Günümüzde tedavisi olmayan birçok değişik hastalık bulunuyor. Bu hastalıklar içinde en tehlikeli olanlardan bir tanesi ise Alzheimer’dır. Alzheimer’ın birçok değişik emaresi olabilmektedir. Eğer siz de birazdan anlatacağımız bu belirtileri gösteriyorsanız, derhal bir uzman doktora gitmeli ve muayene olmalısınız. Alzheimer hastalığı, günlük yaşamı negatif etkileyen bir hastalıktır. Bilişsel bir hastalık olduğundan, bu hastalıktan korunabilmek için bazı gıda gruplarından çoğunlukla tüketmeniz gerekiyor. Bu yazımızda sizlere, Alzheimer hastalığının ne olduğundan ve Alzheimer hastalığının ilk belirtilerinin ne olduğundan bahsedeceğiz.

Alzheimer nedir?

Alzheimer, halk içinde “unutkanlık” olarak malum bir hastalıktır. Çoğu zaman ileri yaşlarda olan insanların muzdarip olduğu Alzheimer hastalığı, beynin bazı bölümlerinin yaşlılık dolayısı ile hasarlanmasından dolayı görülmektedir. Alzheimer hastalığı sebebi ile yaşlı insanlarda entelektüel faaliyetler, günlük işlevler ve davranışlarda bozulmalar meydana gelmektedir. Sadece Alzheimer hastalığının en mühim semptomu, doğal ki de her insanın bilmiş olduğu şeklinde unutkanlıktır. İleri seviyede Alzheimer hastalığına haiz olan kişiler, kendi evlatlarının bulunduğunu bile unutabilir. Bu yüzden de Alzheimer hastalığı, oldukça çekince arz eden bir hastalıktır.

Alzheimer hastalığının ilk belirtileri nedir?

Alzheimer hastalığı, kişinin toplumsal yaşam standardını nerdeyse sıfıra indirmektedir. Bu yüzden de bu hastalığa karşı dikkatli olmalı ve eğer birazcık sonrasında listeleyeceğimiz belirtileri gösteriyorsanız, kesinlikle bir doktora görünmeli ve uygun tedavi yöntemlerini uygulamanız gerekiyor. Sadece bu tür belirtileri göstermek, illa ki Alzheimer hastalığına yakalanacağınız anlamına gelmiyor. Bu yüzden de bu belirtileri gördükten sonrasında kendi kendinize teşhis koymak yerine, uzman bir tabip tarafınca muayene görün. Gelin hep beraber Alzheimer hastalığının emarelerini inceleyelim.

Kısa süreli bellek kayıpları

Alzheimer hastalığının erken emarelerinden kabul edilen kısa süreli bellek kayıpları, ileriki yaşlarda Alzheimer olarak geri dönebilir. Bu yüzden de kısa süreli bellek kayıpları yaşıyorsanız, kesinlikle bir doktora görünmeniz gerekiyor. Mühim mevzuları unutmak, devamlı olarak aynı bilgiyi sormak ve bazı kişilerin isimlerini unutmak kısa dönemli bellek kayıpları olarak nitelendirilebilir.

Devamlı olarak yaptığınız işlerde güçlük çekmek

Devamlı olarak yaptığınız işler, artık kas hafızasına dönmüştür. Bu yüzden de bu tür işleri yaparken asla zorlanmıyorsunuz. Hatta bu tür işler size yürümek kadar kolay geliyor. Sadece bu tür işleri yapmakta artık zorlanıyor ve işi yaparken devamlı olarak hata yapıyorsanız, bu emareler de Alzheimer hastalığının ilk belirtileri olabilir. Şundan dolayı Alzheimer hastalığının bir semptomu da günlük rutin işleri yaparken hatalar yapmaktır.

Yazmada ya da  konuşmada meydana getirilen hataların artması

Alzheimer hastalığının bir emaresi de yazma ve konuşmada yeni ve değişik sorunların baş göstermesi. Alzheimer hastalığı sebebi ile konuşmada zorluklar yaşanabilir. Ek olarak ise yazma esnasında harf hatalarının yapılması ya da yazacağın kelimeyi anlık olarak unutmak da bu hastalığın habercisi olabilir.

Vakit ve mekanda yaşanmış olan karışıklıklar

Alzheimer hastalığının emaresi olarak ise süre ve mekanda yaşanmış olan karışıklıklar oluşabilir. Alzheimer hastaları, bulundukları mahalleyi ya da evlerinin yolunu bile unutabilir. Alzheimer hastalığının habercisi olarak bulundukları yerde ne süre bulunduklarını unutabilirler.

Toplumsal aktivitelerden geri çekilme

Alzheimer hastalığının en büyük emarelerinden bir tanesi ise kişinin toplumsal aktivitelerden geri çekilmesidir. Alzheimer hastaları, öteki insanoğlu ile konuşmaktan hoşlanmaz ve bu tür bir durum ile karşılaştıklarını anladıklarında geri çekilmeye başlarlar. Bu yüzdende düzgüsel hayatları daha da fena bir hale gider ve gereksinim duyan bir eşyi bile söylemekte çekinirler.

Alzheimer hastalığı iyi mi önlenir?

Alzheimer hastalığını önlemek ya da semptomlarını azlatmak mümkün. Bunun ilk olarak kişinin sıhhatli bir halde beslenmesi gerekmektedir. Bilhassa Omega yağ asitleri içeren besinlerin çoğunlukla tüketimi, beyin sağlığını korumaktadır. Omega yağ asitleri bakımından varlıklı olan yağlı balıkları ve ceviz şeklinde kuruyemişleri tüketebilirsiniz. Bu sayede beyin sağlığını korumuş olacaksınız.

Alzheimer hastalığından korunmak bir tek tertipli beslenme yetmez. Kişinin bilişsel aktivitelerde bulunması da oldukça mühim. Bulmaca çözmek şeklinde bazı beyin sağlığını geliştiren aktivitelerde bulunabilirsiniz. Bununla beraber evinize giderken, devamlı olarak değişik yollardan gitmeyi deneyin. Bu şekilde beyniniz, evinize gidecek birçok değişik yolu aynı anda hafızasında dokunabilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir