Bebeğime/Çocuğuma Nasıl Uyku Eğitimi Verebilirim?

 

Bebekler ile ilgili meydana getirilen her eğitimde rutin ve ritüeller oldukça önemlidir. Rutin, gündelik hayatınızdaki düzeni temsil eder. Gündelik hayatınızda yaptığınız aynı şeyleri, aynı sırayla yapıyor olabilmek hem yavrunuz hem de sizin için kolaylık ve itimat elde edecektir. Sıcak bir banyo, masaj, ninni söyleme, bebeğinizle konuşma yada kitap okuma şeklinde olabilir. Ritüellere gelecek olursak… Ritüeller, yaptığınız davranışların kendine özgü olması durumudur. Örnek verecek olursak bezini ya da üstünü değiştirirken aynı şarkıyı söylemek şeklinde… Her ne dinsel tören uyguluyorsanız, uykudan ilkin ilk 40 gün yapılmasını önerebilirim. Tüm bu tarz şeyleri yaparken yavrunuz gelişir ve gereksinimleri farklılaşır. Bu durumda bebeğin gereksinimlerine gore şekillenmek daha doğru olacaktır. Peki, bebeklere uyku eğitimi iyi mi verilmeli?

Tertipli bir uyku eğitimi oluşturmak için yavrunuz kadar sizin de hazır olduğunuzda eğitime başlamanızı tavsiye ederim. Bundan dolayı siz hazır olduğunuzda başlarsanız bu süreç yavrunuz için daha rahat geçebilir. Her aile, her ebeveyn, her bebek kendine özgüdür ve durumlar değişim izah edebilir. Bu eğitim her yaş grubunda verilebilir. Geç kaldığınızı ya da erken başladığınızı düşünmeyin. Bu mevzularda da bir uzmandan destek isteyebilirsiniz.

Bebeklere Uyku Eğitimi Nasıl Verilmeli?

Temas…

Bebeğinizi yatağa yatırdığınızda yeniden ağlamaya başladığında ona temas edin. Elinizi bebeğinize götürün. Bu ona itimat hissini verecektir. Bundan dolayı bebekler için fizyolojik kontakt oldukça önemlidir.

Uyaranlar…

Bebeğin uyku ortamı uyarıcılardan uzak şu demek oluyor ki mütevazı olmalıdır. Eğer ki devamlı uyuduğu bir oyuncağı var ise o oyuncak yanında tutulabilir. Fakat bebeğin yatağında daha çok uyarıcı olmamalıdır. Bebek yatakta durmak istemeyip ağlıyorsa, sizde ısrar eden olmayın, kucağınıza alıp sakinleştirebilirsiniz. Gece uyuttuğunuzda karanlık bir ortam olması daha uygundur. Eğer ki altını değiştirebilmek için girdiyseniz loş bir ortamda halletmenizi tavsiye ederim. Uyku esnasında uyarıcıların azca olması önemlidir. Ek olarak bu durum bebeğin gece-gündüz teriminin oluşmasına da destek sağlar.

Esneklik…

Bu esnekliği kendi hayatınızda da uygulayabileceğiniz şeklinde yavrunuz için de uygulayabilirsiniz. Katı kurallar koymak yerine, tüm alışkanlığı bozmadan kuralları esnetebilirsiniz.

Uykusu gelen bebek uyur bu yüzden hakkaten uykusu gelmediyse yatağa zorla götürmeyin. Eğer ki hakkaten uykusu gelmiş ve hala uyumamakta ısrar ediyor ve ağlıyorsa siz sakin kalmaya itina gösterin. Bundan dolayı bu ağlama erişkin bireylerdeki şeklinde acı hissi içermez. Elbet bu süreçte onu bırakıp gitmiyoruz. O an ne kadar evladınız için üzülseniz, sinirlenseniz de lütfen sakince oturup bekleyin. Yavrunuz ya da evladınız ağlayıp, siz sessiz kaldıkça bunun geçersiz bir yöntem bulunduğunu anlayacaktır. Daha sonrasın da yavrunuz/evladınız sakinleşecek ve sizin kucağınıza gelecektir. Bu durumda da onu sevgiyle kucaklayabilirsiniz. Bu davranış ona, “ ben daima yanındayım fakat ağlayarak istediğin şeyi elde edemezsin” mesajını verir. Çocuğunuzla konuşun. Eğer ki sizinle birlikte oturup zaman geçirmek istiyor uyumamakta ısrar ediyorsa, onun aslen şuan sizinle birlikte oturmak istediğini fakat uyuması icap ettiğini anlatın. Fakat bu konuşmaları yaparken “sen bu şekilde yapınca ben üzülüyorum” şeklinde ona kendini suçlu hissettirecek mesajları vermemenizi tavsiye ederim.

Bu süreç bir ihtimal sancılı bir ihtimal rahat geçecektir. Her çocuk biriciktir ve farklılık izah edebilir. Her iki durumda olağandır. Bu süreçte zorlamayla değil de daha oldukca onu destekleyerek, güvenli bir bağ oluşturarak bir seviye oluşturmak önemlidir. Ebeveyn bu süreçte sakin kalmalı, istikrarı korumalıdır. Bu süreç her iki taraf için zor olsa da birbirinizi idrak etmek, güvenmek ve bağ oluşturmak için güzel bir süre olabilir diye düşünüyorum.

Sıhhatli günler dilerim…

Klinik Psikolog Tuğçe Durmaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir