Bıttım sabunu, yabani fıstık bitkisi ile menengiç ağacının yağından elde edilmiş bir sabuna verilen isimdir. Pek oldukça alanda son aşama yararlı olan bıttım sabununun faydalarını ve kullanım alanları ile kullanım şekillerini sizler için sıraladık. İşte bıttım sabununa dair her şeyin yer almış olduğu yazımız.

Bıttım sabunu nedir?

Naturel ürünlerden bir tanesi olup yan tesiri olmayan ve pek oldukça cilt rahatsızlığı ile cilt sorununa son aşama iyi gelen sabunlardan bir tanesi olan bıttım sabunu, ülkemizdeki Siirt ilinde yetişen bıttım ve menengiç ağacının yapraklarından elde edilmiş bir sabun çeşididir. Bıttım sabununun kendisine özgü olan güzel bir kokusu vardır. Hoş bir kokuya haiz olan bıttım sabunu genel olarak her cilt tipine uygun olması ile öne çıkar. Türkiye’nin tüm şehirlerinde aktarlardan ve organik pazarlardan kolay bir halde temin edebileceğiniz bıttım sabununu ne olursa olsun kullanmanız gerekir.

Bıttım sabunun faydaları nedir?

Saç ve cilt sağlığı için son aşama yararlı bir sabun çeşidi olan bıttım sabunun faydalarını şu şekilde sıraladık:

  • Saç sağlığı için en etkili yöntemlerden bir tanesi olan bıttım sabunu, saç güzelliği söz mevzusu olduğu vakit büyük ehemmiyet arz eden bir sabundur. Bıttım sabunu, saç dökülmeleri için oldukça önemlidir. Bıttım sabununu, saç dökülmesi problemini büyük seviyede engeller. Bıttım sabununu bu özelliğinden yararlanmak için sabunun tertipli bir halde kullanılması oldukça önemlidir.
  • Bıttım sabununun bir öteki mühim faydası ise saç beyazlamasını azaltmasıdır. Bıttım sabunu beyazlamayı engellemiş olan hatta beyazlamaya süregelen saçların eski haline dönmesini elde eden bir sabun olarak öne çıkar. Bıttım sabununun bu faydası için de devamlı ve tertipli olarak kullanılması tavsiye edilir.
  • Bıttım sabunu saçları arındıran bir sabundur ve saç derisindeki zararı dokunan bakterileri kalıcı olarak ortadan kaldıran bir özelliktedir.
  • Bıttım sabunu hem de kepek oluşumunu da engeller. Antiseptik özelliğe haiz olan bıttım sabunu, son aşama iyi bir kepek gidericidir.
  • Bıttım sabununun başka bir faydası da sivilce tedavisinde kullanılmasıdır. Buluğluk sivilceleri de dahil olmak suretiyle, yağlanmadan dolayı oluşan sivilce ve akneleri yok etmede oldukça mühim bir yardımcıdır. Cildi temizlemek söz mevzusu olduğunda bıttım sabunu devamlı ve tertipli olarak kullanılmalıdır. Bu sayede yüzde sivilceden yapıt kalmaz.
  • Deri hastalıkları için de bıttım sabunu kullanmak oldukça iyi bir tercih olacaktır.  Bıttım sabunu egzama hastalığının tedavisi için de etkili bir çözümdür.
  • Saçları ve saç derisini temizleyen bıttım sabunu hem de vücut temizliği için de mühim bir gereksinimdir. Ek olarak son aşama güzel kokması sebebiyle duş jeline gerek bile kalmaz.
  • Bıttım sabununun tertipli ve doğru bir halde kullanılması, ciltte peeling etkisine niçin olur. Bıttım sabunuyla yıkanan cilt pürüzsüz ve gerektiği kadar nemli olur.
  • Bıttım sabunu öteki sabunların aksine cildi kurutucu bir etkiye haiz değildir hatta cildi büyük seviyede yumuşatır.
  • Bıttım sabunu cilt lekelerine karşı da oldukça etkili bir savaşçıdır. Ciltte yer edinen lekelerin yok edilmesine destek verir.

Bıttım sabunu iyi mi kullanılır?

Bıttım sabunun hazırlamak ve yararlarından güzel bir halde yararlanmak için hiçbir kimyasal ürün ile birlikte kullanmamanız gerekir. Bıttım sabununu kullanmak için saçlarınızı iyice ıslatın ve hemen sonra bıttım sabunu ile iyice köpürtün. Saçlarınızı bıttım sabunu ile yıkadıktan güzelce durulayın. Saçlarınızı her gün bıttım sabunu ile yıkamak yerine bigün bıttım sabunu ile ertesi gün ise organik içeriğe haiz bir şampuan ile yıkamanız tavsiye edilir. Bıttım sabununu hem de cildiniz için de kullanmanız mümkün. Duş alırken saçınızda olduğu benzer biçimde tüm vücudunuzu da bıttım sabunu ile sudan geçirin. Ek olarak haftada 2 kere gece uyumadan derhal ilkin yüzünüzü de bıttım sabunu ile temizlemeniz, cildinize oldukça iyi gelecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir