Sıhhat mevzusunda çene altında beze neden olur? sorusu çoğunlukla sorulur. Bu probleminin yanıtlanması için ilk olarak çene altı bezesi tanımı yapılmalıdır. Zira çene altında çıkan bezeler değişik sebeplere katlanabilir. Çene altı bezelerinin tedavisine ilişkin olarak bilinmesi ihtiyaç duyulan pek oldukca nokta var.

Çene Altında Beze Nedir?

Çene altında yer edinen şişliklere beze adı verilir. Vücudumuzun çeşitli yerlerinde lenf bezleri vardır. Vücudumuzdaki lenf bezleri bakteri ve patojenleri filtreleme görevi görürler. Şu demek oluyor ki lenf bezleri bu tarz şeyleri filtreleyip çeşitli hastalıklara engel olur. Lenf bezleriyle ilgili sıhhat sorunları yaşandığında bu durum değişik emarelerle kendini gösterir. Bunlardan biri de çene altındaki bezelerdir.

Çene altında beze en sık yaşanılan durumlardan biridir. Yaygın görülen bu hastalık bir çok süre önemsenmez. Bazı bezeler hiçbir müdahale yada tedaviye gerek kalmadan belli bir süre sonrasında kendiliğinden geçer. Çene altındaki bezeler kimi zaman yumuşak kimi zaman de sert olabilir. Normal olarak bu bezenin altında yatan nedene göre değişiklik gösterir. Şu demek oluyor ki çene altında olan beze hangi nedenden kaynaklanıyorsa o nedene gore yumuşaklığı değişmiş olur. Bununla beraber rahatsızlığın nedenine gore bu bezeler büyük ya da ufak olabilirler.

Bazı beze türleri kendiliğinden geçmez. Bu tür bezeler bazı hastalıkların emaresi olarak kendini gösterir. Dolayısıyla çene altında bir beze hissedildiğinde bir doktora başvurmakta yarar vardır. Çene altındaki bezenin sebebi araştırılmalı ve bunun sebepleri belirlenmelidir. Zira çene altındaki bezeler hastalıklara bağlı meydana geliyorsa ne olursa olsun tedavi gerektirir.

Çene altında oluşan bezeler ya da şişlikler lenf bezleriyle ilgili sorunların varlığına işaret eder. Lenf bezlerinde mevcut olan bir sıhhat problemi sebebiyle çene altında beze meydana gelir. Lenf bezlerinde mesele olması pek oldukca değişik nedene dayanır. Bu sıhhat probleminin sebebinin teşhis edilmesi için ne olursa olsun uzman bir hekime başvurulmalıdır.

Çene altı denetim

Lenf Bezi Şişmeleri

Lenf bezlerini şişmesi halinde çene altında bezeler oluşur. Lenf bezleri birçok nedenle şişebilirler. Lenf bezleri enfeksiyonlar şeklinde nedenlerle şişebileceği şeklinde daha mühim hastalıklar neticesinde de şişme ya da beze meydana gelebilir. Çene altındaki bu şişlikler vücudun verdiği bir müdafa tepkisidir. Normal olarak lenf bezi şişmeleri herkeste değişik şekilde belirebilir. Kimi insanda ağrılı şekilde seyrederken kimi hiçbir ağrı hissetmeyebilir.

Enfeksiyon

Enfeksiyonlar çene altı bezlerinin mühim bir nedenidir. Birçok enfeksiyon türü bu duruma sebep olabilir. Ağız yaraları, diş apsesi, gömülü diş şeklinde. Bunların yanı sıra;kabakulak suçiçeği, kızamık, kızamıkçık hastalıklarının da çene altı bezelere neden olduğu bilinir.

Bununla beraber bazı kulak enfeksiyonları, enfeksiyöz mononükleoz, cilt enfeksiyonları, tonsillit, periodontal hastalıklar, farenjit enfeksiyonları çene altında yer edinen lenf bezlerinin şişmesindeki en mühim nedenler içinde yer alır.

Kedi, köpek ısırması, kedilerden bulaşan parazitik enfeksiyonlar, tüberküloz, toksoplazmoz, pişmeden et yiyecek de lenf nodlarının şişmesinde tetikleyici bir rol oynarlar.

Boyun muaynesi

Bağışıklık Sistemi Hastalıkları

Bağışıklık sisteminden meydana gelen birçok sıhhat problemi beze nedenidir. Verem, HIV, belirli kanser türleri, lenfoma, romatoid artrit ve lösemi şeklinde. Bu rahatsızlıklar çene altı bezelerin nedenlerindendir.

Bazı İlaçların Yan Tesirleri

İlaçların derhal hepsi belli yan etkilere haizdir. Sadece bazı ilaçların yan tesirleri oldukca daha güçlüdür. Buna bağlı olarak da kişiler bu yan etkilerden dolayı değişik sıhhat sorunlarıyla karşılaşırlar. Nüzul tedavisinde kullanılan dilantin (fenitoin) şeklinde ilaçlar çene alt kısmında şişlik ve bezelere neden olurlar. Bununla birlikte sıtma ve tifo aşıları olunduktan sonrasında bu ilaçlar yan tesir gösterirler. Bu yan tesir genel anlamda çene altı bezeleridir. Bu durum uzman hekimle paylaşılmalıdır.

Troid

Troid hastalıkları birçok rahatsızlığın sebebi olabilir. Troid sorunlarının neden olduğu durumlardan biri de çene altında meydana gelen bezelerdir. Bilinmiş olduğu şeklinde iyot eksikliği guatrın mühim sebeplerinden biridir. Bu durma bağlı olarak çenenin alt bölümünde bezeler ve şişmeler meydana gelir. Bezenin ya da şişliğin geçmesi için troid rahatsızlığına yönelik tedavi yapılır. Beslenmedeki iyot miktarı artırılır ve bu hastalık tedavi edilir.

Travmalar

Çene altındaki bezeler travma sonucu da meydana gelebilir. Fizyolojik temaslar, alınan darbeler, kazalar, düşme, çarpma ve benzeri durumlar çenenin altında bezelere neden olabilir. Çene altında bezeler çocukluk döneminde daha oldukca görülür. Bu zamanda çocuklar bisikletten düşme, oyun oynarken kaza geçirme şeklinde durumlarla oldukca sık karşılaşılır. Bu da travmaya bağlı çene altı bezelerinin oluşmasına neden olur.

Tümörler

İyi huylu tümörler genel olarak zararsız olmakla beraber kolay bir halde tedavi edilirler.

Kistler; içi sıvı dolu olan keselerdir. Bir enfeksiyon sebebiyle oluşabilirler. Yumru şeklinde olanlar yağ bezlerinde meydana gelen tıkanıklıklar yüzünden olabilir. Bununla beraber sivilcelerin çene kısmına hasar vermesinden de kaynaklanabilirler.

Fibromlar, sert ya da yumuşak olabilirler. Genel olarak başka semptomlara yol açmazlar.

Lipomlar, deri altında bulunan yağ hücrelerinin büyümesi sonucunda meydana gelirler. Yumuşak dokudadırlar. Lipomlar oldukca yavaş bir halde gelişme gösterirler. Fazlaca ender olarak kanserli olma durumları vardır. Çene bölgesinde şişliğe neden olurlar. Bunun haricinde başka bir semptom göstermezler.

Fena huylu tümörler ise kanserdir. Çene altında bezeye neden olabilecek pek oldukca kanser türü mevcut. Fena huylu kısaca kanserli tümörlerden meydana gelen şişlikler düzgüsel bir görünüme haiz olmazlar. Genel anlamda garip bir görünümleri vardır. Kanserli bu şişlikler sinir uçlarına temas ediyorlarsa şahıs ağrı hisseder. Bu şişlikler tedavi edilmezse bu bölge ve çevresinde karıncalanma ve uyuşma şeklinde değişik semptomlar da gösterirler.

 • Ani kilo kayıpları
 • Şişlik renk ve biçim açısından değişme
 • Boğazda devamlı olarak bir yumru hissetme
 • Mevcut şişliğin git gide büyümesi
 • Yutmada güçlük yaşama
 • Nefes almada zorlanma
 • İçinde irin ya da kan çıkan şişlikler
 • Seste kısılma ve ses tonunda mühim değişimler
 • Sindirim zorlukları

Bu tür şikayetler çene altındaki bezenin kansere işaret ettiğini gösterir. Kişiler bu tip emareler hissettikleri anda zaman kaybetmeden bir sıhhat kuruluşuna başvurmalıdırlar. Uzman doktor ilk olarak muayene gerçekleştirir. Sonrasında biyopsi yapılır. Biyopsi sonucu şişliğin kanserden kaynaklanıp kaynaklanmadığı anlaşılır. Eğer kanser sonucuna varılırsa kanser tedavisi için kemoterapi uygulanır. Normal olarak tedavi hastanın genel durumuna gore hususi olarak belirlenir.

İzleyin: Boyun Bölgesindeki Şişlikler Ve Kitleler | Telaşlanmalı Mıyız?

https://www.youtube.com/watch?v=Na2aytSpp_EVideo can’t be loaded because JavaScript is disabled: Boyun Bölgesindeki Şişlikler Ve Kitleler | Telaşlanmalı Mıyız? (https://www.youtube.com/watch?v=Na2aytSpp_E)

Öteki Nedenler

Çene altı bezeleri yukarıda sayılan nedenler haricinde bazı durumlardan da kaynaklanabilir.

 • Baş ve boyun bölgesindeki rahatsızlıklar
 • Diş çürükleri
 • Boğaz enfeksiyonları
 • Hipertiroidi
 • Enfekte olmuş ve şişmiş diş etleri
 • Tükrük beziyle ilgili rahatsızlıklar
 • Çene bölümündeki tümörler ve kistler
 • Mononükleoz, Erpstein-Barr virüsü
 • Böcek sokması ya da ısırığı
 • Ağızda tümör
 • Sitomegalovirüs şeklinde viral enfeksiyonlar
 • Soğuk algınlığı ya da grip
 • Lyme hastalığı
 • Sinüzit

Çene altındaki bezenin neden kaynaklandığı belli başlı muayene ve tetkiklerle anlaşılır. Uzman doktor muayene sonrasında hastaya informasyon vererek bu bezenin nedenine uygun bir tedavi şekli belirler.

Çene Altında Beze Iyi mi Geçer?

Bu rahatsızlığın geçmesi için uzman muayenesi şarttır. Ilk olarak bu probleminin altında yatan neden tespit edilir. Sonrasında bu nedene gore bir tedavi planı uygulanır. Söz gelimi; eğer çene altındaki beze bağışıklık sistemindeki bir rahatsızlıktan kaynaklanıyorsa bunun için uygun antibiyotik tedavileri uygulanır. Eğer bu beze bir tümör ya da kanserse uzman doktorun rehberliğinde hasta ameliyat edilebilir. Bununla birlikte kemoterapi ya da ışınım tedavisi görebilir.

İzleyin: Boyun muayenesi

https://www.youtube.com/watch?v=zWwBwqaVHUUVideo can’t be loaded because JavaScript is disabled: Boyun muayenesi (https://www.youtube.com/watch?v=zWwBwqaVHUU)

Çene Altı Bezesi İçin Ne Süre Doktora Gidilmeli?

Çene altında bir beze meydana geldiği anda doktora görünülmelidir. Bir çok süre önemsenmese de bezeler sağlıkla ilgili mühim işaretlerdir. Bu işaretlerin açıklanması oldukça mühim. Bilhassa büyümeye devam eden şişlikler ve ağrılı şişlikler için ne olursa olsun doktordan yardım alınmalıdır. Burada da erken teşhis yaşamsal öneme haizdir.

Uzman hekim bölgeyi elle muayene ettikten sonrasında hastadan bazı tetkikler ister. Uzman hekim lüzumlu görürse biyopsi yapılmasını önerir. Biyopsi yapıldıktan sonrasında bezenin altında yatan neden anlaşılır. Kimi zaman de biyopsi kafi bulunmaz.

Bunlara ek olarak hastadan röntgen istenebilir. Bununla birlikte bilgisayarlı tomografi şeklinde mühim görüntüleme yöntemlerine başvurulabilir. Tüm bu tetkikler sonucunda şişliğin sebebi doğru bir halde tespit edilir. Tetkikler sonrasında hekim teşhis koyar. Sonrasında tedaviye geçilir. Netice olarak şişlikler bir çok süre ciddi olmasa da uzman bir doktorun muayenesi önemlidir.

Çene altı bezleri grip, enfeksiyon, sinüzit şeklinde kolay nedenlerden kaynaklanıyorsa uzman hekim bu sebebe uygun olarak bir tedavi yöntemi belirler. Altta yatan neden tedavi edildiğinde çene altındaki bezeler geçer. Eğer daha ciddi bir hastalık söz mevzusu ise bu hastalık için tedaviye başlanır.

NOT: Yazı bilgilendirme amaçlıdır. Sıhhat sorunlarınızla ilgili ne olursa olsun bir uzman doktora danışınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir