Ulusal içkimiz olan ayran bolca köpüklüde olunca tadından içilmez hale geliyor. Yazın içimizi ferahlatan yemeklerin yanında eşi olmayan bir tat olan lezzettir. Köpüklü oldu mu artık olmazsa olmaz olmuş olursunuz. Yoğurt, su ve birazcık tuzumuz oldu mu aslen yeterlidir. Hazırlayacağınız ayranın bolca köpüklü krema kıvamında olması için hususi bir tarife ihtiyacınız olacak. Ayranı köpürten püf nokta ile ayranlarınız sofralarınızda damak tadıyla aklınız alacak.

Malzemeler
2 su bardağı yoğurt
1 çay fincanı süt
Yarım su bardağı maden suyu
Tuz
Su
Buz parçacıkları

Yoğurdu ilk aşamada blenderın içine koyalım, üstüne süt ilave ederiz ayrana krema lezzeti katacaktır. Karışımın içine soda, tuz ve buz parçacıklarını ilave edelim. Köpürmesini sağlayacağından dolayı blenderın ağzını kapatmış olalım arkasından karışıma devam edelim. Karışımı averaj bir dakika süresince devam ettirin, bolca köpüklü leziz ayranımız hazır olacaktır. Enfes köpüklü ayran yardımıyla tadı damağında kalmış olacaktır. Dileyenler mikser kullanarak karışımı yapabilir, el beceriniz var ise eğer elinizle de yapmanız mümkündür.

Tüm malzemeleri elle çıkarmanızda mümkündür. Sadece sonuçta ağızları sulandıran, damağınıza lezzet katan o ayranı hazırlamanız olacaktır. Çırpma esnasında yoğurdun dine çökmesi engellenmeli. Aksi takdirde ayranınız bolca köpüklü olmasına karşın altına çöken ayrandan dolayı tortu şeklinde oluşum kalır. Çırpma esnasında devamlı çırpılması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir