Çoğumuz neredeyse 1 gün giydiğimiz giysisi bir sonraki gün giymeyerek temizlenmesi adına kirli çamaşırların arasına atarız. Durum bu şekilde olunca oldukça daha çok yıkanacak çamaşır, dolayısıyla da çamaşır makinesi için de daha uzun emek verme saatleri demek oluyor bu. Bir öteki taraftan çıkmayan lekeler de bu emek verme saatlerini uzattıkça uzatmaktan başka bir işe yaramıyor. Fakat çamaşır makinenizin sarf etmiş olduğu çabayı rahatlatmak adına çamaşır deterjanının yanında bir de kola eklediğinizde elde edeceğiniz netice ise inanılmaz.

Çamaşır makinesine kola dökün

Yağ ve kahve lekeleri şeklinde lekeler çoğumuz için ağırlık basma niteliği taşır. Çıkmayan ve giysilerimizden vazgeçmeye bizi iten bu lekeler, ne çamaşır suyu ne de çamaşır deterjanı ile kolay kolay çıkmaz. Durum bu şekilde olunca uzun uğraşlar ve sonunda yapısı bozulmaya yüz tutmuş ve rengi solmaya başlamış giysiler kalıyor geriye. Ya da daha kötüsü bu lekeler asla çıkmıyor. Fakat artık bu inatçı lekeleri dert etmeye gerek yok. Kola yapısındaki asit ile metallerin paslarını temizlemekten derz aralarına kadar birçok alanda yardımımıza koştuğu şeklinde bu aşamada da elimizden tutuyor.

Asidik yapısı ile sıkıntılı lekeleri aşındıran kola, çamaşır makinesine döküldüğünde ise bu inatçı lekelerin temizlenmesinde büyük rol oynuyor. Kolanın bu faydasından yararlanmak için ise yapmanız ihtiyaç duyulan tek şey, çamaşır deterjanı bölgesine deterjanın yanında bir miktar kola eklemek ve çamaşırlarınızı bu şekilde yıkamak. Çamaşırlarınızı makineden çıkardığınızda yağ ve kahve lekeleri şeklinde inatçı lekelerin artık o denli da inatçı olmadıklarını görmüş olacaksınız.

Kolanın alternatif kullanımları

İçildiğinde ağızda bıraktığı leziz tadın yanı sıra alternatif kullanım alanları ile de hayatınızı kolaylaştıran kola birden fazla alanda kullanılabiliyor. Kolanın aşındırıcı özelliği birçok lekenin ve kirin arındırılmasında kullanılmasını sağlıyor ve aslen giysilere döküldüğünde kir bile bırakan bu içeceği muhteşem bir kir çıkarıcı haline getiriyor. İşte kolanın bazı alternatif kullanım alanları:

  • Fayansları temizlemekte kullanılır: Fayans aralarının kir toplaması ve bu toplanan kirlerin öyleki kolay kolay çıkmayışı hem can bunaltıcı hem de yorucu bir durumdur. Fırça ile uzun dakikaları işgal eden bu sorun, kola kullanıldığı vakit ise aslen {hiç de} mesele şeklinde durmuyor. Eğer yüzeye kola döküp birkaç dakika bekler ve peşinden su dökerek temizlerseniz tüm kirlerin kola ile beraber gittiğini görürsünüz.
  • Madeni paraları bankadan çıkmış olduğu haline getirir: Madeni paralar da kimi zaman kir ve pas tutabilir ve bu durumda kullanılması olanaksız hale gelirler. Hiçbir işyerinin kabul etmeyeceği bu paraları ise kola kullanarak basımdan yeni çıkmış şeklinde parlatabilirsiniz. Kolanın içine madeni paraları bırakıp bir süre beklemeye alın. Çıkardığınızda paraları sudan geçirin ve pasların kola ile akıp gidişini izleyin.
  • Klozet temizliğini kolaylaştırıyor: Klozet kenarlarında kalan lekeler zaman içinde bembeyaz olan klozet çevresini sarartabilir ve istenmeyen görüntülere neden olur. Kola kullandığınızda ise yüzey temizleyici ve cif şeklinde malzemelerin bile temizleyemediği bu kirleri çıkarmak oldukça kolaydır. Lekeli kenarlara kola dökün ve derhal peşinden ovalayarak temizlemeye başlayın. Kirlerin kolaylıkla çıktığını görmüş olacaksınız.
  • Metal yüzeylerde oluşan boyalardan kurtulun: Metal yüzeylerin üstüne duvar boyası değdiğinde o metalik gri rengin tüm havasını söndürebilir. Bu durumdan ve görüntüsü bozulmuş olan metalden sıkıldıysanız kola sizin için ideal bir ürün. Bir havluyu kola ile ıslatıp metal yüzeylere bastırarak sürerseniz üstündeki boya izlerinin çıkması oldukça uzun sürmeyecektir.
  • Böcek ve salyangozlara karşı koruyucu: Bilhassa yazları böcekler ve salyangozlar bahçelerimize, evlerimize ulaştığında çok da fazla hoş olmayan anlamış olur yaşarız. Bu şeklinde durumlardan korunmak adına evinizin ya da bahçenizin girişine minik bir kap içinde kola bırakırsanız kolanın şekeri haşereleri çekecek, asidi ise onları öldürecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir