Bitki bakımı için oldukça meşakkatli bir iştir. Bitkileri bakmak için onlar ile sürekli ilgilenmeli ve onlara istedikleri ortamı sağlamalısınız. Ancak günlük yaşam nedeni ile bitkilerimize istediklerini vermekte zorluklar çekebiliyoruz. Ayrıca yanlış bakım uygulamaları nedeni ile bitkileriniz solmaya başlayabiliyor. Bu durum evinizdeki botanik görüntüyü bozabilir. Bu yazımızda ise solan bitkilerinizi nasıl tekrardan eski hallerine getirebileceğinizden bahsettik.

Solan bitkileri nasıl canlandırabilirim?

Solan bitkileri canlandırabilmek için belirli yollara başvurmak gerekebiliyor. Bu adımları düzgün bir şekilde yaptığınızda ise bitkileriniz, eskisinden çok daha canlı bile gözükebilecek. Gelin hep birlikte solmuş olan bitkilerinizi canlandırmanın yollarını inceleyelim.

Saksıları değiştirin

Bitkiler, bazen değişim ister. Bunu da bitkilerinizin saksılarını değiştirerek yapabilirsiniz. Ancak sadece saksıyı değiştirmek değil, bunun yanında bitkinin toprağının da değişmesi gerekiyor. Ayrıca seçtiğiniz saksıların, geniş ve hava alabiliyor olması şart. Eğer minimal ve dekoratif saksılar tercih ederseniz, canlı olan bitkileri bile soldurabilirsiniz. Ayrıca metal saksılardan uzak durun. Çünkü metal saksılar ısıyı içlerine hapseder ve tam anlamı ile bitkilerinizin köklerini pişirir.

Tesbih Çiçeği

Bitkilerinizin saksılarını değiştirirken aynı zamanda bitkilerin toprağını değiştirmek önemli. Değiştirdiğiniz toprağında besin değerlerinin yüksek olmasına dikkat edin. Hatta solmuş olan bitkilerinizin topraklarının içlerine su depolayabilen eşyalar koymanız gerekebilir. Su kristali gibi içlerine su hapseden eşyalar yeterli olacaktır.

Musluk suyu kullanmayın

Bitkileri genellikle musluktaki su ile sulamaktayız. Ancak bu çok yanlış bir harekettir. Çünkü musluk suyunda bulunan yüksek oranlı kireç miktarı, bitkilerin topraklarının mineral dengesini bozabilir. Bu yüzden de bitkilerinizi sularken, musluk suyu yerine sizlerinde kullanmış olduğu içme suyunu kullanın. Bu sayede bitkileriniz çok daha sağlıklı bir şekilde sulanmış olacak. Bunun yanında her bitki aynı şekilde sulanmıyor. Bu yüzden ufak bir araştırma ile yetiştirdiğiniz bitkilerin sulama çeşitlerini inceleyin ve bu kurallara uyarak sulama işlemi yapın. Ayrıca bitkiler için yağmur suyu kullanmak, oldukça sağlıklıdır. Bu yüzden de yağmur suyunu depolayabildiğiniz bir sistem kurabilirseniz, kesinlikle yağmur suyunu bitkilerinizi sulamak için kullanabilirsiniz.

Bitkilerin ölü yapraklarını budayın

Toprak

Bitkilerinizin ölü yapraklarının oluşması, bitkinizin sağlıklı yerlerinin de kolayca solmasına neden olacaktır. Bu yüzden de bitkilerin ölü kısımlarının budanması, hem bitkinizin daha uzun ömürlü olmasını hem de daha canlı görünmesini sağlayacaktır. Budama işleminde bitkilerin canlı kısımlarının toprağa bağlı bir şekilde kalması oldukça önemli. Bu yüzden budama işleminde bu detaya dikkat etmeniz gerekiyor.

Bitkilerin köklerini düzenleyin

Bitkilerin yaşam kaynağı, bağlı oldukları topraklardır. Bu topraklardaki vitamin ve mineralleri ise bitkiler, kökleri aracılığı ile bünyelerine almaktadır. Ancak bitki kökleri de büyüdüğü için, bazı saksılarda çok dar alanlara neden olabiliyor. Bu gibi durumlarda, ara sıra bitkilerin köklerini düzenlemek için onları çıkarmalı ve ferahlamış bir şekilde tekrardan toprağa ekmelisiniz. Bu işlemler sayesinde bitkileriniz çok daha hızlı bir biçimde canlancak ve topraktaki mineralleri çok daha kolay bir şekilde bünyesine alacaktır.

Bitkilerin yerlerini değiştirin

Bitkiler, bazı yerlerde uzun bir yaşam süremez. Bu yüzden de bitkinizin çok daha açık, ferah ve güneş gören bir yerde bulunması gerekir. Eğer solmuş olan bitkiniz, kapalı ve karanlık bir yerde ikamet ediyorsa, bu solmuş bitkinin yerini değiştirmeniz gerekebilir. Bunun saksı ile beraber bitkiyi alın ve pencere kenarına, güneş gören ve havadar bir yere konuşlandırın. Bu şekilde bitkinizin tekrardan canlanmasını ve daha uzun bir yaşamının olmasını sağlayabilirsiniz.

Video: KURUMUŞ SOLMUŞ ÇİÇEKLERİ CANLANDIRIYOR SAKIN ÇÖPE ATMAYIN

https://www.youtube.com/watch?v=CuqL8miyXpYVideo can’t be loaded because JavaScript is disabled: Çİçeklerime 2 kepçe bundan Koyuyorum kurumuş solmuş hepsini canlandırıyor En Etkili Çiçek Besini bu (https://www.youtube.com/watch?v=CuqL8miyXpY)

Solan bitkiler nasıl canlandırılır?

Solan bitkiler, toprağa gömülmüş tohumlarının üstünden çıkarak büyümeye başlar. Bu, toprağın yeterince nemli ve sıcak olduğu zaman gerçekleşir. Solan bitkileri canlandırmak için, ilk olarak toprağın yeterince nemli olmasına dikkat etmeniz gerekir. Bunun için toprağı güzelce sula bilirsiniz. Toprağın sıcaklığı da önemlidir; solan bitkilerinin yetişebileceği sıcaklık aralığı genellikle 15-25°C arasındadır. Eğer toprağın sıcaklığı bu aralık dışında ise, bitkilerin büyümesi yavaş olabilir veya tamamen durabilir.

Solan bitkilerinin büyümesi için güneş ışığı da önemlidir. Güneş ışığının yeterli olması için bitkileri güneşli bir yerde yetiştirin veya güneş ışığını artırmak için aydınlatma cihazları kullanın.

Son olarak, solan bitkilerinin büyümesi için yeterli miktarda gübre ve besin vermeniz gerekir. Gübreler, bitkilere gerekli olan besin maddelerini sağlar ve büyümeyi hızlandırır. Solan bitkileri için organik gübreleri tercih edebilirsiniz. Bu, toprağı ve bitkileri daha sağlıklı hale getirir.

Genel olarak, solan bitkileri canlandırmak için toprağın nemli ve sıcak olması, güneş ışığının yeterli olması ve yeterli miktarda gübre verilmesi gerekir. Eğer tüm bu koşullar sağlanırsa, solan bitkileriniz sağlıklı bir şekilde büyümeye başlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir