Bavyera yada Bayern, Almanya’nın güneydoğusunda bulunan coğrafî bir bölge ve eyalettir. 70.550,19 km2 (27.239.58 sq mi) bir alana haiz olan Bavyera, Almanya’nın toplam arazi alanının ortalama beşte birini oluşturan, yüzölçümü bakımından en büyük Alman eyaletidir. 13 milyonu aşkın nüfusuyla, nüfusta yalnızca Şimal Ren-Vestfalya’dan sonrasında ikinci sıradadır, sadece büyüklüğü sebebiyle minimum sözü geçen eyaletlerden biridir. Bavyera’nın başlıca şehirleri Münih (başkenti ve en büyük şehri ve ek olarak Almanya’nın üçüncü büyük şehri), Nürnberg ve Augsburg’dur.

Bavyera zamanı, Demir Çağı Kelt kabileleri tarafınca en erken yerleşimini, peşinden bölgenin Raetia ve Noricum eyaletlerine dahil edilmiş olduğu MÖ 1. yüzyılda Roma İmparatorluğu’nun fetihlerini ihtiva eder. Batı Roma İmparatorluğu’nun çöküşünün peşinden MS 6. yüzyılda bölgede köklü bir düklüğün temeli atıldı. Ondan sonra Mukaddes Roma İmparatorluğu topraklarına dahil edildi, 1806’dan sonrasında bağımsız bir krallık oldu. 1871’de krallık unvanını korurken Prusya liderliğindeki Alman İmparatorluğu’na katıldı ve nihayet 1949’da Federal Almanya Cumhuriyeti’nin bir eyaleti oldu.

Bavyera, büyük seviyede devletin geniş Katolik çoğulluğu ve tutucu gelenekleri sebebiyle benzersiz bir kültüre haizdir. Bavyeralılar geleneksel olarak bir dil, mutfak, mimari, Oktoberfest şeklinde festivaller ve Alp sembolizminin unsurlarını içeren kültürleriyle gurur duymuşlardır. Eyalet ek olarak GSYİH rakamlarına gore Alman devletleri içinde ikinci en büyük ekonomiye haiz ve bu da ona oldukça varlıklı bir Alman bölgesi statüsü veriyor.

Bavyera’nın toplamda 25 bağımsız şehri ve 71 kırsal bölgesi bulunur.

Bavyera ŞehirleriAmbergAnsbachAschaffenburgAugsburgBambergBayreuthCoburgErlangenFürthHofIngolstadtKaufbeurenKemptenLandshutMemmingenMünih (München)Nuremberg (Nürnberg)PassauRegensburgRosenheimSchwabachSchweinfurtStraubingWeidenWürzburg

Öteki Almanya eyaletlerini tanıyın

  • Şimal Ren-Vestfalya
  • Rhineland-Pfalz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir