Değişen hava koşulları ve alerjik rahatsızlıklar sebebiyle birçok insan üst solunum yolu problemleri yaşıyor. Yaşam standardını oldukça düşüren bu hastalıkların giderilmesi için organik çözüm yolları aranıyor. Sirkenin değişik alanlarda yararlı olduğu hepimiz tarafınca biliniyor.

Yemeklerin yanı sıra temizlikte de tercih edilen sirke; üst solunum yollarında yaşanmış olan tıkanıklığın giderilmesinde de oldukça başarı göstermiş. Fakat sirkenin bir asit bazı olduğu unutulmamalı ve ona gore seyreltilerek kullanılmalıdır. Peki, buruna sirke çekilir mi, iyi mi çekilir?

Buruna Sirke Çekilir Mi?

Ilk olarak sirke yapısal olarak asit bazlı bir sıvıdır. Yanlış kullanımları zararı dokunan olabilir. Bunun için sirkenin elma sirkesi olması gerekir.

Direkt olarak sirke buruna çekilmemelidir. Asit oranı yüksek olduğundan burun ve burun içinde tahribata niçin olabilir. Sirke; ılık yada soğuk su ile oldukça seyreltilmeli ve günde ikiden fazla olmamak şartıyla buruna çekilmelidir.

Sirke Buruna Iyi mi Çekilir?

İnsanlar içinde soğuk algınlığı, sinüzit yada alerjik rahatsızlıklardan dolayı burun tıkanıklığı yaygın olarak yaşanıyor. Hazırlanacak olan sirkeli su burunda yaşanmış olan tıkanıklığın giderilmesine destek olabiliyor.

Bunun için bir su bardağı ılık suya bir yiyecek kaşığı elma sirkesi konularak sirkenin suda iyice çözülmesi sağlanmalıdır. Sonrasında burunun bir tarafınca bu karışım çekilmeli ve iyice sümkürülmelidir. Aynı işlem burnun öteki tarafına da uygulanmalıdır. Sirke yoğun asit ihtiva ettiği için bir günde ikiden fazla uygulanmamalıdır.

Buruna Sirkeli Su Çekmek Zararı olan Mı?

Kullanılan sirkenin asit yoğunluğuna gore değişkenlik izah edebilir. Yalnız sirkenin malum bir ziyanı bulunmuyor. Burundaki tıkanıklığı açmak için kullanılan yöntemlerden dolayı sirkenin yoğun kokusu rahatsız edici olabilir. Bununla birlikte iyi çözülmemiş sirke burun içinde sızlamalara yol açabilir.

Buruna Sirkeli Su Uygulanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Sirkeli su hazırlarken ve buruna çekerken dikkat edilmesi gerekenler özetlemek gerekirse şöyledir;

  • Kullanılacak sirkenin elma sirkesi olması önerilir. Beyaz sirke ve üzüm sirkesi, elma sirkesine nazaran daha asitlidir.
  • Elma sirkesinin çözülecek su miktarından fazlaca azca olması gerekir. Koku ve asit yoğunluğu fazla olduğundan su miktarının fazla olması önemlidir.
  • Ilık suda sirkenin çözülme hızı artar ve koku miktarı azalır. Bunun için bir su bardağı ılık suya bir çorba kaşığı sirke kafi olacaktır.
  • Sirke kokusu oldukça keskindir. Bunun için sirkenin iyi seyreltilmesi gerekir. Bununla birlikte içine limon suyu ilave edilebilir. Limon suyu sirke kokusunu bastıracaktır.
  • Buğu terapisinde gözler kapalı olmalıdır. Sirkeden çıkan koku gözlerde sızlamalara ve yanmalara niçin olabilir.

Sirkeli suyun tertipli ve istikrarlı kullanılması uzun solukta pozitif sonuçlar elde edilmesini sağlar.

Buruna Sirkeli Su Uygulama Şekilleri

Burun tıkanıklığına iyi geldiği malum sirkenin birçok uygulama yöntemi bulunuyor. Bu yöntemlerden bazıları özetlemek gerekirse şunlardır;

  • Klasik olarak akla ilk gelen yöntem haricinde ılık suya sirkeyle beraber tatlandırmak için balda eklenebilir. Bu karışım buruna çekilmez. Yalnız günde iki öğün içilerek ihtimaller içinde tıkanıklığın önüne geçilmesi sağlanır.
  • İkinci yöntem ise sirkeli su isteğe bağlı olarak buğu terapisinde de kullanılabilir. Buruna çekmekte zorluk çeken kişiler için bir kaba sıcak su konularak içine yarım çay bardağı sirke eklenip karıştırılır. Sonrasında bu kabın üstüne yüz paralel olarak gelecek şekilde eğilmeli ve bir havlu örtülerek beklenmelidir. Bu terapi yardımıyla yüzde, boğazda ve burunda tıkanıklıklar giderilebilir.

Sirke organik bir tedavi yöntemi olarak her insanın evde yapabileceği bir şifa deposudur.

Video: SİNÜZİT BOŞALTMA DOĞAL TEMİZLEME

https://www.youtube.com/watch?v=nd1bXtMWqx8Video can’t be loaded because JavaScript is disabled: SİNÜZİT BOŞALTMA DOĞAL TEMİZLEME (https://www.youtube.com/watch?v=nd1bXtMWqx8)

Sirkeli Su İle Burun Spreyi Hazırlama

Sık sık burun tıkanıklığı yaşayan insanoğlu evde kendi organik burun spreylerini hazırlayabilir. Bunun için bir tencerede sirke eklenmiş su kaynatılarak sprey şişesine alınmalıdır. Birazcık dinlendirildikten sonrasında sirke kokusunu hafifletmek için sirkeli karışımın içine nane yada lavanta yağı damlatılabilir. Bu karışım bir gece bekletildikten sonrasında kullanıma hazır olacaktır.

Her burun tıkanıklığında, geniz akıntısında ve balgam oluşumunda sirke ile hazırlanmış bu burun spreyi kullanılabilir. Sprey bittikçe tarife uygun olarak yeniden hazırlanabilir.

Sirkenin Burun Temizliğine Yararları

Sirkeli su ile burun temizliği yapmak sağlığa oldukça faydalıdır. Burun içinde tıkanıklığa yol açan ve üst solunum sistemini negatif etkileyen ve enfeksiyon oluşumuna zemin hazırlayan bakterilerin bertaraf edilmesine destek sağlar.

Sirkeli su ile tertipli olarak temizlenen burunda alerjik reaksiyonlar azalır ve burun tıkanıklığı giderilmiş olur. Bununla birlikte sirkeli su genizde oluşan akıntıların ilerlemesini önler. Soğuk algınlığından kaynaklı balgam, mukus ve enfeksiyonların giderek kötüleşmesini önlemek için sirkeli su kullanılmaya devam edilmelidir. Sirkeli su kullanılmaya başlandıktan itibaren en geç bigün içinde netice vermeye adım atar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir