Yapımcılığını Es Film’in üstlendiği Barbaroslar dizisi Oruç Reis ve kardeşi Hızır Reis’in yaşamını mevzu ediniyor. Akdeniz, Osmanlı Sultan’ının himayesindeki bu iki korsanın yönetiminde bir Türk gölü haline dönüşüyor.

Gösterim Detayları

Tarih: Eylül 2021 (Olası)Saat: 20:00Yapımcı: ES FilmYayın Hakları: TRT 1

Kurgu

(Tahmin) Barbaroslar dizisi 1. sürem 1. bölümde Oruç Reis ile kardeşi Hızır Reis İspanya’da zor durumda bulunan Endülüs Müslümanlarına desteğe koşuyor. Endülüs Müslümanları Barbaros kardeşlerinin yardımıyla Şimal Afrika’ya ve Osmanlı İmparatorluğu’nun başta Selanik ve İstanbul olmak suretiyle çeşitli bölgelerine yerleştiriliyor. Desteğe gereksinim duyan Oruç ve Hızır Reis büyük bir devletin himayesi altına girmek için arayıştadır. Bundan dolayı ilk olarak Orta Doğu’daki hegemon Müslüman devletlerinden önde gelen Memlüklere müracaat ederler. Bir süre onların himayesi altında bulunurlar.

Arkasından iki kardeş Osmanlı himayesi altına girer. Osmanlı Devleti’nde o dönem padişah Yavuz Sultan Selim’dir. Selim uzun bir süre Orta Doğu fetihleriyle meşgul olmuş, bu yüzden batılı devletlerle harbe girişememiştir. Vefat etmeden ilkin Barbaros kardeşleri himayesi altına alarak Akdeniz’de söz sahibi olmak ister. Barbaros kardeşler ise himaye başvurularının kabul edilmesinden sevinç duyar ve Akdeniz’i Osmanlı Sultanı adına yağmalamaya adım atar.

Fragman

Oyuncular

  • Engin Altan Düzyatan
  • Ulaş Tuna
  • Şeyma Korkmaz

Ansiklopedika Dizi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir