Muhammed ŞENGEZER : Hocam Merhaba ; ortalama 6 – 7 senedir hep bir yerlerde çalıştım. Mezun olduğun şeklinde de asla iş bulma ile ilgili sorun yaşamadım. Sadece kısa sürede çalışmış olduğum kurumdan çıkarıldım. Daha ilkin asla iş arama deneyimim olmadığı için herhangi bir özgeçmiş yada cv de elimde bulunmuyor. Bana yardım edebilir misiniz? En azından boş cv örnekleri word formatında filan gönderirseniz oldukça makbule geçer.

Hoşgeldin Muhammed ŞENGEZER : Sana word formatında boş ve dolu olmak suretiyle cv’ler paylaşacağım. Sen bu tarz şeyleri istediğin şeklinde indirip, değiştirip lüzumlu düzenlemeleri yapabilirsin. Birazcık da CV özgeçmiş doldurulurken nelere dikkat edilmelidir, bunlara da değineceğim.

BOŞ CV HAZIRLAMA FORMU

Aslına bakarsak nerede ise tüm cv hazırlama formları birbirine benzemektedir. Şablon olarak hepsin aynı olup, bir tek renklerinde değişimler yapılmaktadır. Bu yüzden standart, klasik bir cv hazırlama formu paylaşıyoruz.

BOŞ CV ÖRNEĞİ WORD İNDİR

Word formatında paylaşmış olduğumuz bu biçim ile rahat bir halde kendinize ilişkin detayları girebilirsiniz ve lüzumlu düzenlemeleri yapabilirsiniz. Öteki başlıklarda da sırasıyla dolu cv örneği ve cv hazırlarken nelere dikkat edilmeli şeklinde en oldukça sorulan soruları yanıtlayacağız

BOŞ CV HAZIRLAMA FORMUİndir

Dolu CV Örneği

KIŞISEL BILGILER İsim Muhammed ŞENGEZER Adres YILDIRIM/BURSA DoğumYeri Bursa DoğumTarihi 28.01.1996 Telefon …………… Mail dilekcehocasi@gmail.com Askerlik Yapılmış oldu EHLİYET B SINIFI

EĞİTİM Anadolu Üniversitesi – İşletme Yönetimi 2010-2013 Ahi Evran Üniversitesi– Bilgisayar Programcılığı(3.2/4.00)-2008-2010 Yıldırım Beyazıt Lisesi- Sayısal 2005-2007

DENEYIM VE IŞ TANIMI …………………………………. – BÖLGE SORUMLUSU (05.2016-12.2019) • Bölgede çalışacak personel ihtiyacının niteliklere gore belirlenmesi • İhtiyaç ve niteliklere gore personel görüşmelerinin gerçekleştirilmesi • Şirket bünyesinde çalışacak personel ihtiyacının karşılanması • Özlük dosyasının hazırlanması ve lüzumlu evrakların personele bildiri edilmesi • Personelin gideceği lüzumlu rut organizasyonun hazırlanması • Çalışacak personelin iş süre etüdü yapılarak lüzumlu bölgelerde çalışmasının sağlanması • Personele lüzumlu satış eğitimlerinin verilmesi • Satış arttırıcı aktivitelerin planlanması • Satış icra eden personelin iş takip edeni ve kontrolü • Çalıştığımız markalardan bazıları: Nestle, Ülker, Tadım, Paşabahçe, Nivea, Erikli, Dalin, Sebamed, Starbucks, Shell Deli2Go, Banvit …………………………. – SAHA AKTİVİTE YÖNETİCİSİ (06.2013-11.2015) • İhtiyaca uygun personelin bulunması • Personele lüzumlu satış eğitimlerinin verilmesi • Satış icra eden personelin iş takip edeni ve kontrolü • Meydana gelen satış arttırıcı aktivitelerin raporlanması ve firmalara iletilmesi • Çalıştığımız markalardan bazıları: Mondelez International, Lilakağıt, Ekici, Nudo, JohnsonsBaby, Borusan GOOGLE ADSENSE BUSINESS PARTNERSHIP – REKLAM YÖNETMENİ (09.2011-01.2014) • Rekabeti düşük ve getirisi yüksek reklam alanlarının belirlenmesi • Planlanan kategoriye uygun alan adının satın alınması • Hedeflenen günlük ziyaretçi trafiğine uygun server’ın kiralanması • Hedeflenen kesime uygun web site tasarımının belirlenmesi ve içerik üretimi • Arama motoru optimizasyonlarının gerçekleştirilmesi

BİLGİSAYAR BİLGİSİ MicrosoftOfficeProgramları(Word–Excel–PowerPoint) AdobePhotoshop HTML, CSS , PHP, SEO

HOBILER Balık tutmak Trekking Blockchain Google Seo

SOSYAL MEDYA& WEB SİTESİ Bu bölüme toplumsal medya twitter, feysbuk şeklinde adresler yazabilirsiniz

REFERANS Buraya da size referans olabilecek kişilerin yazışma detayları yazılmalıdır.

CV de olması gerekenler

  • Fotoğraf: Bir cv için fotoğraf oldukça önemlidir. Öz geçmişinizi bir yetkili eline aldığında hakkınızdaki ilk izlenim fotoğraf üstünden olacaktır.
  • Kişisel bilgiler : Burada kendinize ilişkin hususi bilgiler bulunur. Ad, soyad, doğum zamanı ve yazışma detayları şeklinde.
  • Eğitim detayları : Bir öz geçmişte Liseden itibaren tahsil görülen kurumlar kesinlikle yazılmalıdır. Okul adı ile birlikte hangi bölümlerden {mezun olunduğu} ve averaj detayları de bulunmalıdır. Averaj her ne kadar oldukça fazla etkili olmasa da bazı şirket yetkilileri kayda kıymet bulmaktadır.
  • Edinim ve iş tanımı : Bu bölüm esasen bir CV’nin ana başlığıdır. Çalıştığınız kurumlar, kurumlarda yaptığınız işlerin bilgileri ve hangi tarih aralığında çalıştığınız kesinlikle öz geçmişinizde bulunmalıdır.
  • Bilgisayar bilgisi : Günümüz dünyasında artık bilgisayar bilmeyenlerin iş bulma olasılığı oldukça düşüktür. Bu yüzden bilgisayar mevzusunda bildiğiniz her programı yazmalısınız.
  • Yabancı dil bilgisi : Başvurduğunuz pozisyona gore yabancı dil bilgisi ihtiyacı olmayabilir. Aslına bakarsak yazılması mecburi değildir.
  • Hobiler : Hobiler, siz değerli ziyaretçilerimizin toplumsal hayatta iyi mi yaşadığınız gösterir. Bir şirket yetkilisi sırf sizin yaptığınız hobiden dolayı kendine yakın görüp işe alabilir. Asla tanımadığınız bir şahıs ile aniden ayn dili konuşmaya başlayabilirsiniz.
  • Referanslar : Bir CV de kesinlikle size referans olacak kişiler bulunmalıdır. Bilhassa iş hayatınızdan sizin yöneticiniz olan adlar kesinlikle olmalıdır. Yetkililer iletişime geçip hakkınızda pozitif şeyler duymak isteyecektir.

CV ye yazılacak hobiler

Hobiler kısmı genel anlamda bir oldukça insan tarafınca önemsenmez. Sadece bir iş veren için hobiler sizi tanıma deposudur. Örnek verilmek gerekirse bir insan balık tutmayı öz geçmişine yazdıysa eğer bu onun ne kadar sabır lı bir insan bulunduğunu göstermektedir. Balık tutmak için kimi zaman saatlerce bir şamandıraya haraeketsiz bakmak gerekebiliyor.

Meydana getirilen en büyük yanlışlardan biri de gerçekleştirilmeyen hobilerin CV ye yazılmasıdır. İş görüşmesine gittiğinizde iş veren sizlere hobileriniz ile ilgili lüzumlu detay soruları sorabilir. Yazdığınız hobiler ile ilgili detaylı bilgiye haiz olmalısınız. Sadece oldukça fazla bilgiye dayanmayan hobiler de bulunmaktadır. Bu tarz şeyleri yazmanız durumunda iş görüşmelerinde sizleri zorlayabilecek sorulardan kaçınabilirsiniz. Örneğin trekking sporu doğada yürüyüş anlamını taşır ve oldukça fazla detay içermez. Hatta ailenizle birlikte hafta sonları doğada yürüdüğünüzü bile söyleyebilirsiniz.

CV ye bilgisayar bilgisi iyi mi yazılır

Bilgisayar detayları de yetkinliğe dayalı olduğundan oldukça önemlidir. Bir öz geçmişte kesinlikle malum tüm bilgisayar detayları yazılmalıdır. Sadece bu tarz şeyleri yazarken ne derecede bildiğinizi de yanına belirtmelisiniz ki size sorulan sorular o orantıda gelsin. Mesela oldukça iyi excel kullanırım dediğinizde size düşey arama ile ilgili bir sual sorulur ve bilemezseniz eğer sizin için negatif bir durum meydana gelir.

Bilgisayar bilgisine genel anlamda her üniversite mezunlarının bilmesi ihtiyaç duyulan word,excel ve powerpoint kesinlikle yazılmalıdır. Bunun haricinde bildiğiniz programlar size extra kıymet katacaktır.

Günümüzde esasen bilgisayar başlangıcında bir işte çalışan herhangi birinin kesinlikle word,excel ve powerpoint şeklinde programları bilmesi gerekmektedir. Hatta iş verenin ilk bakmış olduğu özellikler içinde bunlar vardır.

CV ye ilköğretim yazılır mı?

Üniversite mezunu bir bireyseniz yada yüksek lisans şeklinde üst düzey mezun olmuşsanız ilköğretim bilgilerini yazmak oldukça gereksizdir. Bir cv hazırlarken kesinlikle oldukça detay vermeden kaçınılmalı, mümkün olduğunca kısa tutulmalıdır. Bir iş veren’in cv lere bakma süresi oldukça kısıtlıdır. Ne kadar oldukça detay ve gereksiz data eklerseniz, hakkınızda aslolan görülmesi ihtiyaç duyulan noktalar kaçırılır. Bu yüzden bir ilköğretim mezuniyeti gereksiz bir bilgidir.

Bir CV kaç sayfa olmalıdır? Öz geçmişler mümkün olduğunca kısa tutulmalı aşırı detaydan kaçınılmalıdır. Standart bir öz geçmiş 1 yada 2 sayfa olmalıdır.

CV de fotoğraf olmalı mı?

Bir öz geçmişte fotoğraf eğer olmazsa olmazlardandır. Kesinlikle kısa sürede çekilmiş bir fotoğrafınızı öz geçmişte bulundurmalısınız. İş görüşmesinden ilkin yaratacağınız ilk izlenim fotoğraflar üstünden olur.

Öz geçmişte yer edinen fotoğrafınız kesinlikle tertipli, tertipli olmalıdır. Adam adaylar içinde oldukça mühim olan sakalları kısalığıdır.

İş verenler çoğu zaman fotoğrafı bulunmayan öz geçmişleri asla ilgilenmeden direk geçiyor. Şu şekilde düşünün bir iş yerine gidip cv doldurduğunuzda fotoğraf bırakmazsanız eğer sizin şeklinde gelen bir ihtimal yüzlerce şahıs içinde öz geçmişiniz kaybolacak. Öz geçmiş doldururken tanışıp görüştüğünüz şahıs bile sizi hatırlamayacak.

Tagged:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir