Çelik ürünler, mutfakta en sık kullanılan eşyaların başlangıcında gelmektedir. Çaydanlık, tencere, cezve ve daha bir oldukca ürün çoğu zaman çelikten yapılmıştır. Bu denli sık kullanılan çelik ürünler zaman içinde aşınır, parlaklığını yitirirler. Birçok şahıs, çelik iyi mi parlatılır sorusunu sorarak çözüm aramaktadır. Peki, çelik iyi mi parlatılır? Çelik parlatma yöntemleri nedir? Tüm bu soruların cevaplarını sizler için derledik.

Çelik parlatma yöntemleri nedir?

Karbonat ve tuz

Tuz ve karbonat ikilisi birleştiğinde oldukça kuvvetli bir temizlik malzemesi olurlar. Tuzda mevcud bileşenler, çeliğin üstündeki lekelerin gitmesine, karbonat da çelik ürünün parıl parıl parlamasına niçin olur. Çeliği tuz ve karbonat ile temizlemek için ilk olarak bir kabın içine yarım litre su koyun. Sonrasında suyun içine de 1 yiyecek kaşığı tuz ve 1 tatlı kaşığı karbonat ilave edin. Malzemeleri bir güzel karıştırın ve birazcık bekleyin. Oldukca azca oranda bulaşık deterjanını da karışıma ilave edin. Hafifçe karışmasını sağlayarak karışımı köpürtün ve arkasından çelik ürünün içine koyun. Çelik ürünün içini de dışını da bir süngerden destek alarak güzelce bu karışım ile beraber ovun. Parıl parıl parlayacak olan çeliği ılık su ile güzelce durulayıp sonrasında iz yapmayacak bir bez ile kurulayın.

Zeytinyağı ile çelik parlatma

Çelikleri parlatmanın bir başka yolu da her derde ilaç bir gıda olan zeytinyağını kullanmaktır. Zeytinyağı ile çelik ürünleri parlatmak için ilk olarak bir bezin üstüne zeytinyağını dökün. Yumuşak bir bezin üstüne 5 – 6 damla kadar zeytinyağını alın. Zeytinyağı şişesini ağzı açık bir halde tutun ve bu bezi şişenin üstüne yerleştirin. Sonrasında şişeyi ters çevirip yağı birkaç saniye süresince bezle buluşturun.

Sirke ve karbonat ile çelik parlatma

Sirke, pek oldukca problemi anında çözebilen mucize bir besindir ve son aşama faydalıdır. Sirke hem de çelik ürünleri parlatma mevzusunda da oldukca mühim bir kurtarıcıdır. Oldukça ekonomik bir gıda olan ve derhal her evde ne olursa olsun bulunan sirke, çelik malzemeler için oldukça etkin bir üründür. Sirke ile çelik parlatmak için 1 çay kaşığı sirkeye ve 1 tatlı kaşığı karbonatı hazırda bulundurun. Peşinden bu iki malzemeyi uygun bir kaba alın ve birbirleriyle iyice karıştırın. Sonrasında elde edilmiş bu karışımı çelik ürününüzün içinde birazcık da su ekleyip güzelce kaynatın. Kaynattıktan sonrasında çeliği bolca su ile iyice durulayın ve havlu ile dikkatlice kurulayın. Pırıl pırıl olacaklarını kendi gözlerinizle görmüş olacaksınız.

Limon kabuğu ile çelik parlatma

Çelik çaydanlık ve tencereler için oldukca sayıda parlatıcı ürün ve yöntem vardır. Limon kabuğu ile çelik parlatma ise bilhassa çatal, bıçak ve kaşıklar üstünde büyük bir etkiye haizdir. Bunun için daha ilkin bir yerde kullandığınız limon kabukları atmayın ve kabukların dış kısmı ile kolay bir halde çelikleri parlatın. Limon kabuğunun dış kısmını avuç içinize güzelce yerleştirin ve çelik yüzeyleri avuç içinizdeki limon kabuğunun dış yüzeyi ile iyice ovalayın. Daha sonrasında çeliği bolca su ile durulayın. Çelik üründe su lekesi kalmaması amacıyla kendisinin kurumasını beklemeden bir havlu ile güzelce silerek kurulayın.

Elma kabukları ile çelik parlatma

Elma kabukları ile kararmış çelikleri parlatmak için elma kabuklarına ve bulaşık deterjanına ihtiyacınız var. Bunun için ilk olarak bulaşık deterjanı ile çelik ürünlerinizi bir güzel sudan geçirin ve sonrasında bolca su ile durulayın. Peşinden da çaydanlık ya da tencerenin içine su, suyun içine elma kabuklarını koyun. Çelik ürünü böylelikle ocakta kaynamaya bırakın. Çelikteki elma kabukları ve su kaynamaya başladıktan sonrasında 5 – 10 dakika daha kaynatın. En sonunda ılık su ile çelikleri sudan geçirin.

İzleyin: Yalnız 5 Dakikada Yanmış Çaydanlık Temizleme Yöntemi | Kararmış Çaydanlık Parlatma

https://www.youtube.com/watch?v=kNh4s2CFlzEVideo can’t be loaded because JavaScript is disabled: Yalnız 5 Dakikada Yanmış Çaydanlık Temizleme Yöntemi | Kararmış Çaydanlık Parlatma (https://www.youtube.com/watch?v=kNh4s2CFlzE)

Kalaylatma ile çelik parlatma

Kalaylatma evde uygulanması mümkün olmayan bir yöntemdir ve oldukca uzun bir süredir çeliklerin parlatılması için kalaylatma yöntemi kullanılır. Çelik ürünler satan dükkanlar bu uygulamayı ergonomik bir halde yaparlar ve hem de mahallelere ara ara gelen kalaycılar da bu işlemi dakikalar içinde bitirebilirler. Çelik her üründe kalaylatma yöntemini kullanabilir, çeliklerinizi ilk günkü parlaklığına kavuşturabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir