Kıble yönünü belirleme, yakarma yapmak için oldukça önemlidir. Sadece bu mevzuda çoğu zaman güçlük yaşanıyor. Kıble yönünü belirleyerek namaz ibadetini doğru şekilde yapmak gerekir. Kıble yönü belirlenirken kimi zaman pusula ya da cep telefonu kimi zaman de pusula olmadan bulmak mümkün oluyor. Bu konudaki yöntemlerle beraber kıble yönü kolayca bulunuyor. Günümüzde artık bilhassa cep telefonu ile kıble yönü bulmak ergonomik şekilde pek oldukca şahıs için rahatlık olmaktadır.

Namaz kılmak için kişilerin rastgele bir yöne doğru dönmesi olanaklı olmadığından kıbleyi belirlemek için bu araçlar kullanılır. Geçmişten bugüne dek fazlaca yöntem belirlenmiş olsa da günümüzde daha ergonomik şekilde bu işlem yapılabiliyor. Kıble yönünü bulabilmek için cep telefonlarınıza yükleyeceğiniz uygulamalardan yaralanabilirsiniz. Kıble tam anlamıyla kesinlikle İslamiyet’te belirlenen şartlara nazaran belirlemek gerekir.

Evde Kıble Nasıl Bulunur?

Türkiye’de genel olarak kıble yönü cenup ile güneydoğu yönlerinde belirlenir. Güneyden doğuya doğru dönecek şekilde 23 derecelik bir açı ile hesaplanır. Bunun bununla beraber camilerin içinde yer edinen mihrap ve minareler de gene kıbleyi gösterir. Ek olarak cami kapıları genel olarak kıble yönünü gösterir. Evinizde pusula bulunmuyorsa web kullanılarak indireceğiniz bir uygulama ile kıbleyi bulabilirsiniz.

Cep Telefonuyla Kıble Yönü Nasıl Belirlenir?

Cep telefonu ile kıble yönü bulmanın bazı şekilleri bulunur. Android ve IOS cihazlar için kıbleyi rahatça bulmak için uygulamalar piyasada kullanılmaktadır. İnternetin bulunmuş olduğu her an ve her noktadan bu programlar yardımıyla kolaylıkla kıble yönünü tespit edebilirsiniz.

Cep Telefonu İle Kıble Bulma Uygulamaları

İnternetin bulunmuş olduğu her an ve her noktadan bu programlar yardımıyla kolay bir halde kıble yönünü tespit edebilirsiniz. Kıble yönünü bulabileceğiniz piyasanın önde gelen güvenilir bazı uygulamaları vardır.

1- Kıble Yönü (Kıble Bulucu ve Kıble Pusulası)

Bu uygulama kullanıcı deneyimi açısından oldukça beğeni ve taktir almıştır. Tasarımı ve emek verme kalitesi ile kullanışlı bir uygulama örneği olduğu düşünülüyor. 500.000 den fazla indirilme sayısı ile oldukca tercih ediliyor. Ek olarak uygulamanın 6MB şeklinde telefon hafızasında yer kaplamayacak kadar ufak bir boyuta haiz olması telefonunuzun hafızasını daha verimli bir halde kullanabileceğinizi gösteriyor. Uygulamanın öteki bir pozitif yanları ise değişik dil desteği sunmasıdır. Uygulamanın 4.7 averaj puanı vardır.

2- Türkiye Kıble Bulucu

Birçok uygulama çeşidi değişik konumlara nazaran kıble yönü bulur.. Sadece Türkiye kıble yönü bulucu uygulaması bulunduğunuz şehri baz alarak kıble yönünü belirliyor. Tek yapmanız ihtiyaç duyulan uygulamadan hangi şehirdeyseniz onu seçmektir. Unutulmaması ihtiyaç duyulan tek şey uygulamanın cep telefonunuzun konum verisine nazaran yön belirlemesidir. Uygulama 100.000 den fazla indirilme sayısına haizdir. Ek olarak uygulamanın arka planına istediğiniz resmi ekleyebilirsiniz. Ek olarak bu uygulama GPS ve web gerektirmez.

3- Kıble ve Pusula 3D

Bu uygulamayı öbürlerinden ayıran özellik 3 boyutlu olmasıdır. Mobil aleti ok işareti ne tarafı gösteriyorsa oraya tutarsanız cep telefonu ile kıble yönü belirlemek için bu yeterlidir. Uygulama 1 milyondan fazla indirilme rakamına haiz. Bu da ne kadar tercih edildiğini gösteriyor. Uygulama 3.6 MB şeklinde bir alana haizdir. Telefonunuzda yer kaplamaz. 4.3 puan yoruma haiz olması kullananların genel olarak memnun olduğuna işaret ediyor.

Kıble uygulaması

4- Kıble Yönü Bulmak (Qibla Connect) Uygulaması

Bu uygulama kıble yönü bulmanın yanında birçok özelliği barındırıyor. Yakarma, Kuran-ı Kerim dinletisi şeklinde birçok değişik özelliği mevcuttur. Uygulama 10 milyondan daha çok kez indirilmiştir. Oldukça çok kullanıcı sayısına haizdir. 4.3 puan almış olduğu görülüyor. Uygulama 36 MB boyuta haizdir. Boyutu birazcık büyük ve öteki uygulamalara nazaran daha çok yer gerektirir.

5- Kıble Yönü Bulma Pusulası

Uygulama içinde ezan vakitleri, dualar, konuma yakın camiler, ezan dinleme ve hutbe şeklinde özellikler vardır. Kıble yönünü gösteren pusula neticesinde, telefon ile kıble yönünü bulmak oldukça kolay olmaktadır. Uygulama 36MB boyutuna haiz sadece birçok özelliği barındırıyor. 1 Milyondan fazla indirilme sayısına haizdir. Ek olarak güncel olarak meydana getirilen 15.000 yorumdan 4.7 şeklinde yüksek bir puan almıştır.

iPhone Programsız Kıble Yönü Bulma Yöntemi

Elinizde iphone bir aygıt var ise programsız kıble bulma yöntemi kullanılabilir. Bu işlem için bilinmesi ihtiyaç duyulan tek kıymet, bulunduğunuz şehrin pusula kıble derecesidir. Bu dereceyi bildikten sonrasında iphone aygıt ile uygulama olmadan kıble tayını yapılabilir.

Kıble Yönü Bulma Uygulamaları Nasıl İndirilir?

Kıble yönü bulma uygulamalarından birini cihazlarına indirmek için bazı adımlar izlenmelidir.

Android cihazlar için

  • Google Play Store mağazası açılır
  • Yukarıdaki verilen uygulamalardan biri uygulama paneline yazın.
  • Uygulamayı bulun ve ‘İndir’ seçeneğine tıklayarak cihazınıza yükleyin
  • Lüzumlu kurulum işlemlerini yapın
  • IOS cihazlar için

App Store mağazasını açın

  • Listedeki uygulamalardan IOS ile uyumlu olanlardan herhangi birini arama paneline yazın
  • Uygulamayı bulun ve ‘Yükle’ seçeneğine dokunarak cihazınıza indirin
  • Lüzumlu kurulum işlemlerini yapın. İşlemi bitirmiş olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir