Türk kültüründe kına yakmak oldukça mühim bir yere haiz. Hatta sırf kına için düğün zamanı ekstradan bir de “Kına Gecesi” düzenlenmektedir. Sırf kına için bu kadar eğlence düzenleyen biz Türkler, kınaya ne kadar kıymet verdiğimizi bu şekilde gösteriyoruz. Kınanın birçok değişik çeşidi vardır ve insanoğlu çoğu zaman ele kına yakmaktadır. Fakat saçlara kına yakılabileceği merak ediliyor. Bu yazımızda sizlere, boyalı saçlara kına yakılıp yakılamacağını anlattık.

Saça kına yakılır mı?

Birçok toplumda saça kına yakmak uygulaması vardır. Yüzyıllar süresince güzellik ürünü kullanılan kına, genel olarak eller ve saçlara meydana getirilen kına uygulaması, hem de saçlar için oldukça sağlıklıdır. Saç sağlığı açısından oldukça mühim bir ürün olan kına, saç boyalarının aksine oldukça sağlıklıdır. Şundan dolayı kimyasal madde içermez ve içinde ne olduğu bakımından saçları besler. Bir tek saç tellerini değil, hem de saç derisini besleyen kına, saç derisindeki hastalıklar için de tedavi olarak kullanılabilir. Saç derisindeki kaşıntılara iyi gelebilen kına, yeni saç çıkarma ve saç dökülme karşıtı olarak da etkili olabilmektedir. Bunlara ek olarak saçlarımızın yağ dengesini elde eden kına, saçın rutubet dengesini korumaktadır.

Boyalı saç üstüne kına yakılabilir mi?

Boyalı saç üstüne işlem yapmak, asla boya uygulaması yapılmamış olan saçlara yapmaktan daha zor bir işlemdir. zira ilk olarak boyalı saçlardaki boyaların akıtılması için belili işlemlerin uygulanması ve ardınan saçların boyaya hazırlanması gerekmektedir. her ne kadar boyalı saça işlem yapmak zor olsa da boyalı saça direkt olarak kına yakabilirsiniz. Şundan dolayı kına, saç boyaları benzer biçimde kimyasal madde içermeyen bir malzemedir. bu yüzden de boyalı saçlara kına yakmak, saçlarınız için bir problem teşkil etmeyecektir. Sadece boyalı saça uygulanacak kına yakma işlemi, beklenilenden değişik bir rengin ortaya çıkmasına niçin olacaktır. Açık tonlardaki taban rengin üstüne tekrardan kına yakılması, saçların turuncu renge yakın bir renk ile bürünmesini sağlayabilir.

Kına iyi mi yakılır?

Yeşil kına, kınalar arasındaki en iyi sonucu veren kına türüdür. Yeşil kınayı da herhangi bir aktar arcılığı ile temin edebilirsiniz. Eğer saçınıza kına yakmak istiyorsanız, ilk olarak saçınızın uzunluğuna uygun oranda kına almanız gerekmektedir. Hemen sonra ise satın aldığınız kınayı derin bir karıştırma kabı içine koyun. Bu kabın içine bir miktar ılık su ilave edin ve karışmasını sağlayarak, kınanızı macun kıvamına getirin. Hazırladığınız bu kına macununun kıvamı ne fazlaca koyu ne de fazlaca açık olmalı. Bu yüzden e eklediğiniz su miktarına dikkat etmeniz gerekmektedir. Hazırladığınız bu kına ise hemen sonra bir fırça yardımı ile saça sürülür. Sadece daha efektif bir halde kınayı yakmak istiyorsanız, ilk olarak saçı birkaç değişik gruba ayırın ve her gruba tekler teker kına sürün. Bu şekilde saçın her kısmına eşit oranda kına sürebilmenizde etkili olacaktır.

Kına uygulamasını bitirdikten sonrasında saçınızı bir bez ya da streç film yardımı ile kapatmanız gerekmektedir. Kına, döküldüğü her yerde kir bırakabilir. Bu yüzden de kına uygulaması yaparken dikkatli olmalı ve uygulama işlemi bittikten sonrasında kına kuruyana kadar saç bir bez ya da streç film ile kapalı kalmalı. Kızıla yakın bir tonu olan kınanın saça tam anlamı ile yerleşebilmesi adına, kınanın saçta minimum 8 saat kadar bekletilmesi gerekmektedir. Bu yüzden de uyumadan ilkin saçlarınızı kınalayabilir ve sabah uyandığınızda kafi sürenin geçmiş olmasını sağlayabilirsiniz. Bekleme süresinin sonunda ise saçları ılık su ile yıkamalı ve kına kalıntılarının da detaylı bir halde temizlenmesi gerekmektedir. Sadece saçınızı yıkadıktan sonrasında dikkatli olmalısınız. Şundan dolayı ilk birkaç yıkamada saçınızı havlu ile kurularken, havluya kına bulaşabilir. Bundan dolayı de ilk birkaç yıkamada eski ve koyu renkli havlu yardımı ile saçlarınızı kurulamanızı tavsiye ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir