“Bergen” sahne adı ile tanınmakta olan Bergen Sarılmışel, 15 Temmuz 1959 tarihinde dünyaya geldi. Mersin’de doğup büyüyen Bergen, 14 Ağustos 1989 tarihinde hayata gözlerini yumdu. Bergen, hayatı yüzünden “Acıların Kadını” olarak bilinmeye başlamıştı. Bu şekilde anılmasının sebebi 1986 yılında çıkarmış olduğu “Acıların Kadını” adlı albümü olarak bilinse de aslında durumlar çok farklı. Oldukça zor bir hayat yaşayan Bergen, birçok farklı sorun ile karşılaşmak ve bu sorunları aşmak için olağandışı çabalar göstermek zorunda kalmıştı. Kendisine şiddet uygulayan eşi yüzünden vefat eden Bergen, Türkiye’de kadına karşı şiddetin sembolü olarak biliniyor. Bu yazımızda sizlere, “Bergen’in çocuğu var mı?” sorusunun cevabını verdik.

Bergen kimdir?

Türk arabesk sanatçısı Bergen, kısa ömrüne rağmen Türk müzik tarihinde önemli bir yere sahip. Özellikle hayatını anlatan filmin çıkması ile popülaritesini iyiden iyiye arttıran Bergen, Mersin’de yedi çocuklu bir ailenin son çocuğu olarak doğdu. 1966 yılında annesi ile babası boşandı ve Bergen, annesi Sebahat Çakır ile yaşamaya başladı. Annesi ile birlikte Ankara’ya yerleşen Bergen, Yenimahalle Yunus Emre İlkokulu’nda okudu. Bergen, ilkokul yıllarında da müzik ile iç içe idi. Hatta onun mandolin çaldığını gören ilkokul öğretmenleri, Bergen’in müziğe olan yeteneğini kullanması gerektiğini söyledi ve bu şekilde onun konservatuara yönlenmesini sağladılar.

Bergen, konservatuar sınavlarına girdi ve piyano bölümünü birincilikle kazandı. Bu okulda iki yıl boyunca piyano ve viyolonsel eğitimi alan Bergen, maddi sıkıntılar yüzünden okulunu bırakmak zorunda kaldı. Bu yüzden de yaşını büyütüp PTT’de memur olarak çalışmaya başlayan Bergen, 1977 yılında arkadaşları ile gitmiş olduğu Feyman Gece Kulübü’nde hayatı değişti. Arkadaşlarının isteği üzerine sahneye çıkan Bergen, kulüp sahibinin onu farketmesi ile gece kulübünde sahne almaya başladı. Grup Lokomotif orkestrası ile brilikte Bergen Türk sanat müziği, Türk hafif müziği ve dönemin modası olan aranjman parçaları yorumladı.

Bergen’in diskografisi

Bergen, Türk müziği için ikon bir isim haline gelmiştir. Özellikle eski ei tarafından kezzaplı saldırının yapılmasının ardından uzunca bir tedavi sürecine giren Bergen, daha sonradan tekrardan müziğe yöneldi ve saçının perçemi ile yara alan gözünü kapatarak bir ikon haline geldi.  Bergen’in. diskografisine “yıllar Affetmez” isimli albümünden sonra üç farklı daha albüm bulunuyor. Bu albümler, daha önceden hiç yayınlanmamış olan kayıtları içerdiği için de resmi diskografisinde yer almaktadır. Bergen’in diskografisi şu şekildedir:

Yıl
Albüm
Format

1982
Şikayetim Var

LP (1986’da MC olarak yeniden basıldı.)

1983
Kardeşiz Kader

LP (1985 ve 1990’de MC olarak yeniden basıldı.)

1985
İnsan Severse

LP, MC (1999’da CD olarak yeniden basıldı.)

1986
Acıların Kadını

LP, MC (1999’da CD olarak yeniden basıldı.)

1987
Onu Da Yak Tanrım

LP, MC (1999’da CD olarak yeniden basıldı.)

1988
Sevgimin Bedeli

MC (1999’da CD olarak yeniden basıldı.)

1988
İstemiyorum

LP, MC (1999’da CD olarak yeniden basıldı.)

1989
Yıllar Affetmez (Aslen son albümü)

MC (1999’da CD olarak yeniden basıldı.)

1990
Giden Gençliğim [2]

MC (1999’da CD olarak yeniden basıldı.)

1990
Garibin Çilesi Mezarda Biter

MC (1999’da CD olarak yeniden basıldı.)

1991
Son Ağlayışım
MC, CD

Bergen’in çocuğu var mı?

Herkes’in merak ettiği sorulardan biri olan Bergen’in çocuğunun olup olmadığı, internet aleminde sürekli olarak araştırılmaktadır. Ancak Bergen’in öz ablası olan Hatice Vargı, bu konu hakkında önemli bir açıklamada bulundu. Hatice vargı, 30 yaşında hayata gözlerini yuman kız kardeşinin hiçbir zaman annelik duygusunu tadamadığını dile getirdi. Hatice Vargı, daha önceden yapmış olduğu bir açıklamada “Abla doktordan geliyorum yine, doktorun verdiği ilaç geri tepti” derdi. Yani kabul etmiyordu vücudu. Çocuğu olsun diye çok uğraştı ama maalesef olmadı. Her gece ağlardı. Bütün bu acılar yetmezmiş gibi rahim kanseri oldu, ameliyat oldu ve çocuğu olma şansını kaybetti. Bir hayranı “Oğluyum” diye ortaya çıktı ve herkes buna inandı. İnternette var olan fotoğraflarda kızı olarak bilinen kişi Cemile Ablam’ın kızı Esra’dır.” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir