Balyabadra yada günümüzdeki adıyla Patras, Yunanistan’ın Mora Yarımadası’nda yer edinen zamanı şehirlerden biridir.

Balyabadra Mora Yarımadası‘nın kuzeybatı kesiminde yer alır. Tarihçiler şehrin İ.Ö. 5. yüzyılda mühim bir tecim merkezi bulunduğunu ifade etmişlerdir. Sadece kent Roma’nın Yunanistan’ı fethinden ilkin gerilemiştir. Osmanlıların hakimiyetinde ise tekrardan canlanmış ve mühim bir tecim merkezi olmuştur.

Bu makalede şu sorulara yanıt verilmiştir:

  • Balyabadra neresidir? Haritadaki coğrafi konumu nedir?
  • Balyabadra Osmanlılar tarafınca ne vakit fethedilmiştir?
  • Balyabadra’nın coğrafi özellikleri nasıldır?
  • Balyabadra kaç yıl Osmanlılar tarafınca yönetilmiştir?

Tarih

Osmanlılar Mora‘ya ilk olarak Yıldırım Bayezid zamanında akınlar gerçekleştirmiştir. Sadece Mora’nın Osmanlıların eline geçmesi Fatih Sultan Mehmet zamanında vuku bulmuştur. Birçok Osmanlı tarihçisinin belirttiği suretiyle, Fâtih’in Mora seferine Balyabadra civarlarındaki ziraat sahalarında çalıştırılan müslüman tutsak bayanları kurtarmak amacıyla çıkmış olduğu belirtilir. Sadece gerçekte padişahın Mora seferi tamamen siyasidir. Nitekim Mora halkı, Sultan’ı taht kavgaları sebebiyle yarımadaya çağrı etmiştir.

View this post on Instagram

A post shared by 𝕭𝖑𝖆𝖈𝖐𝖓𝖔𝖘𝖊 (@bill_mavromitis)

Balyabadra şehrinden bir görüntü

Günümüzde Osmanlı tarihçileri Balyabadra’nın zamanı hakkında araştırmalar yapmaktadır. Ayşe Kayapınar, Osmanlıların şehirde egemenlik kurmuş oldukları 1460 yılından 1715 yılına kadar geçirdiği periyodu incelemiştir. (bkz. Ayşe Kayapınar, “Osmanlı Döneminde Mora’da Bir Sahil Şehri: Balya Badra/Patra (1460-1715)”, Cihannüma Tarih ve Coğrafya Araştırmaları Dergisi, ss. 67-93)

Osmanlıların Balyabadra’daki birinci egemenlik periyodu 1460-1685 yıllarını kapsarken ikinci egemenlik periyodu ise 1715-1821 dönemlerini kapsar. Buna nazaran Osmanlılar üç asırdan fazla bir süre Balyabadra’yı yönetmiştir.

Osmanlı arşivlerindeki mühhime ve yakınma defterleri koleksiyonunda Balyabadra’daki Osmanlı yetkililerine yazılan pek fazlaca buyruk ve bürokratik kayıt mevcuttur. İlk resmi Osmanlı tarihçisi olan Naîmâ 1716’da bu şehirde vefat etmiştir.

Coğrafya

Balyabadra 38.246639 enlem ve 21.734573 boylam koordinatlarında yer alır. Aynı isimle büyük bir körfeze ev sahipliği meydana getiren Balyabadra Mora’daki en kalabalık şehirler arasındadır. Balyabadra’nın Yunan ana karasıyla olan bağlantısını yakın dönemlerde inşa edilen Rion-Antirion Köprüsü sağlar.

Günümüzde büyük bir limana haiz olan Balyabadra, ticari gemilerin uğrak noktasında yer alır. Şehre ek olarak cruise turları kapsamında pek fazlaca vapur uğrar. Şehrin doğusunda bulunan Panachaiko ismindeki dağ silsilesi (en yüksek tepesi 1928 metredir) Killene’den sonrasında Mora’nın en yüksek tepelerine ev sahipliği yapar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir