Boğazda ödem nedir, emareleri nedir? Bu ödemin oluşma sebepleri nedir? Boğazda ödem iyi mi geçer? Tedavisi için neler yapılması gerektiğine değinmeden ilkin “Ödem nedir?” sorusuna yanıt arayalım.

Ödem, hepimizin çoğunlukla duyduğu sadece tam olarak tanımlamakta güçlük çekmiş olduğu bir sıhhat sorunudur. En rahat hali ili şişkinlik olarak tanımlayabileceğimiz bu kavram, vücuttaki kılcal damarların sıvı sızdırması sebebi ile görülmektedir. Kılcan damarlardan sızan sıvının dokularda birleşmesi ise şişkinliğe sebep olmaktadır. Bu hastalık yaygın olarak el, ayak, bacak ve yüzde görülmektedir. Sadece; beyin omurilik mesafesi, akciğer, kan damarları, kalp zarı şeklinde vücudun iç kısımlarında görüldüğü de olmaktadır.

Oluştuğunda insanların yaşam kalitelerini oldukça düşüren hatta nefes almalarında bile zorlanmalarına sebep olan ödem emareleri ise şunlardır:

 • Dokularda ortaya çıkan ani şişlik
 • Cildin gerginliğinin ve parlaklığının artması
 • Şiş olduğu kabul edilen bölgeye birkaç saniye bastırıldığında içine çökmesi

Bu şeklinde sorun ile karşı karşıya kalanların sıhhat kuruluşlarına başvurmaları ve ödemin oluşma sebebinin araştırılması gerekmektedir. Ödemin oluşma sebebi çoğu zaman hareketsiz yaşama, yoğun tuz tüketimine, hamileliğe ve regl dönemine bağlanmaktadır. Sadece ödemin herhangi bir hastalığa karşı uyarıcı özellikte olabileceği de unutulmamalıdır. Bu sebeple ödem belirtilerinin görülmesinin peşinden nefes alıp vermede güçlük çekme ve göğüs darlığı şeklinde şikayetlerde oluşursa asla zaman kaybetmeden bir sıhhat kuruluşuna başvurulmalıdır.

Tertipli olarak yürüyüş yapılması, bolca su tüketilmesi, dengeli beslenilmesi, et ve tuz tüketiminin azaltılması şeklinde pek fazlaca şey fertleri ödem oluşumundan ciddi oranda koruyacaktır.

Boğazda Ödem Nedir?(*3*)

(*3*)

Vücudun her yerinde oluşabilen ödem, oluştuğu yere nazaran değişik isimlerle anılmaktadır. Anjiyödem, herediter ödem, papilödem, maküler ödem, skrotal lenfödem ise ödem çeşitlerinden bazılarıdır.

İlk olarak 1895 senesinde Reinke tarafınca ses kıvrımlarının içinde bir boşluğun olduğu tespit edilmiştir. Bu boşluğa kılcal damarlardan sıvının sızması ise boğazda ödem oluşmasına niçin olmaktadır. Bu ödem tipi, ses kıvrımları arasındaki boşluğu bulmakta olan Reinke ile beraber anılmaktadır.

Boğazda Ödem Niçin Oluşur?(*3*)

Boğazda oluşan ödemin pek fazlaca değişik sebebi olmakla beraber en yaygın sebepleri ise şunlardır:

 • Sigara yada alkol kullanımı
 • Reflü
 • Alerji
 • Sesin yanlış kullanılması
 • Hormonsal değişimler
 • Gırtlak kanseri

Boğazda Ödem Belirtileri Nedir?(*3*)

Hastalıkların tespiti, ortaya çıkan emareler vasıtası ile yapılmaktadır. Sadece kişiden kişiye emareler farklılık izah edebilir. Boğazda ödem doğrusu reinke ödeminin en yaygın emareleri ise aşağıda maddeler halinde verilmektedir.

 • Sesin kısılması
 • Sesin kabalaşması doğrusu kalınlaşması
 • Çoğunlukla boğazı temizleme ihtiyacı hissedilmesi

Boğazda Ödem Iyi mi Geçer?(*3*)

Boğazda ödemde tanısı koyulmuş olan hastalık için tedaviye ve tedavinin şekline karar vermede, hastanın yaşam biçiminin iyice anlaşılması bir fazlaca önemlidir. Ek olarak tedavinin getirilerine uyum göstermeyen hastalarda bu rahatsızlığın tedavisi bir fazlaca güç olmaktadır.

Gerçekleştirilecek tedavi için mühim olan bir öteki etken ise reinke ödeminin oluşmasına sebep olan faktörün belirlenmesi ve bu faktörün ortadan kaldırılması olacaktır. Bu mevzuda verilebilecek en belirgin örnekler bulunmaktadır.

Bu örneklerden ilki boğazda oluşan ödemin sebebinin alerjenler olmasıdır. Eğer bu sebeple kişilerin boğazında ödem oluşmuş ise alerjenlere olan temasın olabildiğince minimuma indirilmesi gerekmektedir. Bunun için yapılması gerekenlerden bazıları şunlardır;

 • Solunan havanın temiz oluşundan güvenilir olunması ve bulunulan ortam havalandırılırken polenlerin fazla olduğu saatlerin tercih edilmemesi,
 • Açık havada geçirilen süreye dikkat edilmesi,
 • Yenilip içilenlere dikkat edilmesi,
 • Günlük giysilerin uyunan odaya getirilmeden değiştirilmesi ve çoğunlukla duş alınması.

Bu örneklerden ikincisinde ise ödem oluşmasının sebebinin, alkol yada sigara kullanımı olduğu durumlara değinilecektir. Alkol yada sigara kullanımı sebebi ile boğazlarında ödem oluşmuş ise yapılması ihtiyaç duyulan ilk şey alkol ve sigara tüketilmesine son verilmesi ya da en azından azaltılması olacaktır.

Verilen iki mesela yanı sıra reflü sebebi ile oluşan boğazda ödem için, yapılması ihtiyaç duyulan ilk şey reflünün azaltılmasını sağlamak olacaktır. Ses kullanımında kontrolsüzlük sebebi ile oluşan ödem için ise yapılması ihtiyaç duyulan ilk şey sesin aşırı yada yanlış kullanmasını önlemektir.

Tedavi için ilk adım olarak bu faktörlerin ortadan kalkması sonrasında yapılacak olan şey ilkin cerrahi tedavinin arkasından ise ses terapisinin uygulanmasıdır.

Boğazda Ödem İçin Cerrahi Tedavi

Ameliyat yardımı ile ses kıvrımları içinde bulunan sıvının çıkartılmasını içeren cerrahi uygulama, boğazda oluşan ödem rahatsızlığının giderilmesi için kullanılan cerrahi tedavi yöntemidir. Bu cerrahi uygulama sonrasında belirli bir süre kişinin fısıldayarak da olsa hitabı yasaklanmaktadır. Şu demek oluyor ki bireye tam anlamı ile ses istirahatı yaptırılmaktadır. Yaptırılan ses istirahatı yaranın iyileşmesini hızlandırması açısından oldukça önemlidir. Ek olarak ödem oluşumunun tekrarlanmaması da bu istirahat ile yakından ilişkilidir.

Ses Terapisi Nedir ve Iyi mi Yapılır?

Reinke ödeminin tedavisi olan ameliyatın gerçekleşmesinin peşinden kişilerin düzgüsel seslerine daha kısa süre içinde ulaşması için ses terapisi verilmesi bir fazlaca önemlidir. Bu durumda ses terapisi yapılacak kişilere;

 • ses tellerinin iyi mi koruyacağı,
 • ses hijyeni,
 • sese zarar veren davranışlar,
 • nefesin doğru kullanılması ve yanlış konuşmanın düzeltilmesi mevzusunda eğitimler verilmektedir.

Terapi kapsamında verilecek eğitimlerin uygulamalar ile desteklenecek olması da bir fazlaca ehemmiyet taşımaktadır. Bu eğitim ile bireylere aktarılan bilgiler, kişilerde bu ödemin tekrarlanma olasılığını düşürecektir. Ek olarak ses tellerinin yanlış kullanılması alışkanlığının önüne geçilmesini de elde edecektir.

Boğazda Oluşan Ödem Sebebi Ya Gırtlak Kanseriyse?(*3*)

Uzmanlar 15-20 günden fazla devam eden ses kısıklığının ve reinke ödeminin gırtlak kanserinin ön habercisi olabileceği üstünde durmaktadır. Bu sebeple de bireylerin bu durumla karşı karşıya kaldıklarında doktora başvurmasını önermektedir. Şundan dolayı tanı erken konulduğunda, tedavi kolaylaşmaktadır. Gırtlak kanserinin tedavisi ise çoğu zaman ameliyattır. Ameliyat sonrasında kişilerin doktorunun uygun görmüş olduğu periyotlar ile kontrolüne devam etmesi bir fazlaca önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir