Batı Almanya, neredeyse 60 yıl içinde ülkeyi vuran en fena organik felaketi temizlemeye çalışıyor. Stolberg sokaklarına saçılan yıkıntı üstünde, mahalli sanatçı Dennis Brandt’in stüdyosunu gösteren parlak mavi bir tablo bulunuyor.

İçeride, bir yığın halinde daha çok yıkıntı yığılmış ve sel sularının neredeyse tavana kadar yükseldiği duvarlardan sırılsıklam eskizler fark gösteriyor. Brandt, Al Jazeera muhabirine “Kasaba yıkıldı, hakkaten her şey, sokaklar ve evler” açıklamalarında bulunmuş oldu.

“Tıpkı bir harp benzer biçimde, arkadaşlarımın çoğunun artık bir evi yok” dedi.

Stolberg’deki yıkım sahneleri, bu hafta sel baskınları bölgedeki alçak kasabaları harap ederken batı Almanya ve Belçika’nın geniş kesimlerinde tekrarlandı. Almanya’da minimum 156 kişinin yaşamını kaybetmesi, ülkeyi neredeyse 60 yıl içinde vuran en fena organik afet haline getirdi.

Köln’ün güneyindeki Ahrweiler bölgesi, aralarında 12’si engelli bakım evinde kalan minimum 110 kişinin öldüğünü bildirdi.

Bu trajedi, Alman yetkililerin iklim değişikliğinden meydana gelen ve giderek sıklaşan aşırı hava vakalarına hazırlanmak için yeterince çaba göstermediği yönünde yaygın endişelere yol açtı.

Salı ve Perşembe içinde, alışılmadık derecede statik bir alçak tazyik bölgesi üstün dereceli düzeyde yağış aldı ve en fena etkilenen bölgeler Çarşamba gecesi yoğun fırtınalara maruz kaldı.

Almanya’nın meteoroloji ajansı, bazılarının bir tek 24 saat içinde iki aya kadar yağış aldığını söylemiş oldu.

https://www.youtube.com/watch?v=wRI5CddzuSQ

Kurtarma Operasyonları Devam Ediyor

On binlerce acil servis ve minimum 850 asker, sularda mahsur kalan insanları kurtarmak ve yıkılan binaların kalıntılarını aramak için helikopterler, zırhlı araçlar ve tekneler kullanarak etkilenen bölgelere konuşlandırıldı.

Kurtarma operasyonları devam ediyor, sadece altyapıya verilen büyük hasar, birçok yolun hasar görmesi yada geçilmez olması, çeşitli bölgelerde telefon şebekelerinin çökmesi ve Cuma akşamı itibarıyla 100.000’den fazla kişinin elektriksiz kalması sebebiyle sekteye uğradı.

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier Cumartesi günü Şimal Ren-Vestfalya’daki (NRW) Erftstadt’ı ziyaret ederek trajediden etkilenenlere tesellide bulunmuş oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir