İstenmeyen tüyler, vücudumuzun her yerinde çıkabilir. Sadece bazı yerlerde çıkan istenmeyen tüyler, oldukça sinir bozucu olabiliyor. Bu tür tüyleri de almak için birçok değişik yöntem deniyoruz. Lazer benzer biçimde uygulamalar, bazı kişilerin ciltlerinde sorunlara yol açabiliyor. Sadece vücudumuzda ve bilhassa çenemizin altında çıkan istenmeyen tüyler için birçok doğal kür bulunmakta. Bu yazımızda sizlere çenemizin altında çıkan istenmeyen tüyler için etkili olabilecek bitkisel kürlerden bahsettik.

Portakal kabuğu kürü

Çoğu zaman portakal kabuklarını, portakalı tükettikten sonrasında çöpe atıyoruz. Sadece portakal kabuklarını çenemizin altındaki istenmeyen tüyleri kurutmak için kullanabileceğinizi biliyor muydunuz? Bunun için portakal kabuklarını bir miktar biriktirin. Sonrasında tüm portakal kabuklarını rondodan geçirin.

Portakal kabuğu

Portakal kabukları kremsi bir kıvam aldığında ise rondonuzu kapatın. Rondonuzu kapattıktan sonrasında ise portakal kabuklarını bir karıştırma kabına alın. Arkasından da kremsi kıvama gelmiş olan portakal kabuklarının içine 1 yiyecek kaşığı zeytinyağı ilave edin ve güzel bir halde karıştırın. yapacağınız işlemler bu kadar. Sonrasında hazırlamış olduğunuz bu kürü, her ağda işlemi sonrası ağda yaptığınız bölgeye masaj yaparak uygulayın. Sadece portakal kürünü cilde uyguladığınızda, hazırlamış olduğunuz portakal kürü cildinizde minimum 1 saat kadar kalmalı.

Yumurta akı kürü

Yumurta akı

Yumurtanın insan vücuduna birçok faydası bulunmaktadır. Sadece bununla beraber yumurta akını istenmeyen tüylerden kurtulmak için de kullanabilirsiniz. Bunun için yumurta akını bir karıştırma kabına alın. Sonrasında içine mısır unu ve toz şeker ilave ederek, benzeşik bir karışım elde edin. yaptığınız bu karışımı da her tüy alma işlemi yaptıktan sonrasında, istenmeyen tüylerin olduğu bölgeye uygulayın. Hazırlamış olduğunuz karışımdaki maddeler, istenmeyen tüylerin kıl köklerini kurutacaktır. Ortalama 2 hafta tertipli olarak bu kürü kullanırsanız, istenmeyen tüylerde büyük bir azalma görmüş olacaksınız.

Limon kürü

Limon, içinde yüksek oranda C vitamini barındırdığı için cildimize birçok faydası bulunuyor. Sadece bugün limonun istenmeyen tüyleri kuruttuğundan bahsedeceğiz. Sadece limon ile hazırladığınız bu kürü uygularken dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan hususlar bulunuyor. Bu husus ise limonun asidik olmasından kaynaklanıyor. Limonun asidik yapısı, duyarlı ciltlere yanma hissi oluşturabilmektedir. Bu yüzden de limon kürünü uyguladığınızda cildinizde bir yanma hissi yaşarsanız, derhal hazırlamış bulunduğunu limon kürünü cildinizden uzaklaştırın ve bolca su ile cildinizi sudan geçirin. Bu ikazları verdikten sonrasında ise limon kürünü yapmaya başlayabiliriz.

Limon

İstenmeyen tüyleri azaltmak için hazırlayacağınız limon kürü için en önce, bir karıştırma kabı içine orta boy bir limonun suyunu sıkın. Arkasından da limon suyunun içine 2 çay kaşığı kadar deniz tuzu ilave edin. Arkasından da karıştırma kabı içinde bulunan tüm malzemeleri güzel bir halde karıştırın. Sonrasında ise hazırladığınız karışımı ağda sonrası cildinize bir pamuk yardımı ile uygulayın. Sadece limon kürü, cildinizde ortalama olarak 3 ya da 4 saat kadar beklemeli. Bekleme süresi geçtikten sonrasında ise gönül rahatlığı ile duş alabilirisiniz. Bu uygulamayı da haftada maksimum 2 kere uygulamanızı tavsiye ediyoruz. Şu sebeple limon ve tuz kuvvetli bir karışım olduğundan cildinize zarar verebilir.

İstenmeyen tüyler için öteki çözümler
İstenmeyen tüyler, insanların bir çok için hastalık verici bir durumdur ve bu tüylerin giderilmesi istenir. Bu amaçla, aşağıdaki çözümlerden bir yada birkaçı kullanılabilir:

  1. Epilasyon: Epilasyon, tüylerin köklerine kadar çekilmesi işlemidir. Epilasyon, tüylerin uzun süre olmamasını sağlar sadece bu işlem birazcık ağrılıdır ve tüylerin yeniden çıkma süresi de değişebilir.
  2. Lazer epilasyon: Lazer epilasyon, tüylerin köklerine ulaşan lazer ışınları kullanılarak yapılır. Bu işlem, tüylerin uzun süre olmamasını sağlar sadece pahalıdır ve birkaç seans gerektirir.
  3. Krem ve jöleler: Tüyleri azaltmaya yönelik krem ve jöleler, cilt üstüne sürülerek tüylerin daha azca çıkmasını sağlar. Bu ürünlerin etkinliği ve yan tesirleri değişebilir, bu yüzden hekim yada estetisyenlerden tavsiye alınmalıdır.
  4. Vücut tüylerini kesme: Vücut tüylerini kesmek, tüylerin uzun süre olmamasını sağlar sadece bu işlem sık sık tekrarlanması gerekir.
  5. Elektroliz: Elektroliz, tüylerin köklerine elektrik akımı uygulanarak yapılır. Bu işlem, tüylerin uzun süre olmamasını sağlar sadece birkaç seans gerektirir ve ağrılı olabilir.

Bu çözümlerden hangisinin tercih edileceği, kişinin hususi durumlarına ve tercihine bakılırsa değişebilir. Tavsiye edilen çözümlerden biri seçilerek, tüylerin giderilmesi işlemi gerçekleştirilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir