Bel ağrısına ne iyi gelir sorusunu bu yazımızda sizlere açıklıyoruz. Bel ağrısı günümüz endüstrileşmiş çağdaş toplumlarında görülen en yaygın hastalıklardan biridir. Birçok insan hayatlarının bir döneminde bel ağrısı yaşamaktadır. Bel ağrısı hem hanımlarda hem de erkeklerde çoğunlukla otuz ve ellili yaşlarda görülmekle beraber bu hanımlarda en oldukca kırk ve daha üstü yaşlarda meydana gelir. 

Bel Ağrısına Ne İyi Gelir

Bel ağrısı klinik olarak pek oldukca sebebe bağlı olabilmektedir ve genele baktığımızda hareketsiz yaşam, fazla kilolar ve postürel bozukluklar şeklinde sebepler bel ağrısına yolan açan unsurlar olarak sıralanabilir.. Klinik sebeplerden bağımsız olarak, bel ağrısından yakınma edenler kas gücü, kas dayanıklılığı ve esnekliğinde azalma, bel ve alt ekstremite eklem hareket açıklığında sınırlama yaşarlar.

Kronik bel ağrısı hastalarında tertipli egzersiz tedavisi ile etkin bir netice alınabilmektedir. Egzersizle birlikte fizik tedavi uygulamaları ile ise daha başarı göstermiş sonuçlar elde edilmiş olduğu gözlenmiştir. 

Lomber segmental stabilizasyon egzersizlerinin yanı sıra hamstring esnetme, kalça kaslarını geliştirme ve iliyopsuas aktivesini arttırmaya yönelik  side plank, mcgill crunch, swiss ball plank, swiss ball crunch, swiss ball extension, pall of press, bird dog, hip thruster, glute bridge, lying pelvic tilts ve hip flexor şeklinde egzersizler yapılabilir. 

Bel Ağrısı Egzersiz Yöntemi

Bel ağrısı egzersizleri

Bel ağrısı egzersizleri

Bel ağrısı eğzersizleri

Bel ağrısı egzersizleri

Bel ağrısı egzersizleri

Bel ağrısı egzersizleri

Bel ağrısı egzersizleri

Bel ağrısı egzersizleri

Bel ağrısı egzersizleri

Bel ağrısı egzersizleri

Bel ağrısı egzersizleri

bel ağrısına ne iyi gelir

Bel ağrısı egzersizleri

Bel ağrısı egzersizleri

Sıhhatli Kilo Verme – Iyi mi Kilo Verebilirim?

Yazılarımızın tamamında altını çizdiğimiz şeklinde tüm egzersizler kişiye hususi planlanmalı ve mümkünse uzman bir alıştırmacı eşliğinde yapılmalıdır.

Van Middelkoop M, Rubinstein SM, Kuijpers T, et al. : Kronik spesifik olmayan bel ağrısı için fizyolojik ve rehabilitasyon müdahalelerinin etkinliği üstüne dizgesel bir derleme . Eur Spine J , 2011, 20 : 19–39

Deyo RA, Weinstein JN: Bel ağrısı . N Engl J Med , 2001, 344 : 363-370.

İnternette bel ağrısına ne iyi gelir mevzusunda en oldukca aratılan başlıklar, bel ağrısına ne iyi gelir, bel ağrısı iyi mi geçer, bel ağrısı niçin olur, bel ağrısına, bel ağrısı için krem, bel ağrısı için egzersiz, bel ağrısı için korse, bel ağrısı için ilaç, bel ağrısı coron, bel ağrısı ıcd kodu, bel ağrisi covid, bel ağrisi korona belirtisimi

.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir