askerlik şubeleri değişik uygulamalar da gerçekleştirebilmektedir. Bazı şubeler mevzu hakkında erteleme yapabilmektedir.

Lâkin mevzu hakkında durağan(durgun) prosedürler bulunmaz. Dolayısıyla size en yakın askerlik şubesine giderek, mevzu hakkında detaylı informasyon alabilirsiniz. Yüksek lisans eğitimi yapıyorsanız, bağlı bulunduğunuz enstitü ile bağlantı kurabilirsiniz.

Hastalık Sonrası Bakaya Kalınırsa Erteleme Yapılır Mı?

Bakaya kalmak ne demek askerlik süreci gelmesine rağmen, hakkında girişim yapılmaması durumuna denmektedir. Bakaya kalmak değişik nedenlerden dolayı olabilir. Örnek olarak kişiler hastalanmışsa bu durum ortaya çıkabilir.

Bu durum geçerli olanlar, erteleme yapmalarının mümkün olup olmadığını çoğunlukla merak etmektedir. Yönetmelik kapsamında geçici hastalık var ise, sevk geciktirmesi raporu temin edilebilmektedir. Böylece alınan raporun bitim evveliyatına dek erteleme yaptırılabilir.

Muayene peşinden bakaya durumunda er statüsünde bulunan kişiler, sevkiyatı için engeli yoksa karar tarihini izleyen ilk mesai günü sevke doğal olarak tutulur. Er olan sadece bakaya kalmadan ilkin rapor alanların, karar tarihini izleyen ilk sınıflandırma zamanının, ilk sevk ve celp zamanlarında sevki yapılır.

Bakaya kalma üstüne bedelli askerlik de sorulmamaktadır. Yönetmelik çerçevesinde askerliği bedelli şekilde yapmanın şartlarından biri bakaya durumuna düşmemedir.

Komiser Yardımcısı Maaşı Ne Kadar? Komser Yardımcısı Maaş

Bakaya GBT Sorgusunda Çıkar Mı? GBT’ye Takılır Mı?

Bakaya durumuna düşen kişiler bakaya kalma GBT nedir, takılır mı benzer biçimde soruları da düşünmektedir. Bu durumda olan kişilerin yakalanabilmesi için Askeralma Genel Müdürlüğü İçişleri Bakanlığıyla birlikte iş yapmaktadır. Bu açıdan polisler mesai kapsamında ilgili şahsı yakalarsa, askerlik şubesine götürür.

Bunun haricinde yakalanırsa da bir tutanak meydana getirilir. Bunların bir nüshası ilgili kişide bırakılır. Eğer bakaya şeklinde aranan kişi Türkiye dışarısında yaşıyorsa, ilgili Türk konsoloslukları vasıtasıyla işlemlerin bitirilmesi bildiri edilir. Sonrasında ise tebellüğ evraklarının askerlik şubesine iadesi yapılmaktadır.

Burada bilmenizde fayda olan bir öteki durum da memurluktur. Kamu ya da hususi hizmete yoklama kaçakları, barışta tatbikat ile ferdi seferberlik eğitimi bakayaları alınmamaktadır. Kamu mensuplarının doğal olarak olduğu kanun kapsamında ilgili kişiler işgören da olması imkansız.

Bakaya Kalanlar Bedelli Askerlik Yapabilir mi?

Ek ücret ödeyerek yapabilirler.

Bedelli Askerlik Tutarı Ne Kadardır?

Ücret 80.064,72 TL’dir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir