Ev temizliğinde öteki alanlar gore daha titiz davranılması ihtiyaç duyulan bazı alanlar vardır. Çiziklerin ve izlerin kalması ile fena bir görüntüye yol açan camlar da bu şeklinde titiz temizlikler gerektiren alanlardandır. Kolay kirlenen ve kir tutan camların asla kirlenmemiş şeklinde parlaması için ise kimyasallar kimi zaman kafi olmayabilir. Püf noktalarını bildiğiniz vakit ise cam temizliği  hem daha ergonomik hem de daha gözle görülür hale geliyor.

Cam temizliğinde mutlaka deneyin

Ev temizliği kapsamlı bir halde yapılacağı vakit cam e pencerelerin temizlenmesi için ek bir çaba gerekiyor. Ya da biz bu şekilde düşünüyoruz. İz ve çizik bırakmadan ilk günkü kadar parlak ve canlı görünen camlara ulaşmak ise aslen düşündüğümüz kadar zor olmasa gerek. Cam ve pencere temizliğinde kullanılan kimyasalların aşındırıcı tesiri bir çok vakit yanlış bir temizliğe yol açıyor. Sadece doğru araç-gereç ve yöntemlerin kullanılması yardımıyla cam ve pencereleri temizlemek kolaylaşıyor. Evlerinizin dışarıdan en fazlaca görünen alanları olan cam ve pencerelerin etkili bir halde temizlenmesi evimizin hem dışarıdan hem de içeriden daha güzel görünmesin elde edecektir. Cam ve pencerelerin temizliğinde kullanılabilecek ergonomik yöntemler şu şekilde karşımıza çıkıyor:

Beyaz sirke spreyi

Temizlikte en fazlaca tercih edilen sirke çeşidi olan beyaz sirke ile hem daha naturel hem de daha zararsız bir temizlik gerçekleştirmek mümkün. Beyaz sirkeyi cam temizliğinde kullandığınız vakit kimyasalları aşındırıcı etkisinden kaçınmak da kolaylaşıyor. İçerdiği asetik asit yardımıyla temizliği kolaylaştıran beyaz sirkenin cam temizliğinde kullanımı için ilk olarak bir bardak beyaz sirkeyi 3 bardak sıcak su içine ilave edin. Ondan sonra bu karışımı bir sprey şişesi içine alın ve karışana dek çalkalayın. Ondan sonra mikro fiber bez yardımı ile bu karışımı cam temizliğinde kullanabilirsiniz.

Gazete kağıdı çizik bırakmaz

Cam ve pencere temizliğinde meydana getirilen en yaygın hata sünger ve el bezlerinin devamlı kullanılması. Bu yöntemler çoğu zaman camlarda çizik lekelerinin kalmasına yol açacaktır. Sadece gazete kağıtlarını bir bez şeklinde kullandığınız vakit ise, hem daha ergonomik bir temizlik ile çizik bırakmayacaksınız hem de gazete kağıdı ile silinen cam daha fazlaca patlayacak. Gazete kağıtlarının üretiminde kullanılan mürekkepler yüksek oranda kurşun içermektedir. Kurşun ise camlarınızın parlamasına destek oluyor.

Limon suyu kullanabilirsiniz

Limon suyu kuvvetli bir asidiktir. İçerdiği sıhhatli bileşenler ve yüksek asit kıymeti ile evlerimizde pek fazlaca alanda temizlik malzemesi olarak kullanılabilir. Limon suyu kullanarak cam temizliği gerçekleştirmek isteyenler ilk olarak bir limonun suyunu sıkmalı ve ondan sonra bu suyu 1 yiyecek kaşığı tuz ile karıştırmalı. Hazırladığınız karışımı bir sprey şişesine alın ve üstüne 1 su bardağı su ilave edin. Sprey şişesinin ağzını kapattıktan sonrasında tamamen benzeşik hale gelene dek karıştırın. Sprey şişesini camlara püskürtebilir ev gazete kağıdı ya da mikro fiber bez ile camlarınızı silebilirsiniz.

Karbonat ve Arap sabunu

Evlerinizde kapsamlı bir temizliğe başlayacağınız vakit kullanabileceğiniz ve nerede ise her alanda detay temizliği mümkün kılan olağanüstü ürün karbonatı anlatmadan geçmek olmaz. Karbonat içindeki etken madde olan sodyum bikarbonat yardımıyla kuvvetli bir temizleyicidir. Bu özelliği yardımıyla karbonat tek başına ya da öteki ürünler ile karışım haline getirilerek kullanılabilir. Karbonatın bir temizlik malzemesi olan Arap sabunu ile karıştırılması ise camların hem parlak hem temiz olmasını sağlıyor. Bu yöntemi kullanmak için 1 su bardağı kadar Arap sabununu suda çözdürün ve üstüne 250 gram karbona ilave edin. Ondan sonra bu karışımı camlarınıza uygulayarak bez yardımıyla camları temizleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir