İçindekiler

Bebek Ne Süre Sütten Kesilmeli?

Emzirmeyi Bırakmanın Genel Sebepleri

Bebek Memeden 2 Ayrı Yöntemle Nasıl Kesilir?Geleneksel yöntem

Emzirmeyi Azaltarak Bırakma

Bebek Ne Süre Sütten Kesilmeli?

Bebek memeden iyi mi kesilir? Hangi yöntemler uygulanmalıdır? Emzirmeyi bırakmanın genel sebepleri nedir?

Anne sütü doğumdan sonrasında ilk altı ay süresince bebeğin fizyolojik ve psikososyal ihtiyacını karşılayan temiz, taze, en yararlı besindir.

Birleşmiş Milletler Küçüklere yardım Fonu (UNICEF) ve Dünya Sıhhat Örgütü(WHO) bebeklerin yaşamlarının ilk altı ayında tek başına anne sütü ile beslenmelerini ondan sonra ek gıdalarla beraber anne sütü almaya devam etmelerini ve 24 ayın sonunda anne sütünü sonlandırmayı önermektedir.

Doğal bu süreç çocuğun hazır bulunuşuna gore değişmektedir. Bebeğin sağlığı iyi değilse, diş çıkarıyorsa, hela eğitimi alıyorsa, yeni bir eve taşınma mevcutsa ve eve yeni bir kardeş geliyorsa mühim bir değişim var ise bu süre 24 aydan uzun sürebilir.

Emzirmeyi Bırakmanın Genel Sebepleri

Anneler en oldukca bebeği;

 • Yeterince emzirdiğini düşündükleri,
 • Bebeklerin emmek istememesi,
 • Sütün yetmemesi,
 • Sıhhat problemleri ,
 • Meme başı çatlağı,
 • İlaç kullanımından,
 • Bebeklerini ek gıdaya alıştırmak için

emzirmeyi bıraktıkları gözlenmektedir.

Bebek Memeden 2 Ayrı Yöntemle Nasıl Kesilir?

Ilk olarak bu süreç hem anne hem de bebek açısından itimat bağının kurulduğu ve güçlendiği, birbirlerini tanımış olduğu bir süreç olduğundan sıhhatli bir halde yönetmekte yarar var.

Bebeğinizi memeden kesmeye, siz ve bebeğinizin hazır bulunduğunu hissettiğiniz anda  başlayın ve emin olun. Zira yine emzirmeye dönerseniz bu süreç siz ve yavrunuz için daha zorlayıcı olabilir.

Sonrasında bebeğinizi bardaktan yada biberondan süt içmeye ve ek gıdaları yemeye hazır hale getirin.

Bebeğinizi memeden kesmeniz için;

 1. Geleneksel yöntemler
 2. Emzirmeyi azaltarak bırakma şekilleri vardır.

Geleneksel yöntem

Bebeği memeden kesmek için meme ucuna saç koymak, salça sürmek, biber sürmek, vazelin sürmek, tuz ve kahve vb. yiyecekleri sürmek olarak malum ve bunun yanında bebeği anneden ayırarak başka eve göndermek yada annenin evden ayrılması şeklinde şekilleri ihtiva eder.

Bunlara dikkat etmekte yarar var. Ne kadar bu tarz şeyleri uygulayıp başarıya ulaşmış olunsa da çocukta bu biçim uygulamalar ileriye dönük itimat problemlerine ve anksiyeteye yol açabilir.

Emzirmeyi Azaltarak Bırakma

Geleneksel yönteme gore daha sıhhatli ve önerdiğim yöntemdir. Emzirmeyi azaltarak bırakmak için ;

 • 2 yada 3 günde, bigün içindeki beslenme öğününü azaltın. Mesela; günde 10 öğün emiyorsa ertesi gün 9 yada 8 öğüne düşürün. Ve buna 2-3 gün devam edebilirsiniz. Siz ve çocuğun arasındaki iletişime bağlı olarak değişebilir. Sonrasında 8 öğünden 6 öğüne bu şekilde azaltmaya devam edin.
 • Öğünlerinizi azaltmaya gün içindeki öğünlerden başlayın. Zira sabah ve gece öğünlerine daha düşkün olabilirler.
 • Öğünleri azaltmak ile beraber emzirme sürelerini kısaltın. Mesela 10 dakika emziriyorsanız 6-7 dakikaya düşürebilirsiniz.
 • Kaldırdığınız öğün ve süresi yerine bebeğinizle zaman geçirin. Oyunlar oynayın, bahçeye çıkın, çeşitli etkinlikler düzenleyin. Onunla daha çok zaman geçirin ve sevginizi belli edin.
 • Bebeğinize azalttığınız öğünlerde süt ve tamamlayıcı gıdalardan verin. Onun istediği çatal, bardak ile içmesine ve yemesine izin verin.
 • Yavrunuz memeyi istediğinde artık bardaktan süt içebileceğini ona anlatın ve uygulaması için teşvik edin pekiştirin. Öncesinde ek gıdalara başlarsanız zorlanmayabilirsiniz.
 • Bu süreci siz ve çocuğunuza bağlı olup 1 yada 2 ve daha çok aya yayarak planlayabilirsiniz.
 • Bu yöntem ile süt kanallarındaki tıkanıklığı ve çeşitli iltihaplanmaların önüne geçmiş olmuş olursunuz.

Son olarak; hormonal değişikler sebebiyle kendinizi değişik duygularda hissetmeniz normaldir. Kendinizi başkaları ile kıyaslamayın.

Bu süreci yaşarken çocuğunuzda ağlama, memeyi isteme, küsme, içe kapanma, parmak emme, saldırgan ve öfkeli davranışları gözlemleyebilirsiniz. Süresi uzayan ve artan davranışlarda bir uzmandan yardım alın.

Devamlı çocuğunuza sevginizi gösterin yanında olduğunuzu hissettirin. Bu süreci kararlılıkla ve sıhhatli bir halde devam ettirmeye çalışın.

Çocuk Gelişimci Ebru Güngör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir