Son dönemlerde adını çokça duyduğunuz Chia tohumu, yenilebilir bir tohumdur. Tohumun bitkisi orta ve cenup Meksika’ya ilişkin adaçayı ailesindendir. Tohumlar 1 milimetre çapındadır. Tohumların şekli oval ve rengi de gridir. İnsanlar, sıhhatli beslenmek için çeşitli bitkilerden yardım alır. Son dönemlerde ise meydana getirilen araştırmalar sonrasında Chia tohumunun yararları sıhhat açısından mühim bir noktada olduğu belirlenmiştir. Elde edilmiş veriler doğrultusunda bilhassa zayıflama sürecindeki bireyler tarafınca daha oldukca tercih edilen Chia tohumu, gıda değerleri yardımıyla insan sağlığını desteklemektedir.

Chia Tohumunun Besin Değerleri

Son yıllarda aktar ve marketlerde yerini alan Chia tohumu, muhteviyatında bulundurduğu gıda değerleri yardımıyla insanoğlu tarafınca tercih ediliyor. Tohumun bu kadar yararlı olmasının sebebi ise içinde bulunan lif oranı, OMEGA 3 yağları, protein, vitamin ve mineraller oluyor. Varlıklı içinde ne olduğu ile bilhassa rejim meydana getiren bireyler tarafınca tercih edilen Chia tohumunun gıda değerleri ise şu şekilde;

 • 100 gram Chia tohumu 486 kaloridir.
 • 100 gram Chia tohumunda 31 gram yağ bulunmaktadır.
 • 100 gram Chia tohumunda kolesterol kıymeti bulunmamaktadır.
 • 100 gram Chia tohumunda 16 mg sodyum, 407 mg potasyum bulunmaktadır.
 • 100 Gram Chia tohumunda 42 gram karbonhidrat, 34 gram lif, 17 gram protein bulunmaktadır.
 • A vitamini, C vitamini, kalsiyum, demir, magnezyum bulunmaktadır.

Chia tohumu, içinde bulundurduğu gıda değerleri yardımıyla sağlığı desteklemek adına kullanılmaya devam ediyor.

Chia Tohumunun Rejimde Kullanılması

Chia tohumu adını ilk olarak zayıflama ile duyurdu. Bir çok insan daha öncesinden tohumun varlığını bilmezken tohumun zayıflamaya destek bulunduğunu duyarak tohum hakkında detaylı data sahibi oldu. Chia tohumu, muhteviyatında bulunan gıda değerleri yardımıyla rejim meydana getiren insanların günlük ihtiyacının mühim bir kısmını karşılıyor. Bununla birlikte tohum, bu gıda değerleri yardımıyla daha geç sindiriliyor. Böylelikle zayıflama sürecinde kişinin uzun süre tok hissetmesini sağlıyor. Tohum, içindeki değerler yardımıyla sıhhat ve enerji bombası olarak adlandırılıyor. Tertipli tüketilen Chia tohumu, bireye enerji veriyor.

Chia Tohumunun Faydaları Nedir?

Chia tohumu vejetaryen ve vegan rejimlerde daha oldukca kullanılmaktadır. Yağ, protein ve lif bileşiminden oluşan Chia tohumu hem geç sindirilir hem de kan şekerini dengeleyicidir. Chia tohumunun yararları saymakla bitmiyor. İnsanlar yalnız zayıflama sürecinde değil bununla birlikte günlük olarak da tohumu tüketebiliyor. Tohumun bilindik yararları içinde ise aşağıdaki maddeler içeriyor.

 • Cildi besler.
 • Kalp ve damar sağlığını destek sunar.
 • Sindirim sistemini destek sunar.
 • Yaşlanma emarelerini geciktirir.
 • Kemik ve kas yapısını kuvvetlendirir.
 • Diyabet tedavisini destek sunar.
 • Kan şekerini dengeler.
 • Enerji kazandırır.
 • Metabolizmayı hızlandırır.

Sıhhat için yararlı olan tohum, tertipli ve doğru kullanıldığı sürece yukarıda yer edinen yararları bireye kazandırmaktadır. Chia tohumu direkt tüketilebilir. Tertipli kullanıldığı sürece cildi besler, yaşlanma emarelerini geciktirir, cildin daha canlı görünmesini sağlar. İçinde bulunan vitamin ve mineraller yardımıyla kemik ve kas yapısını, kalp ve damar sağlığını kuvvetlendirir. Kan şekerini düzenleyici özelliği bulunan Chia tohumu bu özelliği yardımıyla diyabet hastalarında kullanılmaktadır. Zayıflama sürecindeki bireyler ise hem enerji kazanmak hem de daha süratli kilo vermek için Chia tohumu tüketebilir. Tüketilen Chia tohumu bağırsak hareketlerini hızlandıracak, kişinin daha geç acıkmasını sağlayacak, bireye enerji vereceği için daha hareketli olmasına destek olacaktır.

Chia Tohumu Iyi mi Kullanılır?

Chia tohumu kullanımı oldukça kolay. Güvenilir bir aktardan ya da marketten temin ettiğiniz Chia tohumunu yemeklerinizde ve içeceklerinizde kullanabilirsiniz. Yaz aylarının sıcağında serinlemek için tükettiğiniz içeceklerin içine Chia tohumu atabilirsiniz. Su, ayran ya da süt içine atacağınız tohumu birkaç dakika beklettikten sonrasında içeceğinizi içebilirsiniz. Bununla birlikte bir kase yoğurt içine bir yiyecek kaşığı tohum koyarak öğünlerde ya da ara öğünlerde tüketebilirsiniz.

Salatalarınızın içine Chia tohumu atabilir, çorbalarınızın üstüne tohum koyarak tüketebilirsiniz. Sabah kahvaltısında peynir üstünde Chia tohumu yiyebilirsiniz. Bununla birlikte tatlı isteğinizi bastırması için tüketeceğiniz tatlıların üstüne tohum serpebilir ve tohumla beraber tatlınızı yiyebilirsiniz. Böylelikle hem tatlı isteğiniz kesilmiş olur hem de tatlının şekeri ansızın kanınıza karışmaz ve kan şekeriniz yükselmez. Chia tohumu tozu da oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Tohumun tozunu elde etmek için tohumu ezmeniz gerekmekte. Ezdiğiniz tohumu çay olarak demleyebilir, et yemeklerinde baharat olarak kullanabilir, yemeklerinizin ya da tatlılarınızın içinde direkt kullanabilirsiniz. Bununla birlikte hamur harcı işi yaptığınız süre hamur harcını tohum tozuyla hazırlayabilirsiniz.

Chia Tohumu Kullanırken Nelere Dikkat Etmeli?

Chia tohumu kullanırken dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan mühim bir mevzu bulunmamaktadır. Fakat bağırsaklarınızın süratli çalmış olduğu dönemlerde tohumu kullanmamanız daha doğru olacaktır. Chia tohumunu ne olursa olsun güvendiğiniz aktar ve marketlerden temin etmelisiniz. Aksi takdirde tükettiğiniz tohumun sizi rahatsız etmesine niçin olabilirsiniz. Mühim bir öteki mevzu ise tohumu doğru ve tertipli kullanmaktadır. Gün içinde 100 gramdan fazla tohum tüketmemeye itina göstermelisiniz. Aksi takdirde bağırsak hareketleri artar ve bu durum sizi zorlayabilir. Devamlı bilgili olmak, tohumdan doğru yararlanmak önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir