Siber dünyada her gün yeni bir olandırıcılık yöntemi geliştiriliyor. Bu yöntemlere bir yenisi daha eklendi. WhatsApp üstünden meydana getirilen bu dolandırıcılık ile beraber birçok yurttaş mağdur duruma düştü. Bu yazımızda sizlere WhatsApp üstünden meydana getirilen bir yeni dolandırıcılık yöntemini anlatacağız. Arkadaşlarınız bile atsa sakın bu mesajları açmayın!

Bakın ne buldum

Çoğu zaman dolandırıcılar, kişileri kandırabilmek için onların merak duygusundan faydalanmaya çalışıyor. “Bakın ne buldum” benzer biçimde mesajlar ile karşı taraftaki merak duygusunu uyandıran dolandırıcılar, kişilerin gönderdikleri bağlantıya tıklamasını sağlıyor. Gönderilen linkte ise düzmece Feysbuk giriş sayfası benzer biçimde yönlendiriciler mevcut. Kişiler de bu giriş sayfalarını güvenli olarak gördükleri için direkt olarak oturumlarını açmaya çalışıyor. Sadece bu linkte bulunan giriş sayfalarında oturum açmaya çalışmanız, oldukça büyük bir hata. Şundan dolayı sizin oturum bilgileriniz karşı tarafa iletilmiş oluyor. Bununla birlikte bu linkin içinde fena amalı yazılımlar bulunabilir. Bu yazılımlar da sizin akıllı telefonlarınız ya da bilgisayarlarınızın içine sızarak, tüm toplumsal medya hesaplarınız, rehberiniz, bankacılık uygulamalarınız ve galeriniz benzer biçimde birçok veriyi karşı tarafa iletmekte. Bu veriler ile beraber kişilerin banka hesapları boşaltılıyor ve kişilerin hususi verilerini kullanarak dolandırıcılar, ağlarına düşürdükleri kişileri tehdit ediyor.

İnternetten gelen her türlü mesajda ya da bildirimde şüpheci davranmanız gerekmektedir. Şundan dolayı gelişen teknolojiyi oldukça iyi kullanan fena niyetli insanoğlu, ağlarına düşürdükleri insanları oldukça iyi bir halde kendi lehine kullanıyor. Sadece internette gezinirken şüpheci davranır ve dikkatli olursanız, fena niyetli insanların siber saldırılardan kurtulabilirsiniz.

WhatsApp dolandırıcılık yöntemlerine dikkat!

WhatsApp, birçok kişinin günlük yazışma aracı olarak kullandığı bir mesajlaşma uygulamasıdır. Bu nedenle, WhatsApp kullanıcılarını hedef alan dolandırıcılık şekilleri de mevcuttur. Aşağıdakiler, bazı yaygın WhatsApp dolandırıcılık yöntemleridir:

  1. Ödeme dolandırıcılığı: Bu yöntem, bir kişinin kendisini bir ürün yada hizmet sağlayıcısı olarak göstererek, WhatsApp üstünden ödeme yapılmasını istemektedir. Sadece gerçekte, sağlanan ürün yada hizmet hiçbir süre verilmemektedir.
  2. Bağlantı dolandırıcılığı: Bu yöntem, bir kişinin WhatsApp üstünden başka bir kişiye bir bağlantı göndermesiyle gerçekleşir. Bu bağlantı, bir phishing saldırısına yönlendirir ve kullanıcının kişisel bilgilerini toplamak için tasarlandığında, data hırsızlığına yol açabilir.
  3. Yönlendirme dolandırıcılığı: Bu yöntem, bir kişinin WhatsApp üstünden başka bir kişiye bir telefon numarası yada adres göndermesiyle gerçekleşir. Bu numara yada adres, gerçek olmayan bir şirket yada hizmet sağlayıcısının numarası yada adresidir ve kullanıcının paralı hizmetler satın almasını hedefler.

Genel olarak, WhatsApp kullanıcılarının dikkatli olmaları ve bilinmeyen numaralardan yada bağlantılardan gelen mesajları açmamaları tavsiye edilir. Ek olarak, kişisel bilgilerini paylaşmadan ilkin doğrulama yapılması ihtiyaç duyulan bir ürün yada hizmet sağlayıcısıyla yazışma kurulmadan ödeme yapılmaması gerekir.

Instagram’daki tanıdıkların acayip mesajları

Artık dolandırıcılar, öncelikle bazı kimselerin Instagram hesaplarını ele geçiriyorlar. Ondan sonra ise takip ettikleri kişilere mesajlar atmaya başlıyorlar. Bir anket doldurma ya da bir siteye üye olmaları icap ettiğini söylüyorlar. Sadece bu söylenilenlerin hepsi yalandan ibaret. Şundan dolayı bu kişilerin aslolan amaçları, daha çok kişinin toplumsal medya hesaplarını ele geçirmek ve daha çok kişinin verilerini çalmak. İnternet dünyasında veri, güç anlamına gelir.

Instagram

Bir kişinin elinde öteki kişiler ve kurumlar ile ilgili ne kadar veri var ise o şahıs o denli kuvvetli anlamına gelir. Şundan dolayı verileri elinde bulunduran şahıs, karşı tarafı istediği tehdit edebilir ya da onun bilgilerini kullanarak banka hesaplarını ele geçirip, tüm paralarını çalabilir. Bu benzer biçimde olayların başınıza gelmemesi için de Instagram benzer biçimde toplumsal medya platformlarından gelen tanıdık mesajlarında bile şüpheci davranmalısınız.. Eğer dikkatli olmazsanız, sizin de toplumsal medya hesaplarınızın detayları ve öteki verileriniz, karşı tarafın eline geçebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir