İstanbul pek fazlaca değişik kültür ve medeniyete başkentlik yapmış olan, Avrupa kültür başkenti seçilmiş her yanı hikayeler ile dolu kent. Dolaşmak isteyenlerin ne kadar deneseler de her yanını, her yönünü ve her öyküsünü göremediği ve tamamen idrak etmek için senelerin gerektiği karmaşık kültürel yapıya haiz bir kent olan İstanbul’un nadide güzelliklerinden biri de Büyük Mecidiye Camii ya da Ortaköy Camii. Hem bir ibadethane hem de bir zamanı yaratı olan bu camiyi dolaşmak isteyenlerin en fazlaca merak etmiş olduğu ise Büyük Mecidiye Camii’ne iyi mi gidileceği.

Ortaköy Camii zamanı

Büyük Mecidiye Camii ya da halk içinde daha fazlaca malum adı ile Ortaköy Camii, İstanbul’un Beşiktaş ilçesinde Ortaköy bölgesinde yer edinen bir camidir. Neo Barok tarzında mimariye haiz olan caminin mimarı ise Ermeni asıllı Osmanlı vatandaşı mimar Nigoğos Balyan’dır. 1853 senesinde inşa edilen Ortaköy Camii, Barok usulünde inşa edilmiş oldukça zarif bir incelikle işlenmiş eserlerdendir. Bu inceliği sebebi ile statik açıdan onarıma maruz kalmış olan cami ilk kez 1862 ve ondan sonra 1866 yıllarında onarılmıştır. Sonrasında ise 1894 senesinde depremden büyük ziyan olan Ortaköy Camii 1909 senesinde Evkaf Nezareti tarafınca yenden onarım edilmiştir. Bu onarım esnasında caminin yivli olan minareleri yivsiz şekilde tekrardan yapılmıştır. Hem de yapının pek fazlaca kısmının da yenilendiği bu onarım sonrasında Ortaköy Camii kullanıma tekrardan açılmıştır. Sadece bu onarım de caminin yalnızca 60 yıl kadar ayakta kalmasına yardım etmiştir.

1960’lı yıllara gelindiğinde tekrardan çatlakların oluşması sebebiyle Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafınca ziyarete ve ibadete kapatılan cami zemini güçlendirilerek ve kubbesi yenilenerek restore edildi. Arkasından 1969 senesinde tekrardan hizmete oluşturulan cami 1984 senesinde çıkan büyük bir yangın sonucunda kısmen harap oldu. Bunun üstüne Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafınca bir kez daha restore edilen cami ziyarete açılmıştı. Sonrasında se 2011 ve 2014 yılları aralığında 3 senelik büyük bir restorasyon işlemine doğal tutuldu. 6 Haziran 2014 tarihinde son restorasyonu tamamlanmış olan Ortaköy Camii Cumhurbaşkanı tarafınca tekrardan hizmete açıldı.

Ortaköy Camii mimari özellikleri

Statik açıdan oldukça zarif bir yapısı olan Ortaköy Camii, Barok periyodu mimari özelliklerini taşır. Tüm selatin camilerinde olduğu şeklinde harim ve hünkar adında olan iki büyük kısımdan oluşur. Geniş ve yüksek pencereleri yardımıyla Boğaz’ın değişken ışıkları ı cami içinde görebilirsiniz. Merdiven le çıkılan Ortaköy Camii’nin tek şerefeli iki minaresi vardır. Kesme beyaz taştan duvarları vardır ve kubbe duvarları ise pembe mozaik taştan yapılmıştır. Mihrabı mozaik mermerden, minberi ise somaki kaplı mermerden yapılmıştır. İlk yapıldığı tarihte minareleri yivli olarak yapılmıştır. Sonrasında ise 1894 senesinde depremde yıkılan minareler yivsiz olarak tekrardan inşa edilmiştir.

Büyük Mecidiye Camii’ne iyi mi gidilir?

Büyük Mecidiye Camii ya da Ortaköy Camii olarak malum camiyi ziyaret etmek ya da orada yakarma gerçekleştirmek isteyenler için ilk olarak caminin İstanbul’da Beşiktaş kazasının Ortaköy semtinde yer aldığını söylemek gerek. Ortaköy’de denize uzanan ufak bir burun üstünde yer edinen bu camiye ulaşım sağlamak için ise maalesef ki fazlaca fazla alternatif yol bulunmuyor. İlk olarak Beşiktaş semtine ulaşım sağlayarak başlayabilirsiniz. Beşiktaş’a ulaşım sağlamak için ise hem Avrupa yakasında oturanlar hem de Asya yakasında oturanlar metrobüs ya da metro ile ulaşım tercih edebilirler. Metrobüs ile Zincirlikuyu durağına gelmiş olarak ondan sonra buradan minibüs ya da otobüsleri kullanarak Beşiktaş’a geçebilirsiniz. Sadece bu ulaşım sizi daha fazlaca uğraştıracağı ve de yolunuzu uzatacağı için metro le ulaşım sağlayarak Beşiktaş’a ve ondan sonra buradan gene minibüsler ile Ortaköy’e geçebilirsiniz.

Hem de Avrupa yakasında yaşayanlar için Bağcılar-Kabataş tramvay hattını kullanarak ulaşım mümkündür. Kabataş durağından 20 dakikalık bir yürüyüş ile Beşiktaş Meydan’a ve buradan da Ortaköy’e geçebilirsiniz. Hem de gene Kabataş’tan Sarıyer’e giden otobüsleri de kullanabilirsiniz. Asya yakasında oturan ve metrobüs ile ulaşım sağlamak isteyenler Kartal semtinden minibüs ile Kadıköy semtine ve buradan Söğütlü Çeşme metrobüs durağını tercih ederek Zincirlikuyu üstünden geçiş yapabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir