İçindekiler

Brezilya Fönü Nedir?

Brezilya Fönü Zararları Nedir?

Brezilya Fönü Ne Kadar Dayanır?

Brezilya Fönünü Bozan Şeyler Nedir?

Saçın Yapısını Bozar mı?

Saç Dökülmesine Sebep Olur Mu?

Brezilya fönü, son dönemde yaygın tercih edilen bir saç şekillendirme yöntemidir. Saça birçok yönden biçim kazandırılmasını sağlamaktadır. Bu kapsamda pek fazlaca değişik uygulama şekli bulunmaktadır. Aslına bakarsak uygulama hatalarından dolayı ortaya çıkmaktadır. Peki, Brezilya fönü nedir, zararları nedir?

Brezilya Fönü Nedir?

Brezilya fönü, hususi keratin karışımları ile yapıldığı için saçlarda besleyici tesirinin olduğu düşünülmektedir. Saçın parlaklığının da artırılmasını sağlamaktadır. Keratin her saç telinin etrafını sararak yıpranma ve bozulmaları engellemektedir.

Brezilya fönünün birçok değişik uygulama şekli bulunmaktadır. Saça kalıcı olarak biçim vermek için uygulanan yöntemler sonucu averaj 4 – 6 ay içinde tesirini göstermektedir. Devamlı uygulamada kalıcı etkilerinden de söz edilebilmektedir. Brezilya fönünün sunmuş olduğu bu tür etkisinde bırakır kısa sürede yöntemin yaygınlaşmasını elde etmiştir. Vatanımızda de yaygın kullanımı bu uygulamanın zararları hakkında bazı sual işaretleri ortaya çıkarmaktadır.

Brezilya Fönü Zararları Nedir?

Zararlar bir çok süre yanlış uygulamalar sonucu ortaya çıkmaktadır. Brezilya fönünün başlıca zararları şu şekildedir:

  • Bitkinlik,
  • Gözlerde kızarma,
  • Burun kanaması vb.

Brezilya fönü uygulamasının ilk 1 saati içinde söz mevzusu emareler ortaya çıkabilir. Bu yan etkilerin bilhassa Formaldehit kimyasalı ile ilgili olduğu düşünülmektedir. Bu durumlara maruz kalmamanın en mühim yolu uygulamanın ne olursa olsun uzman kişilerce yapılmasıdır.

Brezilya Fönü Ne Kadar Dayanır?

Bu uygulamanın işe yaraması için kullanılan malzemenin kaliteli olması gerekmektedir. Kaliteli araç-gereç kullanımıyla daha uzun süre kullanılm. Ustalaşmış bir güzellik merkezinde uygulattığınız süre 6 ay kadar kullanabilirsiniz. Yapıldığı yer kadar kişisel bakımını da oldukça önemlidir. Uygulamadan sonrasında kullandığınız ürünler saçın uzun süre düz kalmasını sağlamaktadır.

Brezilya Fönünü Bozan Şeyler Nedir?

Brezilya fönünü bozan şeyler içinde;

  • SLS içeren şampuanlar,
  • deniz suyu ve klorlu havuz suyu

şeklinde unsurlar ilk sırada yer almıştır. İşlem sonrasında kişilerin yaşam tarzında bazı değişimler yapması gerekir. Fönün bozulmadan en iyi tesirleri sunması için bazı detaylara dikkat etmeleri gerekmektedir. Brezilya fönünü bozan şeyler içinde özetlemek gerekirse şunlar sayılabilir:

  • SLS içeren şampuanları kullanmak,
  • Saçın havuz ve deniz suyuna maruz kalması,
  • Saç boyası uygulanması vb.

Saçın Yapısını Bozar mı?

Bu uygulamayı yaptıranlar 6 ay kadar işlemden faydalanmaktadır. Saçları her gün düzleştirmek, fön uygulamak ve sıkı şekilde toplamaktan fazlaca daha sıhhatli bir yöntem olarak değerlendirilmektedir. Ek olarak Brezilya fönü işlemi esnasında kullanılan bazı ürünler saçların beslenmesine de destek olabilir. Brezilya fönü sonrasında saçlara kalıcılık için presleme işlemi yapılmaktadır. Bu işlemin de zararı olan olmadığı düşünülmektedir.

Saçların naturel yapısının korunmasına yönelik Brezilya fönü uygulamalarında çeşitli yöntemler uygulanmalıdır. Bu uygulamalara dikkat edilmesi halinde zararsız bir halde Brezilya fönü uzun süre kullanılmaktadır. Günümüzde Brezilya fönünün yararları zararlarından fazlaca daha önde olduğundan yaygın olarak tercih edilmektedir. İşlem sonrasında dikkat edilmesi gerekenlere gore Brezilya fönünün tüm avantajlarından yararlanılması mümkündür.

Saç Dökülmesine Sebep Olur Mu?

Brezilya fönü tutmadı yada bozuldu şeklinde şikayetler bir çok süre işlemin yanlış uygulanmasından olmaktadır. Bunun yanı sıra kişilerin uygulama sonrası bazı kriterlere dikkat etmemesinden de kaynaklanabilir. Eğer ustalaşmış bir güzellik merkezinde bu işlem uygulanmışsa saç dökülmesi ya da öteki problemler ortaya çıkmayacaktır.

Brezilya fönü saç dökülmesinin aksine saçları besleme özelliğiyle de dikkat çeken ve tercih edilen bir uygulamadır. Bilhassa yıpranan saçların güçlenmesinde de etkili bir yöntem olması dikkat çekicidir. Brezilya fönü zararları bu mevzuda uzman olmayan ve yanlış ürünler kullanılarak işlem yapılması ile ortaya çıkmaktadır. Brezilya fönü yaptıraların yorumları bu uygulamanın birçok yönden yarar sağladığını gösterse de çeşitli zararlarının da ortaya çıkabileceğini göstermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir