Kuruyemişlerin derhal hepsi hepimiz tarafınca oldukça sevilmektedir ve oldukça çok tüketilmektedir. Bir tek bu ürünleri satan dükkanlar, mağazalar vardır ve bunların reyonlarında onlarca değişik kuruyemiş türü bulunmaktadır. Bir kısmı tropikal iklimlerde yetişenler, bir kısmı Türkiye topraklarında yetişenlerdir. Görünüşleriyle, tatlarıyla her biri ayrı bir deryadır. Bilhassa cevizin bunlar içinde ayrı bir yeri vardır. Beyni besleyen en mühim gıdalardan birisi olduğundan hamilelikten yaşlılık dönemine kadar her yaştan kişinin tertipli olarak tüketmesi doktorlar tarafınca tavsiye edilmektedir. Peki asla ceviz yaprağı yararları nedir merak ettiniz mi?

Devletimizde fazlaca yetiştiği için oldukça geniş bir kullanım alanına haizdir ve tatlıların, pastaların, sofraların vazgeçilmezidir. Doğada hiçbir şey boşuna değildir. Her şeyin bir vazifesi vardır ve etkili oldukları, görevli oldukları bölgeler vardır. İşte güz aylarında ağaçlardan düşüp toprağa karışan bu parçaların da insan vücudu, insan sağlığı için pek oldukça faydası vardır. Gelin hep beraber detaylı bir halde inceleyelim.

13 Maddede (*13*) Yaprağı Yararları

Mayıs ayında çiçek açan ağacın yaprakları haziran ayının ortalarından itibaren toplanmaktadır. Değişik şekillerde kullanılabilmektedir ve insan vücudunun hem dışına hem içine pek oldukça yönden ceviz yaprağının yararları bulunmaktadır. Bunların bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • İnsan vücudunda biriken toksinlerin atılmasına destek sağlar. Çayını kür olarak uyguladığınızda vücudunuzda yer edinen bakterilerden, mikroplardan ve toksinlerden kurtulabilirsiniz. Bağırsak kurtlarınızın düşmesini sağlayabilirsiniz.
 • Varlıklı mineral yapısından dolayı C ve E vitamini eksikliğinin giderilmesine destek sağlar.
 • Cilt estetiği ve bakımı mevzusunda oldukça etkilidir. Vücudun karoten ve tanen ihtiyacının giderilmesinde ceviz yaprağı yararları vardır.
 • Çeşitli kanser türlerine karşı alternatif tedavi ürünüdür. Hızla yayılan kanser hücrelerinin bloke edilmesini sağlamış olduğu yönünde çeşitli uzman görüşleri vardır.
 • Ürünle hazırlanan merhem ve macunlar yara tedavilerinde kullanılabilmekte, oldukça başarıya ulaşmış sonuçlar vermektedir.
 • Hanımefendilerin en oldukça mustarip olduğu cilt problemlerinden çatlakların ve selülit tedavisinde etkili sonuçlar vermektedir.
 • Romatizmal hastalıklara iyi geldiği genel kabulü vardır.
 • (*13*) yaprağı yararları ağız sağlığı ve diş bakımında da öne çıkar. En meşhur markalar dahi bundan yararlanarak ürünler geliştirmektedir. Diş ve diş eti iltihabı tedavisinde kullanmaktadır. Ağızda meydana gelen iltihaplarda söz mevzusu ürünün çayının etkili sonuçlar verdiği bilinmektedir. Hazırladığınız çay ile günde bir kez gargara yaparak ağız içi irin sorunlarınızdan bir süre sonrasında kurtulabilirsiniz. Dişleri beyazlattığı söylense de hemen hemen bu mevzuyla ilgili veriler bulunmamaktadır. Fakat gargara yapılarak tüketilmesi önerilmektedir.
 • Ek olarak kurusu bakliyatlarda böcek oluşumunu engellemek için kullanılabilmektedir. Kuru fasulye, nohut, mercimek şeklinde bakliyatlarınızı sakladığınız kaplarınızın içine birkaç dal atmanız yeterlidir.
 • Dolap içlerinde koruyucu olarak kullanılmakta, çarşaf ve nevresimlerin mis şeklinde kokmasına destek olmaktadır.
 • (*13*) yaprağının yararları suyu kullanılarak elde edilmektedir. Suyunu egzama hastalıklarında, buluğluk sivilcelerinde kullanabilirsiniz. Gene ceviz yaprağı suyu ayak terlemesine iyi gelmekte ve ayak kokusunun giderilmesine destek olmaktadır.

Saça Yararları

(*13*) yaprağı suyu, saç bakımında kullanılmaktadır. Saç dökülmesi problemlerine karşı tercih edilmektedir. Maske olarak dökülmeye karşı kullanılabileceği şeklinde suyunu da kullanabilirsiniz. Suyu, saçlarınızın daha canlı, daha parlak bir hal almasını sağlar. İsterseniz püre haline getirerek kullanmakta olduğunuz şampuanlarınıza ilave edebilirsiniz. Saçlarınızın daha canlı ve daha parlak olmasını sağlayabilirsiniz.

Cilde Yararları Var Mı?

Suyu ile cilde kompres yapıldığı taktirde sivilcelerde, sivilce izlerinde yarar sağlar. Püre haline getirilip macun yapılırsa oldukça başarıya ulaşmış bir cilt bakım maskesi sahibi olabilirsiniz.

(*13*) Yaprağının Zararları

Alternatif tıp alanında bitkisel formüllerden fazlaca faydalanılmaktadır. Fakat bu tarz şeyleri kullanmadan ve uygulamadan ilkin ne olursa olsun doktora danışmak önemlidir. Bilhassa kronik rahatsızlığı olanların, tertipli olarak ilaç kullananların doktorlarına danışmadan bitkisel tedavi uygulamaları gerekmektedir.

Her şeyin fazlası olduğu şeklinde söz mevzusu ürünün fazlası da zarar, yan tesir yapabilmektedir. Bu yüzden ölçüyü kaçırmamak gerekir. İçeriğinde yer edinen tanen maddesi, alerjik reaksiyonlara yol açabilmektedir. Bu yüzden bilhassa kırılgan cilde haiz olanların ciltlerinin dar bir alanında kontrol ettikten sonrasında kullanmalarında yarar vardır. Aksi taktirde alerjik reaksiyonlar izah edebilir.

Ürünün çayını hamile ve emzirenlerin kullanımı önerilmez. Hamilelerde tüm bitkisel çaylardan olduğu şeklinde bundan da uzak durmakta yarar vardır.

(*13*) Yaprağı Çayı Iyi mi Yapılır?

(*13*) yaprağının yararları çayı içilerek de elde edilebilir. Aşırıya kaçmadığınız sürece pozitif yönde etkilerini görürsünüz. Çayının pek oldukça yararı vardır. Bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirir. Kış ve güz aylarında soğuk algınlığı ve nezleye karşı korur. Bağırsak parazitlerinin yok olmasına ve etkisizleştirilmesine destek sağlar. Kan şekerinin düşürülmesine ve gut hastalığının tedavisine destek sağlar. C vitamini eksikliği olanlar için idealdir.

(*13*) yaprağı çayı hazırlamak için ilk olarak;

 1. bir su bardağı kaynamış suyun içine 1 tatlı kaşığı ince kıyılmış yaprağı atıp demlemeye bırakın.
 2. 5 dakika kadar demlendikten sonrasında eleyerek suyu başka bir bardağa alın ve için.
 3. Şeker ilave etmeyin.
 4. İlla ki tatlandırmak isterseniz naturel bal kullanın.

Hazırladığınız suyu pamuk yardımıyla yüz temizliğinizde kullanabilirsiniz. Fazla oranda hazırlayarak banyo suyu olarak kullanabilir, kaşıntı, egzama ve mantar sorunlarında yarar görebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir