Almanya Bundesliga’da savaşım eden Bayern Münih’in 2021-22 sezonundaki ekibini Ansiklopedika’da keşfedin.

Bundan önceki sezonu şampiyon tamamlayan Bayern Münih 2021-22 sezonunda Almanya Bundesliga, Almanya Kupası (DFB-Pokal)’ın yanı sıra Şampiyonlar Ligi’nde savaşım ediyor.

Bayern Münih hakkında

Bayern Münih, (Almanca: Fußball-Club Bayern München e. V.; İngilizce: FC Bayern München) Bavyera’nın Münih şehrinde bulunan bir Alman ustalaşmış spor kulübüdür. Alman futbol ligi sisteminin en üst seviyesi olan Bundesliga’da oynayan ustalaşmış futbol ekibi ile tanınır. Bayern, 2013’ten bu yana arka arkaya dokuz olmak suretiyle 31 ulusal şampiyonluk, 20 ulusal kupa ve oldukça sayıda Avrupa ödülü ile üstün dereceli kazanan Alman futbol tarihinin en başarıya ulaşmış kulübüdür.

FC Bayern Münih, 1900 senesinde Franz John liderliğindeki 11 futbolcu tarafınca kuruldu. Bayern ilk ulusal şampiyonluğunu 1932’de kazanmasına karşın, kulüp kurulduğu 1963’te Bundesliga’ya seçilemedi. Kulüp, en büyük başarı periyodunu 1970’lerin ortalarında Franz Beckenbauer’in kaptanlığında Avrupa şampiyonluğunu kazandığında yaşadı. ((1974-1976 yılları aralığında üst üste üç kez). Bayern altı Avrupa Kupası/UEFA Şampiyonlar Ligi şampiyonluğu (Almanya rekoru) kazanmıştır ve 2020 finalinde sezonluk üçlünün bir parçası olarak kupa tarihindeki altıncı şampiyonluğunu kazanmıştır ve peşinden sezonluk üçe iki kez ulaşan ikinci Avrupa kulübü oldu. Bayern ek olarak bir UEFA Kupası, bir Avrupa Kupa Galipleri Kupası, iki UEFA Süper Kupası, iki FIFA Kulüpler Dünya Kupası ve iki Kıtalararası Kupa kazanmıştır ve bu onu internasyonal alanda en başarıya ulaşmış Avrupa kulüplerinden biri ve her ikisini de kazanan tek Alman kulübü yapmış oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir