Bebeklerde tırnak batması, çoğunlukla karşılaşılan bir durumdur. Yetişkinlerde de karşılaşılan bu durum bebeklerde birazcık daha değişik seyreder. Bebekler gelişme çağlarında oldukları ve bu süreç devamlı devam etmiş olduğu için ayak tırnakları da oldukça süratli büyümektedir. İstenmeyen durumların yaşanmaması için bebeklerin ayak tırnaklarına tertipli bakım yapmak gerekiyor. Keza tırnak kesiminin de özenli bir halde yapılması gerekiyor. Tırnak batması durumunun oluşup oluşmadığına bakmak ve tertipli olarak denetlemek de büyük ehemmiyet taşıyor.

Bebeklerde tırnak batması problemi, bilhassa parmak üstünde kızarıklık ve şişlik yaratabiliyor. Bu yüzden de rahatsız edici bir akıntı da olabiliyor. Bebek parmağına dokunulunca derhal ağlayarak tepki veriyor. Eğer ayak tırnaklarında olmuşsa da yürürken topallamaya başlıyor. Bu yüzden bebeklerde tırnak batması mühim bir mevzudur. Tertipli olarak takip edilmesi gereklidir.

Bebeklerde Tırnak Batması Niçin Olur?

Aslen tırnak batması her bireyde yaşanmış olan bir vaka. Erişkin insanlarda olduğu benzer biçimde bebeklerde de bu durum görülmektedir. Bu hastalık değişik sebeplerden dolayı yaşanabiliyor. Peki fakat niçin oluşuyor? Gelin detaylı olarak inceleyelim.

  Bebeklerde tırnak batması niçin olur sorusunun en net cevabı tertipli bakım ile ilgilidir. Şu demek oluyor ki bakımı doğru yapılmayan bir bebek için tırnak batması problemi çoğunlukla yaşanabilir.

  Bebeklerin ayaklarını sıkan ayakkabılar ya da çoraplar bu mevzuda tırnak batması sürecini hızlandırabiliyor. Bu yüzden bebeklerin ayaklarının rahat bir halde hareket etmesini sağlamak gerekiyor.

  Bebeklerin tırnak kısımlarının hava alması da oldukça önemlidir.

  Bebeklerde yaşanmış olan tırnak batmasını önlemek adına dar çoraplar giydirilmemesi gerekiyor.

  Ayakkabıların ayaktan minimum 1 santimetre büyük olması ve burun kısmının geniş ve yüksek olması da mühim bir etken.

  Bebeklerin tırnakları kesilirken küt uçlu tırnak makası kullanılmasına dikkat etmekte yarar var.

  Tırnakların bebeklere zarar verecek kadar uzamaması gerekiyor ve tertipli olarak kesilmesi mühim görülüyor.

Bebeklerde tırnak batması olmasının nedenlerini sizler için açıkladık. Peki bebeklerde tırnak bakımı iyi mi olmalı? içeriğimizin devamında…

Bebeklerde Tırnak Bakımı Iyi mi Olmalı?

Bebeklerde tırnak bakımı ile ilgili olarak söyleyeceğimiz oldukça fazla şey var. Çoğunlukla bebekler tırnakları uzun olarak doğarlar. İnce ve zararsız görünseler de mümkün olduğunda bakımının yapılması ve kesilmesi gerekir.

  Bebeğinizde tırnak batması gördüyseniz, rahat ayakkabıların ve çorapların tercih edildiğinden kesinlikle güvenilir olmalısınız.

  Ayakların devamlı havalandırılmasına dikkat etmelisiniz.

  Ayakların kuru kalması gerekmektedir. Islak ve nemli tutulmaması son aşama önemlidir.

  Tırnak batması benzer biçimde durumlarda derhal tırnağı kesmeyin. Birazcık daha uzamasını bekleyin ve antibiyotik ile antiseptik kremler kullanın. Bu da bir yöntem olarak sunuluyor ve hususi olarak bakım gerektirebiliyor.

 1. Bebeklerin sağlığı için bu mevzuda hususi olarak üretilen tırnak makaslarından kullanmanızı öneriyoruz. Uçlarının sivri olmaması sebebiyle bu makaslar çoğu zaman daha oldukça tercih edilmekte ve güvenli görülmektedir.
 2. Bebeklerin tırnaklarını banyo yaparken ya da emzirirken kesmek oldukça daha kolay oluyor. Bu yüzden deneyimlerinize bakılırsa bir yöntem seçebilirsiniz.
 3. Bebeklerin tırnakları kesilirken yapacağınız ilk iş, bebeğinizin parmağını nazikçe tutmanız olacaktır. Parmağın etli kısımlarını geriye çekmeniz gerekiyor ve üstünde derin olmayan bir boşluk ile kesimin yapılması gerekiyor.
 4. Tırnağın sivri kalan bölgeleri için de bir törpü kullanabilirsiniz. Törpüleme son aşama mühim görüldüğü için bu aşamayı atlamamanızı öneriyoruz. Tırnak kesilince daha da sivrileştiği için bebeğe zarar verme riski ile beraber tırnak batması için de zemin oluşmuş oluyor.
 5. Duruma bakılırsa eczanelerden de bu mevzuda sunulan aparatlardan temin edebilirsiniz. Bebeğinizin sağlığı için en süratli şekilde kullanmaya başlayabilirsiniz.

Bebeklerde Tırnak Batması Iyi mi Geçer?

Tüm yetişkinlerde de olduğu benzer biçimde bebeklerde yaşanmış olan tırnak batması süreci etrafındaki kızarıklık ile kendini belli ediliyor. Eğer müdahale edilmez ise sarı irin bulunan bir iltihap oluşumu yaşanabiliyor. Bu yüzden kızarıklık başladığı an müdahale edilmesi gerekiyor. Kronik olarak geçmeyen vakalara bakarsanız, çoğunda tırnak kökünün kazındığı görülüyor. Bu duruma uzmanlar küçük müdahalelerde bulunabiliyor. Bu yüzden dikkatli bir halde bakım yapmak oldukça daha mühim olmaktadır. Bebeğinizde tırnak batması görürseniz eğer yapmanız gerekenler şunlardır;

  Bebeğinizin ayağını günde 3 kere sabunlu sıcak suyla yıkmanızı öneriyoruz. Bu işlem averaj 20 dakika sürmelidir. Banyo esnasında zeytinyağı sabunu kullanırsanız da etkili olacaktır.

  Elma sirkesi de bu mevzuda faydalıdır. Elma sirkesi içinde bulunan antiseptik maddeler, tırnakların batmasını engelliyor. Yumuşatıyor tırnakları ve bir an ilkin bakımını yapabilmenize olanak veriyor.

  Bir kova suyun içine bir miktar elma sirkesi ilave edin ve tırnak batmasının olduğu ayağı averaj 20 dakika içinde tutun. Bu işlem de günde 3 kere uygulanabilir. Hangi seçenek sizin için daha kolay uygulanabilir ise ona bakılırsa hareket edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir