Evde ve iş yerlerinde kullanılan ve birçok şahıs de oluşan zehirlenmede, çamaşır suyu zehirlenmesine ne iyi gelir? Sorusu oldukça dört gözle beklenen bir mevzu oldu. Çamaşır suyu zehirlenmesi, çamaşır suyunun içilmesi, koklanması, temas edilmesi sonucunda meydana gelen durum olup kati bir tedavisi yoktur. Çamaşır suyu ile temas eden kişiyi o ortamdan anında uzaklaştırmak oldukca önemlidir.

Çamaşır Suyu Zehirlenmesi Nedir?

Çamaşır suyu şeklinde bildiğimiz “Sodyum Hipoklorid” kuvvetli bir bakteri (bakteriyi öldürücü özellikte) maddesidir ve vücudumuzda ise hücresel düzeyde üretilerek mikroplarla muharebede kullanılmakta olan kuvvetli bir temeldir.

Gene endüstriye şeklinde temizlik malzemesi üretimi yapılır. Ev, hastane şeklinde ortamları hijyenleme de kullanımı sağlanır. Ev tipi genel olarak seyreltik

Çamaşır suyu zehirlenmesi tüketme, soluma yada temas edilmesi halinde ortaya çıkar. En ciddi bulgular ise içilmesi sebebiyle meydana gelir.

Çamaşır suyu zehirlenmesi içilmesi haline çocuklarda en sık 1-5 yaş aralığında, yetişkinlerde ise 20-30 yaşlarında rast geliriz. Çocuklarda yanlışlıkla içme durumu gözlemlenirken genç ve erişkinlerde intihar amacıyla tüketildiği gözlemlenmiştir.

Bu tip maddelere korozif yada kostik madde denilir. Alkali maddeler, asitlere bakılırsa kokusu tadı hafifçe olduğundan zehirlenmeleri daha sık meydana gelir.

Asit maddelere bakılırsa yapmış olduğu hasarlar oldukca şiddetli seyreder. Dokuda meydana getirmiş olduğu hasar derinin daha derin katmanlarına doğru iner ve tesirleri daha ağır olur.

Çamaşır suyunun tuz ruhu ile karıştırılarak açığa çıkmakta olan klor gazı da solunum kanalıyla zehirlenme şeklinde düşünülmelidir. Bu zehirlenmelerde ortak toksik madde ise klordur.

Klor gazının oldukça yoğun formları savaşlarda kimyasal tabanca şeklinde kullanılmasıdır. Klor gazı akciğerlerde hasar oluşturur ve solunum kaslarının kasılmasına (bronkospazm) sebep olur. Bu doğrultuda gelişen solunum yetmezliğine, müdahale edilmediği takdirde kalp ve böbrek problemleri ile karşılaşılır.

Çamaşır Suyu Zehirlenmesi Emareleri Nedir?

Çamaşır suyunun içinde yer edinen klor zehirlenmesi solunum sistemi, sindirim sistemi ya da santral sinir sistemi şeklinde birçok sistem üstünde etkili konumdadır. Cilde veyahut göze temas etmesi halinde erken müdahale eğer olmazsa kalıcı hasarlar oluşturur.

İlk 24 saatte solunum yollarında yapmış olduğu hasara bağlı problemler ile karşılaşırız. Ağız yolu ile alınmış olan çamaşır suyu hasarları ise ilkin boğazda ödem ile adım atar. Nerede ise 2 yıla yakın devam eden iyileşme süreci, yiyecek borusunda iyileşme dokusuna bağlı darlık meydana gelmesiyle sonlanır.

Bazı sistemlerdeki bulgularını şu şekilde ifade edebiliriz:

Sindirim Sistemi:

 • Ağız içinde oluşan yanma
 • Boğazda ağrı yada şişme-ödem hali
 • Karın mide bölgesinde meydana gelen ağrı
 • Bulantı
 • Kusma
 • Dışkıda kan olması

Solunum sistemi (soluma yada kusma esnasında akciğerlere kaçmasına bağlı olarak):

 • Nefes almada güçlük yaşama.
 • Akciğerlerde yanma meydana gelmesi.
 • Hışıltılı solunum durumu.
 • Ses kısıklığı.
 • Dilde ödem oluşması.
 • Sırt ağrısı.
 • Göğüs ağrısı.
 • Öksürük.
 • Astım/ KOAH şeklinde hastalarda şiddetli şekilde iritasyona bağlı ataklar olması.
 • Siyanoz (Vücudun oksijensiz kalması sonucunda derinin mor renge dönmesi).

Hipoksi (Vücudun fonksiyonlarını sürdürebilmek için lüzumlu oksijeni bulamama durumu).

Çamaşır suyu

Santral Sinir Sistemi:

 • Şuur bozukluğunun olması.
 • Ajitasyon (Kişinin saldırganlık durumunun artış göstermesi
 • Uykuya eğilim hali.
 • Uyarılara cevap vermeme.

Bu emareler halinde ciddi sıkıntılar meydana gelecektir. İhmal edilmeden bir hekime başvurmakta yarar vardır.

Çamaşır Suyu Zehirlenmesi Sebepleri Nedir?

Çamaşır suyu zehirlenmesinde karşılaşılan en sık niçin yanlışlıkla su yerine tüketilme durumudur. Çamaşır suyu bulunduğunu anladıktan sonrasında bırakılmış olsa da yutma refleksi istemli başlayarak istem dışı devam etmiş olduğundan kostik madde çoktan mideye temas etmiştir.

Bazik bir madde olduğundan dokuları harap etmesi kuvvetlidir ve sırayla geçmiş olduğu ağız, yutak, yiyecek borusu, mide şeklinde bölgelerde tahriş oluşturur.

Tuz ruhu, çamaşır suyu zehirlenmesi bakımından risk meydana getirir. Tuz ruhu ve çamaşır suyu zehirlenmelerinde mümkünse açık havaya çıkarak gazın olduğu ortamdan anında uzaklaşmak gerekir.

Aynı şekilde kireç sökücü ve çamaşır suyu zehirlenmelerinde de ortama klor gazı salınacaktır. Klor gazı da akciğerler için ciddi oranda toksik olduğundan oldukca tehlikelidir.

Bir öteki görülme sebebi ise genç erişkin yaş aralığında intihar amaçlı olur ve tüketilen miktar oldukça fazladır. Bu tip tüketilmesinde ise ölüm oranı %78’lere kadar ulaşmıştır.

Son zamanlarda evde kullanılmakta olan temizlik amaçlı sodyum hipoklorit solüsyonlarının etken madde oranının azalması, cerrahi ve girişimsel tekniklerin geliştirilmesi ve hastanın mide tüpü ile beslenmesinin daha iyi hale getirilmesi ile bu oranlar %5 seviyelerine gerilemeyi başarmıştır.

Çamaşır Suyu Zehirlenmesi Teşhisi

Çamaşır suyu zehirlenmesinin teşhisi genel olarak hastanın öykü ve fizik muayenesi ile belirlenir. Maddenin kokusu, maruz kalınmış olunan süre, hastanın kusup kusmadığı şeklinde ipuçları da tanıda yol gösterecektir.

Sadece ufaklıklara teşhisi koymak oldukca daha zor bir durumdur. Zehirlenme emareleri, vücuda alınma yöntemi doğrultusunda değişkenlik gösterir.

Ağız kanalıyla zehirlenme yaşanması sindirim sistemi iritasyonu, yutma güçlüğü, gaitadan kan gelmesi durumu, karında duyarlılık oluşması, gerilim düşüklüğü ve buna bağlı uzun dönem sonrasında böbrek yetmezliğine bağlı geniş bir bulgu çizelgesi yer alacaktır.

Solunum kanalıyla zehirlenmelerde ise öksürük, bronkospazm (akciğerdeki düz kasların kasılarak solunum zorluğuna sebep olması), kandaki oksijen miktarının düşüş yaşaması, solunum yetmezliği ve ciddi toksikasyonlarda dolaşım bozukluğu teşhiste büyük ehemmiyet arz eder.

Aspirasyon sonucunda meydana gelen zehirlenmelerde dinleme bulguları, zehirlenmenin sertliğini değerlendirme bakımından önemlidir. Kalbin fonksiyonlarının denetim edilebilmesi için EKG görmekte fayda vardır. Ender de olsa gözde kornea zedelenmesi ve deride yanıkların oluşmasına niçin olur.

Çamaşır Suyu Zehirlenmesi Tedavisi

Birçok vakada emareler için semptomatik tedavi kafi gelir. Şuur bulanıklığı ve akciğerlerde bronkospazm (solunum zorluğu yaşanması) bulunuyorsa tedavi edilir.

Çamaşır suyuna özgül antidot yoktur. Asit kostik madde alınınca alkali; alkali madde alınınca asit nötralize edici madde içirilmemesi gerekir.

Bundan dolayı nötrleşme tepkimesi esnasında ortaya çıkan ısı enerjisi dokularda yıkıcı tesir oluşturur. Kusturma, etken kömür uygulaması, mide yıkanması şeklinde durumlar asla önerilmez.

Solunum sıkıntısı çekmekte olan hasta, çamaşır suyunu soluduğu ortamdan uzaklaşmalı ve açık havaya çıkarılmalıdır, lüzumlu görüldüğünde ise oksijen tedavisi uygulanmalıdır. Klor gazına maruz kalan giysiler derhal değiştirilmelidir.

Gözlerde yanma hissediliyorsa 10-15 dakika süresince bolca su ile yıkamak, lensleri çıkarmak ve yine kullanmamak oldukca önemlidir. Gözlüğün sabunlu su ile yıkanması gerekir.

Çamaşır Suyu Zehirlenmesi Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Çamaşır suyu zehirlenmesi tedavi edilmediği takdirde sindirim sisteminde kanama, delinme, dokunun kanlanmasının bozulma durumu, fistül (içi boş iki organ içinde meydana gelen yol) ve uzun dönemde hipotansiyona bağlı böbrek yetmezliği ve beyaz küre şeklinde anlatılan müdafa hücrelerinde artış görülür.

Soluma ya da geri kaçma (aspirasyon) kanalıyla akciğerde zatürre, solunum sıkıntısı, tahriş edici etkisine bağlı olarak astıma zemin oluşturur.

Çamaşır suyunun göz ile temas etmesi halinde görme kaybı olmaması için bolca su ile 10-15 dakika yıkanması oldukca önemlidir. Lens derhal çıkarılarak tekrar kullanılmaması gerekir. Tedavi edilmezse görme yitirilmesine kadar ilerleme yaşanacaktır.

Çamaşır Suyu Zehirlenmesine Ne İyi Gelir?

Çamaşır suyu zehirlenmesine yönelik iyi gelen bazı durumlar vardır. Bu durumları şu şekilde ifade edebiliriz:

 • Ağız kanalıyla alınmış olan çamaşır suyu tedavisinde azca oranda hastanın kusmasına sebep olmayacak şekilde su/süt verilir. Hastanın bilincinin açık tutulması gerekir.
 • Kati bir tedavisi olmamasının yanı sıra hastanın denetim altında olması için acil servise gidilmesi gerekir.
 • Çamaşır suyunun cilde ya da göze temasında bolca su ile yıkanması gerekir, gözde kızarıklık, şişlik, görme kaybı şeklinde bulgularda ise acil servise başvurulması oldukca önemlidir.
 • Solunum kanalıyla zehirlendiğini düşünmekte olan hasta açık havaya çıkmalıdır. Hastanın üstündeki giysiler çıkarılarak mümkünse duş alınmalıdır.

Çamaşır suyu zehirlenmesine iyi gelen durumlara oldukca dikkat edilmelidir. Her data büyük ehemmiyet taşır.

Çamaşır Suyu Zehirlenmesine Ne İyi Gelmez?

Çamaşır suyu zehirlenmesine iyi gelen kadar iyi gelmeyen durumlarda mevcuttur. Bu iyi gelmeyen durumlar ise şu şekildedir:

 • Çamaşır suyu zehirlenmesinde ağızdan tüketildiyse asla yapmamamız ihtiyaç duyulan şey kusturma durumudur. Ağızdan mideye hatta ince bağırsaklara kadar meydana gelen doku hasarı, kusturma esnasında yine gerçekleşir.
 • Bir öteki yapılmaması mühim olan şey ise asit bir madde içirerek nötralize edilmeye çalışılmasıdır. Bu durumda ortama verilmekte olan ısı dokularda hasara sebep olur.
 • Bir öteki yanlış ise midenin sonda ile boşaltılmasının çalışılmasıdır. Yalnızca intihar düşüncesi ile içen hastalarda fazla çamaşır suyu tüketimi olacağından dolayı, emilimi engelleyebilmek adına ilk 90 dakika yumuşak uçlu ng sonda ile hastane şartlarında aspirasyon gerçekleştirilir.

Çamaşır suyuna iyi gelmeyen durumları da göz önüne alarak hareket edilmelidir. En küçük bir yanlış ciddi sıhhat sorunları yaşamamıza sebep olacaktır.

Çamaşır Suyu Zehirlenmesi İlaçları

Çamaşır suyu zehirlenmesine ilişkin bir ilaç yoktur. Etken kömürün bu hastalarda kullanılması mümkün değildir. Bundan dolayı yiyecek borusu duyarlı olduğundan sonda takarken delinme riskini meydana getirmiş oluruz.

Genel olarak hastanın bulgularını gidermek için tedaviler gerçekleştirilir. Bulantı, kusma, baş dönmesi şeklinde emareler giderilir. Oksijen tedavisi ile hastanın rahatlatılması amaçlanır.

Bronkospazm var ise beta-2 adrenerjik ilaçlar tercih edilir. Hastanın şiddetli ağrıları meydana gelir. Bu sebeple tedaviye ağrı kesici ilaçlar eklenmiş olur.

Hamilelikte Çamaşır Suyu Zehirlenmesi

Çamaşır suyu zehirlenmesi hamilelikte, negatif bir tablo oluşturmaz. Sadece hamileyken çamaşır suyu kullanılmasında oldukca dikkat edilmeli, ortam sık sık havalandırılmalı, fırın şeklinde kapalı ortamlardan kaçınılmalı, bu biçim anında maruz kalınacak temizlik malzemeleri ile temizlenmekten kaçınmak oldukca önemlidir.

Zehirlenme halinde kapalı ortamda beklemeden açık havaya çıkılması gerekir. Halsizlik bulantı kusma şeklinde emareler ile karşılaştığımızda acil servise başvurulmalıdır.

Gene yukarıda belirttiğimiz suretiyle bolca su içirme, kusturma, başka bir madde içirme, koklatma seçimi yaklaşımlardan uzak durmak oldukca önemlidir.

Çamaşır Suyu Zehirlenmesi İçin Hangi Doktora Gidilmeli?

Hastanın çamaşır suyu tüketilmesi sebebiyle yiyecek borusu ve midesinde delinmeler gerçekleşir. Bu da dirimsel riski meydana getirir.

Çamaşır suyu zehirlenmesine maruz kalma ya da içmiş olacağından kuşku edilen hasta zaman kaybetmeden acil servise başvurmalıdır.

Bu şahıs asla kusmaya teşvik edilmemelidir. Kusmasına sebep olmayacak oranda su içirilmesinde sakınca yoktur. Acil Servise giderken hastanın içmiş olduğu maddenin şişesi yada kutusu mümkünse hastaneye götürülmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir