Kış aylarının gelmesi ve hava değişimleri soğuk algınlığının en önemli sebepleri arasında yer alır. Soğuk algınlığı yaşamaktan şikayetçi olan kişiler bunu önlemek için çeşitli tariflerin arayışına girerler. Bu sayede doktor ve hastaneye gitmekten veya ilaç almaktan kurtulmak isterler. Zencefil ve limonlu çay tarifi soğuk algınlığına karşı kullanılabilecek tarifler arasında bulunur. Bu tarif ile bir daha soğuk algınlığı yaşamıyorsunuz! İşte zencefil ve limonlu çay tarifi;

Soğuk Algınlığı Yaşatmayan Zencefil Ve Limonlu Çay Tarifi Malzeme Listesi

Soğuk algınlığı yaşamaktan sıkılanlar kısa sürede hazırlayabilecekleri sağlıklı çay ile soğuk algınlığı yaşamaktan kurtulabilirler. Kısa sürede hazırlanabilecek zencefil ve limonlu çay tarifi malzeme listesinde şunlar yer alır;

  • Ceviz büyüklüğünde bir parça taze zencefil (toz zencefil de tercih edilebilir)
  • 1 dilim limon (limonun suyu kullanılacak)
  • 1 tatlı kaşığı bal
  • 1 çubuk tarçın
  • 1 su bardağı su

Bu malzemeler 1 kişilik çay tarifi için geçerli olan malzemelerdir. Çayı birden fazla kişi tüketecekse malzemelerin miktarları abartılmayacak şekilde artırılarak kullanılabilir.

Limonlu zencefilli çay tarifi

Soğuk Algınlığı Yaşatmayan Zencefil Ve Limonlu Çay Yapılışı

Zencefil ve limonlu çay için gerekli olan malzemelerin hazırlanmasından sonra çayın yapılış aşamasına geçilebilir. Çayı yapmak için ilk olarak 1 su bardağı su kaynatılır. Su kaynadıktan sonra biraz soğuması için beklemeye alınır. Bu sırada taze zencefilin kabukları soyulur ve dilimlenir. Dilimleme işlemi patates dilimler şekilde yapılabilir. Zencefiller soyulduktan sonra kaynatılan sıcak su içerisinde tarçınla birlikte atılır. Tarçın ve zencefilin su içerisinde 10 dk kadar demlenmesi sağlanır. Demleme işlemi tamamlandıktan sonra limon suyu ve bal ilave edilir. Hazırlanan çay afiyetle tüketilir.

Zencefil Ve Limonlu Çay Yapılış Süresi Ne Kadardır?

İnsanların soğuk algınlığı yaşamalarını önleyecek zencefil ve limonlu çayın yapılış süresi oldukça kısadır. Böylelikle hemen yapılarak tüketilebilir. Çayın yapılması için ayrılması gereken süre 15 dakikadır. Bu sürenin 5 dakikası malzemelerin hazırlanması için gerekliyken kalan 10 dakika hazırlanan çayın demlenme süresidir.

Zencefil Ve Limonlu Çay Tarifi Yapılışı Püf Noktaları

Zencefil soğuk algınlığı için yaygın tüketilen bitkiler arasında bulunur. Ancak taze zencefilin keskin bir tadı vardır. İlk defa tüketecek kişiler bu tattan rahatsız olabilirler. Bu nedenle ilk defa zencefil ve limonlu çay tüketecek kişilerin bardaklarını tam doldurmamaları ve az tüketmeleri önerilir.

Zencefil, bal ve limonlu çay hazırlanırken malzeme miktarında aşırıya kaçmamak gerekir. Fazla malzeme kullanılması çayın tadının ağır veya acı olmasına neden olabilir. Bunun için malzeme listesinde verilen ölçülere dikkat edilmesi gerekir. Yaptıkları çayda tarçın olmasını istemeyen kişiler tarçın yerine karanfil tercih edebilirler. Çay isteğe göre sıcak yerine soğuk olarak da tüketilebilir.

Video: ZENCEFİL ÇAYI NASIL DEMLENİR-ZENCEFİL ÇAYI YAPILIŞI

https://www.youtube.com/watch?v=q_6XfxztEFM&t=51sVideo can’t be loaded because JavaScript is disabled: ZENCEFİL ÇAYI NASIL DEMLENİR-ZENCEFİL ÇAYI YAPILIŞI-Leziz Yemek Tarifleri (https://www.youtube.com/watch?v=q_6XfxztEFM&t=51s)

Zencefil Ve Limonlu Çay Tarifinin Faydaları Nelerdir?

Kısa sürede hazırlanabilen zencefil ve limonlu çay ilk olarak soğuk algınlığının yaşanmasını önler. Bunun dışında grip veya soğuk algınlığı yaşayan kişilerin kısa sürede iyileşmelerine yardımcı olur. Zencefil ve bal ayrıca öksürük için faydalı olduğundan yaşanan öksürüğün geçmesini sağlar. Soğuk havalara karşı vücut direncinin artmasına yardımcı olur. Ancak bu çayın tek başına rahatsızlıktan kurtulmak ve korunmak için yararlı olmayabileceği unutulmamalıdır.

Zencefilin faydaları

Zencefil (Zingiber officinale), bir baharat olarak kullanılır ve birçok farklı yöntemle tüketilebilir. Bu baharat, çeşitli sağlık yararlarına sahip olabilir. Bunlar arasında şunlar sayılabilir:

  • İltihaplı artrit ve osteoartrit tedavisinde faydalı olabilir: Zencefil, iltihaplı artrit ve osteoartrit gibi eklem iltihabı olan durumlarda ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilir.
  • Mide bulantısını azaltabilir: Zencefil, mide bulantısını azaltmaya yardımcı olabilir ve hatta mide rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılabilir.
  • Ateş düşürücü etkisi olabilir: Zencefil, vücut sıcaklığını azaltmaya yardımcı olabilir ve ateşi düşürür.
  • İdrar söktürücü etkisi olabilir: Zencefil, idrar söktürücü etki gösterebilir ve böylece idrar yolu enfeksiyonlarının önlenmesine yardımcı olabilir.
  • Kalp sağlığını iyileştirme potansiyeli olabilir: Zencefil, kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilir ve kalp sağlığını iyileştirme potansiyeline sahip olabilir.

Ancak, zencefilin yararları hakkında yapılan çalışmalar çoğunlukla hayvanlarda yapılmıştır ve insanlar üzerinde yapılan çalışmaların sayısı azdır. Bu nedenle, zencefilin sağlık yararları hakkında daha fazla bilgiye ihtiyaç vardır. Ayrıca, zencefil bazı insanlar için alerjik reaksiyonlara neden olabilir ve doktorunuz veya diyetisyeninizle konuşmadan önce mutlaka tüketilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir