Yüzümüzde ya da vücudumuzda oluşan sivilceler kimi zaman cilt tipine, hormonsal sebeplere, ya da kimi zaman yediğimiz yiyecekler ve strese bağlı cilt sorunlarından kaynaklı olarak ortaya çıkabilir. Sivilcelerden yana dertliyseniz, ne yaparsanız yapın sivilceleriniz gitmiyorsa o zaman bazı yiyecekler tetikliyor olabilir.

Mutfağımıza bu yiyecekleri koymamalıyız

Sivilce oluşumunu tetikleyen çevresel faktörlerin dışında bir de yediğimiz içtiğimiz besinler de oldukça tetikleyici, bu tarz yiyecekleri olabildiğince hayatımızda çıkarmak sadece cilt sağlığı değil beden sağlığımız için de gerekli olacaktır. Bu yüzden mümkünse eğer bu tarz yiyecekleri hayatımızdan çıkarmalı hatta bu yiyecekleri mutfağımıza sokmamalıyız.  Uzmanlar özellikle uzak durmamız gerektiğini söyleyen yiyecekleri şu şekilde sıralıyor.

Sivilcelerin sebepleri arasında beslenme de olabilir. Ancak, herkesin cildine ve vücuduna farklı tepkiler verdiği için, kesin bir yanıt vermek zor. Yine de, bazı yiyecekler sivilcelere neden olabilir. Örneğin, karbonhidrat ağırlıklı yiyecekler, tatlılar ve yağlı gıdalar cildin dolaşımını bozarak sivilcelerin oluşumuna neden olabilir. Ayrıca, stres ve hormonal değişiklikler de sivilcelerin oluşumuna neden olabilir. Önleyici olarak, dengeli ve düzenli bir beslenme, sık sık yüzünüzü yıkama ve cildinize iyi bakmanız önemlidir.

Cildimizin düşmanı kızartmalar ve baharatlar

Sivilceleri azdıran gıdaların en başında acı baharatlar gelir. Yağ oluşumunu tetikler. Cildiniz ne kadar kuru olursa olsun acı baharat tükettiğiniz zaman cildinizde oluşacak sivilcenin önünde geçemezsiniz. Kararında tüketmek sizi ve cildinizi her zaman korur.

Asla vazgeçemediğimiz kızartmalar. Rutin hayat içerisinde bazen canımız çok fazla kızartma çekebilir ve yemek isteyebiliriz. Ancak dikkat etmek gerekir ki. Patates kızartması, patlıcan kızartması  ya biber kızartması gibi kızartmalar sivilce oluşumunu anında tetikler. Bunun için kızartmalardan mümkün olduğunca uzak duralım.  Kızartmalar karaciğerimiz de yağlanma problemi başlatacağı için uzun süre sivilcelere maruz kalabiliriz.

Turşu

Acı tatlı fark etmez, turşu asla affetmez

Turşu yemeklerin yanında acısı tatlısı, karışığı fark etmez  her zaman tüketmek isteyeceğimiz bir besin. Özellikle kış aylarında daha çok rağbet gören suyuyla içimizi serinlettiğimiz turşunun ne yazık ki sivilceleri azdırıcı bir içeriği var,  bu da turşunun  sivilce oluşumunda ciddi bir rol oynar. Özellikle dışarıda satın alınan turşuların içinde ise asetik asitten dolayı sivilce sorunu yaşayanların uzak durması gerekir.

Seyredin: Cildi Bozan Besinler – Prof. İbrahim Saraçoğlu

https://www.youtube.com/watch?v=MghC6pxGfLUVideo can’t be loaded because JavaScript is disabled: Cildi Bozan Besinler – Prof. İbrahim Saraçoğlu (https://www.youtube.com/watch?v=MghC6pxGfLU)

Cipsleri hayatımızdan çıkaralım

Arkadaş ortamlarında, sıklıkla aldığımız, çocuklar için vazgeçilmez besinlerden biri olan cips ve patlamış mısır, cilt sağlığı, beden sağlığı açısından her zaman zararlı koruyucular içerir. Sivilcenin oluşmasında zemin hazırlar. İçerisinde baharat olması ve kızartılmış olması cildin anında sivilcelenmesine neden olur. Bu tarz abur cubur diye nitelendirdiğimiz besinleri tüketmemek gerekir.

Cips

Bazı meyvelere dikkat

Sivilce oluşumunu tetikleyen sadece kötü besinler değil, Bazı meyvelerde sivilcelerimizin oluşmasını tetikleyebilir. Bunların başında portakal suyu geliyor. Hazır satılmış olsun ya da olmasın  içerisinde tatlandırıcı olduğu için portakal suyu sivilce yapar. Bir diğer meyve ise greyfurt suyu, greyfurt suyu da sivilce oluşumunda öne çıkan meyveler arasında gelir. Başka bir meyve ise taze üzüm. Üzüm bilinenin aksine tatlı olmasından dolayı fazla tüketildiğinde cilt yüzeyinde sivilceye yol açar.

Bir başka besin ise sarımsak. Sarımsak içerisinde antibiyotik etki edecek madde olmasından dolayı sivilce yapmaması gerektiğini söyleyebilirsiniz ancak sivilce oluşumunu en çok tetikleyen sarımsak olduğu oldukça biliniyor. Sarımsağı çiğ ya da yemekte yeseniz bile yağlanamaya neden olacaktır.

Çikolata

Çikolatayı her zaman tüketmeyin

Bir diğer besin ise asla hayır diyemediğimiz çikolata, özellikler kadınların regli günlerinde daha çok tükettiği bit tatlı besin ancak normal zamanlarda tüketildiği zaman içerisinde bulunan yağ oranından kaynaklı olarak yüzde sivilcelenmelere yol açar ve sivilce lekesi oluşturur. Regli dönemlerinde çikolata yenmesinin hiç bir sakıncası yoktur. O zaman tüketilen çikolata sivilce oluşturur.

Sivilcenin dostu jelibonlar

Dışarıda satılan açık ya da kapalı çocukların sevdiği renkli abur cuburlar olan jelibonlar, insan sağlığı açısından da oldukça riski yiyeceklerdir. Jelibonlar içerisinde bulunan boya maddeleri alerjen olduğu için sivilce yapar ve sivilcelerin gitmesini uzun süre engeller. Bu tarz yiyecekler tüketmek sadece cilt sağlığımızı değil, bedensel sağılığımıza da kötü örnek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir