Bilgisayar programcılığı maaşı 2022 senesinde averaj 10.000 – 12.000 TL olacaktır. Hususi sektörde çalışanların maaşları değişim izah edebilir.

Bilgisayar Programcılığı Maaşı Ne Kadar

İçerik Başlıkları:

Bilgisayar Programcılığı Maaşı Ne Kadar? 2022

Bilgisayar Programcılığı Ne İşe Yarar? 

Bilgisayar Programcısı Iyi mi Olunur?Bilgisayar Programcılığı Nedir? İş İmkanı Nedir?

2 Senelik Bilgisayar Programcılığı Mezunu Ne İş Yapar?

Bilgisayar Programcılığı Taban PuanlarıBilgisayar Programcılığı DGS Bölümleri

Bilgisayar Programcılığı Maaşı Ne Kadar? 2022

Bilgisayar programcılığı maaşı, kıdeme ve iş yerine bakılırsa değişebilir. Bilhassa alınan eğitim ve kıdem maaşları direkt etkileyen hususlardır. Yeni mezun olan ve mesleğe giren bir bilgisayar programcısı, başlangıçta asgari ücret alır. Sadece işveren firmanın fiyatlandırma politikasına bağlı olarak bu kıymet asgari ücretin üstünde olabilir.

En düşük kıdemli bilgisayar programcısı maaşı asgari ücret iken, günümüzde en yüksek bilgisayar programcısı maaşı 10.000 ile 12.000 TL arasındadır. Bilgisayar programcısının tecrübesi ve kıdemi arttıkça maaşın arttığı söylenebilir. Bugün en düşük kıdemli yazılımcı maaşı 10.000 ile 12.000 TL arasındadır.

Bilgisayar Programcılığı Ne İşe Yarar? 

Bilgisayar programcılığı, bilgisayar sistemlerinin kullanıldığı her ortamda gereksinim duyulan mesleklerden biridir. Firmanın emek verme prensipleri çerçevesinde bu alanda hizmet veren ve lüzumlu ekipmanları kullanan kişiler;

 • İş bilgilerinin bilgisayar ortamına dizgesel olarak aktarılmasını elde eden bilgisayar programları yazar.
 • Bilgisayar programlama dillerine hakim, firmanın data ve niteliklerini dikkate alarak en doğru programlama dilini kullanarak bir program yazar.
 • Bu kodlamaları uygulamaya koyar, ustalaşmış düzeyde kodlama yapar, programlama yaparken hatasız ve eksiksizdir.
 • Yazdığı programların kontrol aşamalarını gerçekleştirerek programların işlevselliğini doğrular.
  Sistem formlarının bilgisayar diline uygun olarak kodlanmasını gerçekleştirir.
 • Tüm bu mesleki görevlerinin yanı sıra mesleki alandaki gelişimleri de takip etmekte ve işine entegre etmektedir.

Bilgisayar Programcısı Iyi mi Olunur?

Bilgisayar programcılığı, birazcık üniversite eğitimi ve hem teknik hem de ergonomik donanım gerektiren bir meslektir. Bu yüzden bilgisayar programcısı olmak isteyenlerin ilk olarak üniversitelerin ilgili bölümlerinde eğitim almaları ve bu bölümlerden başarıyla mezun olmaları gerekmektedir.

Bilgisayar programcısı olmak için iki senelik ön lisans eğitimi veren tecim okullarının bilgisayar programcılığı bölümlerinden mezun olmak gerekir. Bilgisayar programcısı olmak ve bu meslekte kariyer planı oluşturmak isteyen adaylar, bu üniversitelerde iki senelik bir çıraklık eğitimini tamamlayarak mesleğe girebilirler.

Bu meslek için 2 senelik bir meslek yüksekokulu eğitimi kafi olsa da eğitimin önlisans yada lisans eğitimi olması da mesleki kariyer ve maaş üstünde direkt etkiye haizdir.

Bilgisayar Programcılığı Nedir? İş İmkanı Nedir?

Bilgisayar Programcılığı, ustalaşmış düzeyde bilgisayar dili eğitimi vererek adaylara yazılım ve kodlama alanında teknik donanım elde eden bir bölümdür. İki senelik bir ön lisans eğitim programı olan bilgisayar programcılığı için iki senelik lisans eğitimini başarıyla tamamlamış olmak yeterlidir.

Bilgisayar programcılığı mezunlarının iş olanakları hem hususi sektörde hem de kamu kurumlarında oldukça çeşitlidir. Bu yüzden, bu uzmanlıktan mezun olan ve gelişmeye devam eden kişilerin işi olmayan kalma olasılığı neredeyse yok denecek kadar azdır.

bilgisayar programcısı; Kamu hastaneleri, okullar, hastaneler, bakanlıklar ve bakanlığa bağlı birimler benzer biçimde kamu kurumlarının yanı sıra web tasarım şirketleri, perakende mağazaları, bilgisayar perakende mağazaları, reklam ajansları ve mühendislik hizmetleri benzer biçimde hususi sektörün birçok alanında da kolaylıkla iş bulabilmektedirler.

Bu alanda işyar olarak işe alınmak bir çok vakit zor olduğundan bölüm mezunları {özel sektör} kurumlarında ve büyük yazılım şirketlerinde iş aramaktadır. Zira bu alanlardaki mezunların iş bulma olasılığı son aşama yüksektir.

2 Senelik Bilgisayar Programcılığı Mezunu Ne İş Yapar?

İki senelik eğitim veren meslek yüksekokullarının bilgisayar programcılığı bölümlerinden mezun olan bilgisayar programcıları; Hususi web tasarım firmalarında, reklam ajanslarında, yazılım firmalarında ve teknik servislerde bilgisayar dillerine bakılırsa kodlama yaparak program yazılımları çalıştırır ve firmanın mevcut bilgilerinin dizgesel olarak bilgisayar ortamına aktarılmasını sağlar.

Bilgisayar Programcılığı Taban Puanları

Bilgisayar programlama, Türkiye’de birçok devlet ve meslek yüksekokulunda okutulan bölümlerden biridir. Bu yüzden devlet üniversitelerinde ve vakıf üniversitelerinde bölümün bilgisayar bilimlerine başlama noktaları da farklılık göstermektedir. Bu farklılığın temel sebebi; Vakıf üniversiteleri hususi ve ücretli üniversitelerdir. Bu yüzden maddi sorun yaşamayan öğrenciler vakıf üniversitelerinde bu bölüme daha düşük puanlarla girebilmektedir.

Vakıf üniversitelerinin bilgisayar programcılığı bölümlerinin taban puanları son verilere bakılırsa 280 ile 340 puan içinde değişiyordu. Hatta geçen yıl bir vakıf üniversitesi olan Konya KTO Karatay Üniversitesi Tecim ve Endüstri Meslek Yüksekokulu, 190.72199 taban puanla ücretli talebe aldı.

Devlet üniversiteleri tamamen parasız olduğundan devlet üniversitelerindeki bölümlerin taban puanları daha yüksektir. Geçen yılki verilere bakılırsa devlet üniversitesi olan meslek yüksekokulları, fakülte bazında 570 ile 700 içinde taban puanla talebe alıyor. Bu farkı üniversitelerin konumu ve donanımı belirlemektedir.

Bilgisayar Programcılığı DGS Bölümleri

Bilgisayar Programcılığı 2 senelik bir ön lisans programı olduğundan birçok aday bu 2 senelik eğitimi tamamladıktan sonrasında DGS yaparak eğitimlerini lisans eğitimine dönüştürmek istemektedir. Şu anda bilgisayar programcılığı bölümünden mezun olan öğrencilerin seçebilecekleri başlıca DGS bilgisayar programcılığı bölümleri şu şekildedir:

 • Bilgisayar Sistemleri Teknolojileri
 • Bilgisayar Mühendisliği
 • Sanayi Mühendisliği
 • Fizik
 • İstatistik
 • Bilgisayar Bilimleri
 • Bilişim Sistemleri Teknolojileri
 • Fizik Mühendisliği
 • Uzay Mühendisliği
 • Denetim ve Otomasyon Mühendisliği
 • Matematik ve Bilgisayar lisans bölümleri
 • Bilgisayar-Enformatik Kısmı
 • Yazılım Mühendisliği
 • Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği
 • İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri
 • Bilgisayar ve Yazılım Mühendisliği
 • Bilişim Sistemleri Mühendisliği

Bu lisans derslerine ek olarak, açık öğretim programlarında DGS yapmak isteyen bilgisayar programcılığı mezunları, açık öğretim icra eden Anadolu, İstanbul ve Mustafa Kemal Atatürk Üniversiteleri tarafınca verilmektedir.

 1. Konaklama İşletmeciliği
 2. Halkla İlişkiler ve Reklamcılık
 3. İşletme
 4. Halkla İlişkiler ve Tanıtım
 5. Internasyonal İlişkiler
 6. Emek harcama Ekonomisi ve Sanayi İlişkileri
 7. Yönetim Bilişim Sistemleri
 8. İktisat
 9. Maliye
 10. Kamu Yönetimi bölümlerine DGS yapabilme hakkına haizdir.

Bu yazımızda sizlere son dönemde en popüler mesleklerden biri haline gelen bilgisayar programcılığı maaşı ve koşulları hakkında detaylı bilgiler verdik.

 

Buna da göz atın: Matematik Öğretmeni Maaşı Ne Kadar? *2022

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir