Her bilgisayar kullanıcısı kullandığı kişisel bilgisayarının marka, model, ekran kartı, cpu, ram vb. değerlerini öğrenmek isteyebilir; sadece bunu iyi mi öğrenebiliriz?

Kullandığımız kişisel bilgisayarın model ve teknik özelliklerini, bilgisayarımızın yüklü sisteminden öğrenebiliriz. Her bilgisayar üreticisi, bu detayları ürettiği kişisel bilgisayara yüklenmiş olarak kullanıcılara sunar.

Kullandığınız kişisel bilgisayarın teknik özelliklerini öğrenebilmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz;

1) Windows 8, 8.1 ve 10 kullanıcıları Windows Tuşu+R ile, öteki versiyon kullanıcıları ise başlat menüsünden çalıştırı açın.

2) Çalıştırı açtıysanız, systeminfo yada dxdiag komutlarından birini yazrak enter yapın.

Bu 2 adımla kişisel bilgisayarınızın teknik özelliklerini öğrenebilirsiniz, sadece eğer bu yöntem işe yaramadıysa size ikinci bir yöntem daha veriyorum;

1) Bilgisayarım sekmesine sağ tıklayın.

2) Oluşturulan menünün en sonunda bulunan özellikler seçeneğini tıklayın.

Bu şekildede kişisel bilgisayarınızın sistem özelliklerini öğrenebilirsiniz. Sisteminizle ilgili birçok bilgiyi bu kısımdan öğrenebilirsiniz.

Bu yöntemlerden birini denediğinizde kişisel bilgisayarınızı sistem özellikleri sayfası açılacaktır. Şimdi bu sayfa hakkında birazcık informasyon verelim;
Ekranın üst kısmında kullandığınız windows işletim sistemi bulunur. Sistem başlığı altında, kullandığınız işlemci marka ve hızı gösterilir.RAM değeride bu sayfada yer almıştır.

Kişisel bilgisayarınızı ekran kartı özelliklerini öğrenebilmek için ise, masaüstünde sağ tıklayın. Oluşturulan pencereden çözünürlüğü seçin. Arkasından gelişmiş ayarlar kısmını tıklayın ve ekran kartı özelliklerinizi öğrenin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir