Et protein deposu olmasına karşın damağına düşkün olanlar hayvanların çeşitli bölgelerini yemeye ağırlık göstermektedir. Lezzet düşkünleri hayvanların belli başlı noktalarını tercih etmelerini sağlar. Hayvan et şeması olarak neresinden ne yapılacağıdır. Bonfile leziz ve yumuşak etlerden olduğundan düzgüsel etlere nazaran daha pahalıdır. Bazı kişiler bonfilenin ne işe yaradığını bilmediğinden kasaptan et alırken kandırılmaktadırlar. Bonfile, hayvanın sırt kısmından meydana getirilen yumuşak azca yağlı et parçasıdır. Bonfileler orta ve azca pişmiş olarak sofralara gelen yiyecek türlerinden olmaktadırlar.

Bonfile eti düzgüsel ete nazaran değişik şekilde pişirilmektedir. Bonfile oldukça pişmiş, orta pişmiş ve azca pişmiş olarak sofralarımıza gelir. Hayvanların en leziz yerlerinden biri bonfiledir. Her insan yaşamı süresince minimum bir kere bu lezzeti tadarak o hoş tadı unutamayabilir.

Bonfile iyi mi pişirilir, bilmeyenlere unutulmaz bir tanım verelim Bonfile etinin yiyecek çeşidine nazaran tarifi vardır. Sosla hazırlanan bonfileler şerit şeklinde kesilir, iyice soslandıktan sonrasında yiyecek olarak pişirilmektedir. Leziz bonfile eti mangalda yapılacaksa daha derin kesikler atılmalıdır. Yağsız tencerede kızartacaksanız eğer ince ince dövülmelidir. Bonfile hayvanın en leziz yeri olduğundan mundar etmeden doğru şekilde yapılmalıdır. Pişirilmesi doğru şekilde olursa lezzeti de o denli canlı güzel olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir