İnsan cildi oldukca duyarlı ve birden fazla katmandan meydana gelmektedir. Her katmanın kendine bakılırsa bir görevi bulunmaktadır. Bilhassa yüz bölgesi cildin en mühim bölümünü oluşturmaktadır. Şundan dolayı dış uyaranlara en fazla maruz kalan bölge yüz çevresidir. Yüz çevresinde insanların en oldukca dert yakındığı konulardan biriside gözeneklerdir. Fazlaca fazla açık olması hoş olmayan bir görüntü oluşturduğundan çoğu zaman pek sevilmemektedir. Bunun için çeşitli ilaçlar, kremler ve kimyasal içerikli ürünler kullanılmaktadır. Temel amaç gözeneklerin daha minik olması ve sıkılaşmasıdır. Gözenekler aslına bakarsak vücudun nefes almasını sağlamaktadır. Ek olarak cildin nemli kalmasını sağladığından kuruluğu önlemektedir. Gözenekleri nefes almayı elde eden minik kanallar olarak tanımlasak yanlış olmayacaktır. Sadece gözenekler bilhassa makyaj kalıntıları başta olmak suretiyle toz, kir ve toksin maddelerin yüze temas etmesi ve uzun süre kalmasıyla oluşmakta ve oldukca fena bir görünüme niçin olmaktadır. Burada meydana getirilen en büyük hata yüz temizliğinin zamanında ve kafi şekilde yapılmıyor olmasıdır. Bu da bununla beraber pek oldukca problemi meydana getirmektedir.

Her insanoğlunun cilt yapısı birbirinden değişik olduğu için dış uyaranlara karşı alacağı zarar değişebilmektedir. Sadece bu ortak bir mesele olduğundan cilt temizliğine ihtiyaç duyulan ehemmiyet ne olursa olsun verilmelidir. Her insan ideal bir cilde haiz olmak istemektedir. Sadece bunu başaran oldukca azca insan bulunmaktadır. En küçük şeylerde bile derhal kimyasal içerikli maddelere, kremlere ve ilaçlara başvuran insanoğlu zaman içinde cilt sağlığını tehlikeye atmaktadırlar. Bunun yerine organik yöntemler kullanan oldukca azca insan olduğundan sağlıklı ve ideal bir cilde de oldukca azca insan haizdir. Tüm insanoğlu daha sağlıklı, güzel, parlayan ve canlı bir görünüme haiz olmak istemektedir. Bunu yapmak zannedildiği kadar kolay bir iş değildir. Her insanoğlunun cilt yapısı değişik olabilir. O yüzde her cilde aynı ürünleri kullanmak ve ya aynı uygulama adımlarını atmak asla istenmeyen sonuçlara niçin olabilmektedir. Onun için bireye özgü adımlar ve yollar kullanılmalıdır.

Cilt bakımı yaparken nelere dikkat edilmelidir?

 • Sağlıklı ve güzel görünen bir cildin ilk kuralı rutindir. Rutinden kasıt temizlik yapmaktır. Sadece bu temizlik ne devamlı olmalı ne de arada bir olmalı. Rutini bozmadan belli bir zamanı bulunmalıdır. Tertipli olarak bu işlem yapılmalıdır.
 • Cilt için kullanılacak ürünlere ne olursa olsun bakılmalıdır. Kalitesi, zamanı ve içinde ne olduğu ne olursa olsun dikkate alınmalıdır. Şundan dolayı istenmeyen bir durumun olmasına niçin olabilmektedir. Yanlış bir ürünün kullanımı sonucunda cilt sağlığı tehlikeye düşebildiğinden ne olursa olsun doğru ürünü doğru zamanda kullanmak gerekmektedir.
 • Her ürün her vakitte kullanılmamalıdır. Tüm ürünler dengeli bir şekilde kullanılmalıdır. Birinden oldukca fazla diğerinden ise azca bir miktar alınmamalıdır. Ürünler istenilen zamanda da asla kullanılmamalıdırlar. Zamanı gelmeden kullanılmamalıdır. Şundan dolayı vücudun ani değişimler yaşamasına ve zarar görmesine sebebiyet verebilmektedir.
 • Alınacak ürünün ne olursa olsun cilt yapısıyla uyumlu olması gerekmektedir. Mesela yağlı bir cilde haiz birisine nemlendirici verilmemelidir. Kuru ciltlere ve yağlı ciltlere gereksinim duyulan ürünlerin verilmesi oldukca önemlidir.
 • (*3*)

  İnsan cildi kişinin ruhsal durumunu direk etkilediğinden ne olursa olsun üstünde durması ihtiyaç duyulan bir kondur. Fizyolojik görünüşte meydana gelen değişimler insan psikolojisini de şekillendirmektedir. İnsanların daha mutlu ve uyumlu olması çoğu zaman sağlıklı bir cilde haiz olmakla özdeşleştiğinden bu mevzu ne olursa olsun dikkate alınmalı ve ona bakılırsa hareket edilmelidir. Bir çok insan bu durumdan derhal kurtulmak adına çeşitli ilaçlar ve kimyasallar kullanmaktadır. Bunlar cilde yarar yerine zaman içinde oldukca büyük zararlar vermektedir. Bazı durumlarda iş oldukca ciddiye binmekte ve cilt kanseri şeklinde geri dönüşü oldukca zor problemlerin ortaya çıkmasına niçin olmaktadır. Ciltte meydana gelen sorunların birden fazla sebebi bulunmaktadır. Bunlara örnek olarak makyaj kalıntıları, tozlar, kirler, havadan bulaşan toksin maddeler ve daha pek bir çok örnek verilebilir. Bunlar gün içinde cildimize temas eden zararı dokunan maddelerdir. Onun için ne olursa olsun tertipli bir şekilde cilt temizliğine ehemmiyet verilmelidir. Bazen insanoğlu bunu oldukca hafife aldıklarından bu durumu aksatmaktadırlar. Sadece bu durumun cevabı fena sonuçlar olduğu süre zarardan dönmek için pek oldukca değişik yola başvurulmaktadır. Tüm bunların oluşmaması için tertipli cilt temizliği yapmak en doğrusu ve en mantıklısı olacaktır. Daha sıkı ve güzel bir cilt için belli başlı uygulamalar bulunmaktadır. Meydana getirilen bilimsel emekler neticesinde bu uygulamaların işe yarama olasılığı oldukca yüksektir. Bu uygulama adımlarını şu şekilde özetleyebiliriz;

  • Sağlıklı bir cilt için uyku kalitesi oldukca fazla ehemmiyet arz etmektedir. Ciltte bulunan hücreler geceleri yenilendiği için uyku oldukca büyük bir ehemmiyet taşımaktadır. Meydana getirilen araştırmalar averaj bir yetişkinin günde minimum 7 ile 8 saat kadar uyuması icap ettiğini belirtmektedir.
  • Sağlıklı bir gövde için spor ne olursa olsun yapılması gerekmektedir. Spor yardımıyla vücudun daha etken emek vermesi ve kendini yenilemesi sağlandığından güzel bir cilt için oldukca tehlikeli sonuç bir rol oynamaktadır. Spor yardımıyla vücutta birikmiş olan toksin maddeler (zararı dokunan maddeler) ter yardımıyla vücuttan atılmaktadır. Bu da daha güzel, sağlıklı ve parlak bir cilt anlamına gelir.
  • Sağlıklı ve düzeli beslenmek hem cilt sağlığı için hem de genel sıhhat için oldukca önemlidir. Devamlı protein ve ya devamlı karbonhidrat kullanmak oldukca büyük problemlere kapı araladığından beslenmeye ne olursa olsun dikkat edilmelidir. Bilhassa sebze ve meyve tüketimini arttırmak cilt sağlığı için oldukca önemlidir. Vücudun gereksinim duyduğu mineral ve vitaminleri sebze ve meyvelerle karşılayabiliriz. Tüm bunlarda daha güzel bir cildin oluşmasını sağlamaktadır.
  • Alkol, sigara, uyuşturucu madde ve fast food şeklinde zararı dokunan maddeler kullanmak cilt sağlığı açısından oldukca zararlıdır. Bilhassa sigara ve alkol cilt hücrelerine zarar verdiğinden cildin yenilenmesini engellemektedir. Bunlarda daha fena bir görünümün olmasını sağlamaktadır. Cilt sağlığı için ne olursa olsun bu zararı dokunan maddelerden uzak durmak gerekmektedir.
  • (*3*)

   Tüm bu sayılan nedenler cildin daha yaşlı gözükmesine ve kirli olmasına sebebiyet vermektedir. Kendi kendini yenileyemeyen cilt zaman içinde çökmekte ve düzeltilmesi için oldukca fazla ilaçlara maruz kalmaktadır. Bilhassa gözeneklerin oluşmasını sağladığından cildin daha fena bir görünüme haiz olmasını sağlamaktadır. Peki, gözeneklerden kurtulmak için neler yapılmalıdır? Daha sık ve güzel bir cilt için neler yapılmalıdır? İşte detaylar…

   Ölü hücreleri temizlemek;

   Ciltte meydana gelen değişimlerle ölü hücreler oluşmaktadır. Bu ölü hücreler süre ciltte birikerek kirlere niçin olmaktadırlar. Bu da gözeneklerin oluşmasına niçin olmaktadır. Onun için ne olursa olsun ölü hücrelerin vücuttan arındırılması gerekmektedir.

   Limon suyu kullanmak;

   Limon asla kuşkusuz gözeneklerin sıkılaşmasında en oldukca kullanılan organik yöntemdir. Üstelik tamamen organik olduğu için de cilde oldukca büyük zararlar vermemekte ve cildi tahriş etmemektedir. Cildi mikroplarda, kirlerden, toksin maddelerde, bakterilerden arındırmakta oldukca işe yaramaktadır. Hepsi gözeneklerin daha sıkı olmasını sağlamakta ve cildin güzel görünmesini sağlamaktadır.

   Aloe vera kullanmak;

   Yüzyıllardır tıbbi amaçla kullanılan aloe vera, cilt sağlığı için de oldukca mühim bir yer tutmaktadır. Ortalama 500 türü bulunan aloe vera içeriğindeki maddeler ile cilt sağlığını oldukca fazla etkilemektedir. Bilhassa günümüzde kremlerde ve yağlarda oldukca etken bir şekilde kullanılmaktadır. Kozmetik sektörünün olmazsa olmaz yapı taşlarından birisi olan aloe vera, gözeneklerin kapatılmasında, cildin daha parlak olmasında, cildin daha sağlıklı ve parlak olmasında oldukca etken rol oynamaktadır. Bilhassa jel kıvamında olması onun daha rahat kullanılmasını sağlamaktadır. Tüm cilt problemlerine iyi gelmekte ve oldukca fazla kullanılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir