Kemik sağlığına dikkat etmek, oldukça mühim. Şu sebeple kemiklerimiz, bizlerin hareketini sağlamaktadır. Bu yüzden de kemik sağlığımıza azami bir halde dikkat etmek gerekiyor. Kemiklerimize en fazlaca faydası olan mineral ise kalsiyumdur. Bu yüzden de kemik sağlığına yarar sağlamak istiyorsanız, kalsiyum açısından yüksek değerlere haiz olan gıdaları tüketmeniz gerekiyor. Bu besinlerin en başlangıcında ise maden suyu geliyor. Bedenimize sayısız faydası olan maden suyu içinde yüksek oranda kalsiyum bulunuyor. Fakat kalsiyum tek başına kafi değil. Şu sebeple kalsiyumun vücutta iyi bir halde emilebilmesi için kişinin bununla birlikte magnezyum da tüketmesi gerekiyor. Bu yazımızda sizlere, kemik sağlığına iyi gelen magnezyumun yararlarından bahsettik.

Maden suyunun gıda değerleri nedir?

Kemik sağlığı için oldukça mühim maden suyunun gıda değerleri insanoğlu tarafınca çoğunlukla araştırılmaktadır. Maden suyu, bilhassa kalsiyum ve magnezyum açısından zengindir. Doğal ki maden suyunun elde edilmiş olduğu rezervlere bakılırsa bu durum değişkenlik izah edebilir. biriki çeşidine bakılırsa maden sularının içindeki gıda değerlerinde değişkenlik oluşabiliyor. Fakat genel olarak maden sularında yüksek orada kalsiyum bulunmaktadır. Maden sularının gıda değerleri şu şekildedir:

Gıda kıymeti
100 gram

1 su bardağı (200 ml)

Karbonhidrat (g)
0
0

Protein (g)
0
0,00

Yağ (g)
0
0

Lif (g)
0
0

Kolesterol (mg)
0
0

Sodyum (mg)
425
850

Potasyum (mg)
53.6
107.2

Şeker (mg)
0
0

Kalsiyum (mg)
326
652

Vitamin A (iu)
0
0

Vitamin C (mg)
0
0

Demir
0
0

Maden suyu kemiklere yararlı mıdır?

İnsanların en merak etmiş olduğu konulardan biri de maen suyunun kemikler yararlı olup olmadığı. Maden suyu içinde yüksek oranda kalsiyum bulunur. Bu yüzden de maden suyu tüketmek, kemik gelişimine ve kemik sağlığına pozitif yönde yönde tesir eder. Kalsiyum içerikli gıdaları tüketmek ise insanoğlu için oldukça mühim. Kalsiyumun kafi tüketimi yardımıyla birçok değişik kemik hastalıklarına karşı korunmuş oluyorusunuz. bilhassa yaşlılıkta ortaya çıkan kemik erimesine iyi gelen kalsiyum, bununla birlikte kemik yapısının daha dayanıklı olmasını sağlamaktadır. Ek olarak ise maden suyu tüketimi, çatlak ya kırık benzer biçimde durumların daha acele bir halde tedavi edilebilmesine olanak tanımaktadır.

Maden suyu ile soda arasındaki fark nedir?

İnsanlar, bir çok süre maden suyu ile sodanın aynı içecekler bulunduğunu düşünüyor. Sadece bu fazlaca yanlış bir durum. Şu sebeple maden suları ile sodanın içinde dağlar kadar fark vardır. Maden suları, tabiatın bizlere sunmuş olduğu içeceklerden biridir. Soda ise düzgüsel su içine karbondioksit eklenmesi ile oluşturulan gazlı içeceklerdir. Bu yüzden de sodaların içinde pek bir gıda kıymeti yoktur. Bununla beraber soda, tipik bir gazlı içecek kadar sağlıksız bir besindir. Bilhassa meyveli soda diye satılan ürünler, kalori bakımından devasa yükseklikte değerlere haiz olduğundan insan sağlığı açısından oldukça zararlıdır. Sadece maden sularını istediğiniz benzer biçimde içebilirsiniz. Kalorisi fazlaca düşük olan maden suları, bununla birlikte sayısız faydaya da haizdir.

Maden suyunun yararları nedir?

Maden suyu tabiatın bizlere sunmuş olduğu en mühim gıda kaynaklarından biridir. Sayısız faydası olan maden suyunun en mühim faydası isse yukarıda anlattığımız benzer biçimde insanların kemik sağlığına iyi gelmesi. Bununla beraber maden suyu içinde yer edinen sıhhatli gıda maddeleri matabolbimanın hızlanmasında oldukça etkili olabilmektedir. Bu yüzden de diyetisyenlerin kilo vermek amacı ile hazırladıkları birçok rejim programında, maden suyu içimine itina gösterilmektedir. Metabolizmanın hızlanması yardımıyla fazlaca daha rahat bir halde yağ yakabilmektesiniz. Bunun yanında ise maden suyu, vücuttaki ödemlerin de atılmasında oldukça etkilidir. Vücutta şişkinliğe niçin olabilen ödemlerin atılabilmesinde etkili olan maden suyu, kilo vermek isteyen kişilerin kesinlikle tüketmesi ihtiyaç duyulan bir gıda olarak karşımıza çıkıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir