Çeyiz parası iyi mi alınır sorusunu bu yazımızda cevaplandıracağız. Çeyiz parası uzun süreden bu yana devlet tarafınca bir ödenek olarak hazırlanmakta ve belirli kişilere verilmektedir. SGK çeyiz parası sisteminde devlet planlamasında 2008 yılından bu yana varlığını devam ettiren ve kişilerin yoksunluk parası almalarının bir sonucu olarak bu süreci evlilik süreçlerinde de çeyiz parası kanalıyla tamamlamaları adına bir ödenek oluşturmaktadır. Bu ödeme kişilerin aldıkları ücretin evlilik sürecinde 24 katı olarak çeyiz parası halinde alınması olarak bilinir. Bu doğrultuda eğer bu şekilde bir süreç yaşıyorsa kişilerin ne olursa olsun lüzumlu başvuruları tamamlayarak bu ödeneklere haiz olmaları gerekecektir.

 • SGK Çeyiz Parası Nedir?
 • Çeyiz Parası Nasıl Alınır?
 • Çeyiz Parası Almak İçin Lüzumlu Belgeler Nedir?
 • Çeyiz Parası Müracaat İşlemleri
 • SGK Çeyiz Parası Nedir?

  SGK evlenme yardımı gerçekleştirerek birçok kişinin kısa süre içinde evlilik sürecini gerçekleştirebilmeleri ve bu doğrultuda bir sıkıntıya düşmeden süreci atlatabilmelerini sağlayabilecek yardımlar oluşturmaktadır. Aile büyüklerini kaybedip yetim aylığı ile yaşamına devam etmek durumunda kalan kişilere devlet tarafınca bu yardım verilmektedir. Bu yardım bir kereye mahsus olmak suretiyle verilmekte ve evliliğe dair her türlü lüzumlu belgelerin SGK binasına teslim edilmesi müracaat işlemi adına mühim detaylar içinde yer verilmiştir.

  Çeyiz Parası Nasıl Alınır?

  Bu aşamada Mühim olan bir öteki şey ise bu aylıklardan faydalanan kişilerin çalışmıyor olması ya bu şekilde çeyiz parasına haiz olmasıdır. Tercih ettiğiniz şekilde sizler de bu şartlar altında yaşıyor ve arzu ettiğiniz sonuçların sahibi olmayı tercih ediyorsanız kısa süre içinde tüm lüzumlu başvuruları gerçekleştirmeniz mühim olmaktadır. 

  SGK Çeyiz Parası Nasıl Alınır?

  Çeyiz Parası Almak İçin Lüzumlu Belgeler Nedir?

  Müracaat sürecinde müracaat meydana getirecek kişinin kimliği, başvuruyu gerçekleştireceği yerin ikametgâh belgesi ile beraber teslim edilmesi gerekecektir. Arzu ettiğiniz şekilde bu ücretlerin sahibi olabilmek için ilk olarak evlilik sürecinin üstünden 5 yıl geçmeden tüm lüzumlu müracaatların oluşturulması önemlidir. Bu gerçekleşmediği takdirde alınacak ödenek zamanaşımına uğrayacak ve kişilerin herhangi bir halde bu ödemeye haiz olmasına izin verilmeyecektir.

  İlgili içerikler;

  • Evlilik İzni Kaç Gündür?
  • Evlilik Sebebiyle İşten Ayrılma Dilekçesi
  • Yeni Kimlik Tutarı Ne Kadar?

  Çeyiz Parası Müracaat İşlemleri

  Tüm bu yardımlardan faydalanabilmek ve tercih ettiğiniz şekilde ücretlerin sahibi olabilmek için e-devlet uygulaması ya da ALO 170 üstünden tüm sistemlerin kontrolü sağlayabilirsiniz. Çeyiz parası şartları sağlandığı takdirde tüm lüzumlu işlemler sona erdikten sonrasında ödemeler gerçekleştirilmektedir. Çeyiz parası iyi mi alınır sorusu ile ilgili yorumlarınızı aşağıdan yazabilirsiniz.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir