Türk mutfağının vazgeçilmezi olan ve oldukça hususi yere haiz olan bulgur pilavının yanına ne gider makalesine bugün hep birlikte daha yakından bakacağız. Bulgur pilavı bildiğiniz gibi ki hem doyurucu hem de gıda kıymeti devasa yükseklikte olduğundan dolayı ana yemeklerin yanına sık sık yapılmaktadır. Bulgur pilavı mütevazi olduğu benzer biçimde aynı süre da domatesli yada içine ciğer konularak da yapılırsa ortaya hakkaten mükemmel lezzet çıkmış olur. Peki bulgur pilavının yanına neler yapılır ?

Cacık

Yaptığınız bulgur pilavınızın yanında eğer güzel bir sulu ana yiyecek var ise örnek verecek olursak kuru fasulye yada nohut yemeği benzer biçimde işte yanına buz benzer biçimde cacık yapabilirsiniz. Sarımsağı bolca ve içine nane koyarsanız cacığınızı daha leziz hale getirebilirsiniz.

Nohut, Kuru Fasulye

Baklagil dediğimiz süre aklımıza genel olarak hem kuru fasulye hem de nohut gelmektedir. İşte bu yüzden bulgur pilavının yanına da bu iki ana yiyecek fazlaca yakışır. Akşam yemeği yapacaksanız bence bu iki yemekten birisini düşünebilirsiniz.

Ayran 

Bulgur pilavının yanına ne demiştik cacık yapabilirsiniz. Eğer cacık yapmak istemiyorsanız yada zor geliyorsa o süre hanımlar yoğurttan buz benzer biçimde ayran yapmış olup servise hazır hale getirebilirsiniz.

Et Yiyecekleri

Bulgur pilavının yanına meydana getirilen et yiyecekleri menünüzü daha varlıklı hale getirir. Sizler et yemeği olarak isteyenler biftek , isteyenler rosto ve isteyenler de ciğer kavurma pişirebilir.

Patlıcan Oturma

Bulgur pilavımızın yanına hanımlar patlıcan oturtması yemeğini tercih edebilirsiniz. Hem gıda değerinden varlıklı hem de fazlaca leziz olduğundan dolayı pilavınızın yanına patlıcan oturtması fazlaca yakışacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir