Bazı AB devletlerinde yaşayan İngilizlere, Brexit sonrası kurallar uyarınca resmi ikamet statüsü başvurusu için Çarşamba gününün son tarih olduğu hatırlatılıyor.

AB’de yaşayan Britanyalılar için kampanya yürüten bir koalisyon grubu olan British in Europe, Fransa, Letonya ve Malta’da yaşayan insanlara, söz mevzusu resmi ikamet statüsü başvurusu yapmadıkları sürece oturma izni haklarını yitirme riskiyle karşı karşıya kalacakları uyarısını yeniledi.

Lüksemburg da Çarşamba günü bir son tarih uygulayacaktı, sadece geçen hafta bu süreyi altı ay uzattı.

Hollanda, son tarihini 1 Ekim’e kadar uzatırken, bir düzineden fazla AB ülkesi otomatikman yasal olarak ikamet eden Britanyalılara ikamet statüsü veren sistemler uyguluyor.

Brexit boşanma anlaşmasının şartlarına gore, halihazırda Birleşik Krallık’ta yaşayan AB vatandaşları ve kıtada yaşayan Britanyalılar, 2020’nin sonuna kadar garantili haklara haiz olabilir ve beş yıl sonrasında sürekli ikamet başvurusunda bulunma hakkı elde edebilirler.

Milyonlarca Avrupalı ​​on senelerdir İngiliz Kanalının her iki yakasındaki öteki ülkelerde özgürce yaşadı, çalıştı ve okudu, sadece Brexit bu hakların artık otomatikman verilmediği anlamına geliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir