İnsanların kim bilir en oldukca karşılaştıkları sorunlardan önde gelen burun tıkanıklığının birçok değişik sebebi bulunmaktadır. Bu yüzden de insanoğlu, burun tıkanıklığının nasıl geçebileceğini tertipli bir halde araştırmaya devam ediyor. Burun tıkanıklığı sebebi ile oluşabilecek birçok değişik rahatsılıklar da mevcut. Burun içi yaralanması ve baş ağrıları, bu rahatsılıklara örnek olabilir. Bu yazımızda sizlere, burun tıkanıklığını nasıl doğal yollar ile kolaylıkla geçirebileceğinizi anlattık.

Burun tıkanıklığı niçin olur?

Grip şeklinde kafa içinde yer almakta olan sinüslerin iltihaplanması durumuna tıpta nazal konjesyon denilmektedir. Halk içinde burun tıkanıklığı olarak malum bu hastalık, çoğu zaman soğuk algınlığından meydana gelmektedir. Bazı burun tıkanıklıkları kısa sürede kendiliğinden geçebilmektedir. Fakat uzun süre geçmeyen ve kronikleşen burun tıkanıklıklarında insanların bilgili olması gerekmektedir. Burun tıkanıklığı, çoğu zaman nefes alamamanıza niçin olabilir. Bazı burun tıkanıklığı durumlarında burun akıntısı da oluşabilmektedir. Bu tür bir burun tıkanıklığı geçiren kişiler, gün içinde oldukca fazla mendile gerekseme duyacaklardır. Burun içindeki hava yollarının doğrusu sinüslerin iltihaplanması durumuna rinosinüzit denilmektedir. Bu tıkanmalar, sinüslede biriken iltihaplardan meydana gelmektedir. Burun tıkanıklığı, birçok değişik soruna niçin olabilmektedir. Mevsimsel alerjik reaksiyonlar, polen alerjileri, grip ve nezle şeklinde hastalık nedenler ile burun tıkanıklığı yaşanabilmektedir.

Burun tıkanıklığı nasıl tedavi edilir?

Burun tıkanıklığının birçok değişik sebebi olabilmektedir. Bu nedenlerden dolayı da burun tıkanıklığının geçebilmesi için ilk olarak burun tıkanıklığına yol açan durumların ortadan kalkaması gerekiyor. Sadece alerjik durumlarda ise burun tıkanıklığına iyi gelen bazı doğal yöntemler mevcut. Bu doğal şekilleri kullanarak, tıkanmış olan burunlarınızı açabilmeniz mümkün. Bunlara ek olarak burun tıkanıklığının geçebilmesi için ilk olarak bir doktora gitmeli ve hekim kontrollerinin muntazam bir halde yapıldığından güvenilir olduktan sonrasında ise hekim tarafınca reçete alıp eczaneden hastalığınıza uygun bir burun spreyi satın alabilirsiniz. Bu spreylerin tertipli kullanımı ile brilikte de burun tıkanıklığından kolaylıkla kurtulabilirsiniz. Sadece eczacınız ya da doktorunuz haricinde kendi kafanıza nazaran herhangi bir ilaç tüketmenizi tavsiye etmiyoruz. İnsanlarımız çoğu zaman birbirlerine ilaç tavsiye etmeyi oldukca seviyor. Sadece bir ilaç o kişiye iyi geldi diye size de iyi geleceği kati değil. Şundan dolayı o ilaç, o kişinin hastalığına uygun bir ilaç olabilirken, sizdeki hastalık oldukca değişik bir sebepten ortaya çıkmış olabilir.

Bebeklerdeki burun tıkanıklığı nasıl açılır?

Bilhassa yeni dünyaya gelecek olan bebeklerde burun tıkanıklığı görmek oldukca düzgüsel. Şundan dolayı yeni doğan bebeklerin hava kanalları, düzgüsel bir insanınki kadar geniş olamayabiliyor. Bu yüzden de yeni dünyaya gelecek olan bebeklerin burunlarının çabucak tıkanması düzgüsel bir durum. Sadece bu tıkanıklar devamlı olarak görünüyorsa ve kronikleşmeye başladıysa, kesinlikle doktora gitmeli ve lüzumlu kontrollerin yapılması gerekiyor. Bebeklerdeki burun tıkanıkları, çevresel etmenler sebebi ile de oluşabilir. Şundan dolayı bebeklerin burunları, düzgüsel erişkin insanların burunlarına nazaran oldukca daha kırılgan olabiliyor. Bu yüzden bilhassa yeni dünyaya gelecek olan bebeklerin çevresinde oda kokusu, parfüm ve benzeri esans bazlı spreylerin sıkılmaması gerekiyor. Bu spreylerdeki alkol oranı bebeklere zarar verebilir ve devamlı olarak burunlarının tıkanmasına niçin olabilir. Çoğu zaman çevredeki bu faktörlerin ortadan kaldırılması ile beraber bebeklerdeki burun tıkanıklığının da ortadan kalkması sağlanabilir.

Burun tıkanıklığını açmanın doğal şekilleri

Burun tıkanıklığını açmanın bazı doğal şekilleri mevcut. Sadece bu doğal şekilleri denemeden ilkin doktorunuzla konuşup, uzman görüşü almanız tavsiye ediliyor. Şundan dolayı bazı doğal yöntemler, insanların alerjik reaksiyonlar göstermesine niçin olabilir. Gelin hep beraber burun tıkanıklığını gideren doğal şekilleri inceleyelim.

Nane limon çayı

Günümüzde nebat çayları, oldukça popüler bir hale dönüşmeye başladı. Nebat çayları, sıhhat açısından oldukça etkili ürünlerdir. Nane limon çayı ise, bilhassa grip ve mide bulantısı hastalıklarında insanların yardımına koşmaktadır. Bu tür hastalıklardan muzdarip olan kişilerin, bir bardak sıcak nane limon çayı imesi, uzmanlar tarafınca önerilmektedir. Sadece bu çayın içindeki herhangi bir maddeye alerjiniz var ise ya da tertipli olarak ilaç kullanıyorsanız, kesinlikle doktorunuz ile konuşmalı ve doktorunuzun dediklerine dikkat etmelisiniz.

Buğu yöntemi

Buğu yöntemi, burun tıkanıklığını geçiren oldukça etkili bir yoldur. Bu yöntemi tecrübe etmek için ilk olarak bir su kaynatmalı ve hemen sonra bu su içinde mentol bazlı krem eritmelisiniz. Bu şekilde mentollü bir buharı solumuş olacaksınız. Sadece bu yöntemi denemeden ilkin de doktorunuz ile görüşmeli ve tavsiye almalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir