Bitki Çayları Iyi mi Tüketilir?

Kış aylarının soğuk günlerinde ve günün birçok saatinde tüketebildiğimiz nebat çaylarında kimi zaman çeşitlilik arayabiliyoruz. Değişik nebat çayları tüketmek değişik aromaların verdiği bir kıvanç hissi yaratıyor hem de daima klasik olarak tükettiğimiz çayların birazcık dışına çıkmış oluyoruz. Market raflarında oldukça çeşitli nebat çayları bulabiliyoruz. Birden fazla bitkinin karışımları da oldukça yaygın. Ikimiz de bu tarz şeyleri hazır alıp ergonomik bir halde tüketebiliyoruz. Bunun birazcık dışına çıkmak için kendimiz de küçücük eklemeler yapabiliriz. Peki bu aşamada nebat çayları iyi mi tüketilir?

Hangi Bitkilere Ekleme Yapmadan Ilkin Dikkat Edelim?

Her gıdada olduğu nebat çaylarını da fazla tüketmemekte yarar bulunduğunu hatırlamadan geçmeyelim. Bilhassa yeşil çay, sinameki, adaçayı ve kekik şeklinde bitkilere dikkat etmemiz gerekir. Her birinin kişinin yapısına ve durumuna gore belli aralıklarda ve miktarlarda tüketmemiz gerekir.

Rezene Çayı Iyi mi Tüketilir?

Küçük tanelere ve anason aromasına haiz olan bu nebat rezene bitkisinin yapraklarından elde ediliyor. Tansiyondan cilt sağlığına birçok yapıya destek olan rezene gene birçok vitamine de haiz. Hamur harcı işlerinde kullanılabilen bu aromatik bitkiyi, poşet çaylardan toz halinde tükettiğimizde çokta güzel bir tat alamıyoruz.

  • Taneli bir halde alıp birazcık havanda dövdüğümüzde fazlaca daha net tatlar alabiliriz.
  • Aromasını sevmeyen ve meyve tüketimini sevmeyenler için demleme esnasında çeyrek limon ve yarım portakal parçası kullanabiliriz.
  • 2 tane karanfil de güzel bir koku katacaktır.

Böylece daha meyvemsi ve hoş kokulu bir çay elde etmiş olacağız.

Zahter Çayı Iyi mi Tüketilir?

Kekik ailesinden olan zahterin toksin atımından solunum sistemine kadar birçok faydası bulunuyor. Kuru zahterin üstüne bir miktar sıcak su koyup demledikten sonrasında bardağa fazlaca demli olmayacak şekilde sıcak su ilave edilip içilmesi daha uygun olur. Bekledikçe de deminin keskinleşeceğini unutmamamız gerekir. Oldukça keskin bir tada haiz olan zahtere limon ve bal ekleyip tadını yumuşatmamız mümkün.

Yeşil Çay Iyi mi Tüketilir?

Dikkat etmemiz ihtiyaç duyulan çaylardan kabul edilen yeşil çayı açık bir halde alırken rutubet oranı gene mühim bir nokta. Günde bir iki bardağı geçmeyecek şekilde tüketmemiz gerekir. Pek fazlaca şahıs yansız tadından dolayı tüketmekten fazlaca hoşlanmayabilir. Genel anlamda bunun için limon ve bal eklemesi yapılır. Küçük bir farklılık olarak kuru nane de oldukça ferah bir his ve hoş bir aroma
verecektir.

Ihlamur Iyi mi Tüketilir?

Soğuk algınlığına birebir bulunduğunu bildiğimiz bu hoş kokulu bitkiyi kış aylarında oldukça sık tüketiyoruz. Bununla birlikte sakinleştirici hususi durumunun de oldukça etkili bulunduğunu bildiğimiz ıhlamuru günün herhangi bir saatinde tüketebiliyoruz. Poşette alıp tüketmek yerine birazcık daha efor sarf edip bitkinin kurutulmuş halini alıp demlemek daha güzel olacaktır. Aslen ek olarak birkaç baharat daha eklemeye uygun olan ıhlamura demleme esnasında çubuk tarçın ve karanfil de güzel eşlik edeceklerdir. Daha meyvemsi tatlar sevenler için ise limon ve yeşil elma kabuğu da aromasını zenginleştirecektir.

Kuşburnu Iyi mi Tüketilir?

Gene bağışıklık sistemimizi güçlendirmede destek olan kuşburnu demlemesi pratiktir ve yalnız 5-10 dakikamızı alır. Ve doğal aşırı tüketime kaçmadan bir kaç bardak ile sınırı olan tüketmemiz gerekir. Yabani gül çiçeğinin yapraklarından elde edilmiş bu bitkinin kendine özgü bir rengi ve kokusu vardır. Her ne kadar hoş kokulu bir nebat olduğu düşünülse de seçicilik oluşturan bir aroması vardır. Birazcık taze yada toz zencefil eklenmesi daha hoş bir tat katacaktır. Gene daha meyvemsi tatlar sevenler için portakal kabuğu doğru bir ekleme olacaktır.

Biberiye Çayı Iyi mi Tüketilir?

Bilhassa ağrılar için yağ olarak kullandığımız bu nebat , et yemeklerinde aromasından da yararlandığımızı biliyoruz. Biberiyenin çayı da, biberiye tüketimi açısından güzel bir yol. Strese ve kronik hastalıklar şeklinde birçok probleme iyi geldiğini bildiğimiz bu çayların tüketmekte yarar var. Hafifçe acımsı ve çam aroması ile yiyecek haricinde kullanımı fazlaca yaygın olmayabilir. Sadece bal ve limon derhal yardımımıza koşacaktır. Taze olarak kullanacak isek bir iki dal biberiye kafi olacaktır. Kurutulmuş haline gore bir 5 dakika daha çok demlemek daha iyi olacaktır. Tam olarak
biberiye tadını almak istemeyenler için birazcık kekik eklemesi de iyi olacaktır.

Gastronomi Usta Öğreticisi Ceren Aksoylu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir