Doğal Maske Niçin Mühim?

Vereceğimiz organik maske tarifleri ile; akne ve sivilce problemleri ile karşılaşmamak, cilt lekelerini gidermek ve ciltteki parlak sıhhatli görüntüyü korumak benzer biçimde pek oldukça handikap sağlayacaksınız. Yapmanız ihtiyaç duyulan ilk olarak cildinizin temizliğine dikkat etmek ve bolca su içmek olacaktır. Sadece bunlar kafi değildir. Cildinizi derinlemesine temizlemek için maske yapmanız gerekir. Bilhassa de kış aylarında cildinizde ki kuruma ve çatlamanın önüne geçmek için maske yapmak zorunludur desek abartmış olmayız.

Piyasada bayağı fazla dengi bulunan maskeleri satın almanın külfetli geldiği yada lüzumlu görüldüğünde satın alma imkanınızın olmadığı zamanlarda, evinizde bulunan organik ürünler ile maskeler yapabileceğinizi biliyor muydunuz?

Devamlı ulaşılabilir olmasının ve masrafsız olmasının yanı sıra organik maskelerin bir öteki pozitif yanları ise içinde yer edinen ürünlerin cildinizde herhangi bir yan tesirinin olmamasıdır. Doğal ürünler ile meydana getirilen maskeler cildinizin daha sıhhatli görünmesini, sıkılaşmasını sağlayacak ve cildi ölü hücrelerden arındıracaktır. Doğal maskeler gösterdikleri etkilere bakılırsa; gerginleştirici, sıkılaştırıcı, peeling, nemlendirici, uyarıcı, arındırıcı ve yenileyici olmak suretiyle yediye ayrılmaktadır. Yapılacak olan maskeden istediğiniz etkiyi almak için sizin için doğru maskeyi seçmenin mühim bulunduğunu belirtmek isteriz.

8 Çeşit Doğal Maske Tarifleri

Evde kolaylıkla yapabileceğiniz maskeler şunlardır:

  (*8*)Salatalık maskesi

  (*8*)Yulaf ezmesi maskesi

  (*8*)Limon Maskesi

  (*8*)Yumurta maskesi

  (*8*)Maydanoz maskesi

  (*8*)Pirinç maskesi

  (*8*)Domates maskesi

  (*8*)Çilek maskesi

Salatalık Maskesi Tarifi

Nemlendirici maskelerden olan salatalık maskesi sizlerle tarifini paylaşacağımız ilk organik maske tarifleri arasındadır. Bu maskeyi hayata geçirmeye karar verdiğinizde yapmanız ihtiyaç duyulan ilk şey bir salatalığın kabuklarını tamamen soymak olacaktır. Soyulan salatalık hemen sonra sürülebilir kıvamlaşana kadar ezilir ve tüm yüze sürülür. Ortalama olarak 15-20 dakika beklenilmesinin arkasından iyice durulanmalıdır. Bu maske hem cildin tazelenmesine hem de nemlenmesine katkı sağlar.

Yulaf Ezmesi Maskesi

Peeling doğrusu soyucu maskelerden olan yulaf ezmesi maskesini yapmak için ihtiyacınız olan malzemeler şunlardır:

  (*8*)Bir çorba kaşığı yulaf ezmesi

  (*8*)Bir tane yeşil elma

  (*8*)Bir çorba kaşığı zeytinyağı

  (*8*)Bir çorba kaşığı bal

  (*8*)Bir yiyecek kaşığı kefir

  (*8*)Bir limonun suyu

Bu maskenin hazırlanışına, yulaf ezmesinin robottan geçirilmesi ile başlanılmaktadır. Hemen sonra ise elma soyulmalı ve rendelenmelidir. Bir sonraki aşamada bir kasede yulaf ezmesi ve zeytinyağı, bir kasede kefir ve limon suyu öteki kasede ise elma ve bal iyice karıştırmalıdır.

Bu karışımlar fırça yardımı ile yüze aşama aşama sürülecektir. Ilkin yulaf ezmesi ve zeytinyağı karışımı sürülüp 5 dakika kuruması beklenmelidir. Sonrasında ise yeşil elma ve bal karışımı sürülüp gene beş dakika daha beklenmelidir. Son aşmada ise kefir ve limon suyu sürülmelidir. Son karışım sürüldükten beş dakika sonrasında ise bolca su ile durulanmalıdır.

Limon Maskesi

Canlandırıcı maskelerden olan limon maskesinin yapılması için gereksinim duyulan malzemeler şunlardır:

  (*8*)Bir tatlı kaşığı limon suyu

  (*8*)Bir yumurtanın beyazı

  (*8*)Bir tatlı kaşığı kadar bal

  (*8*)Bir tatlı kaşığı süt

Bu maske hazırlanırken ilk olarak yumurtanın beyazı iyice çırpılmalıdır. Çırpılmasının arkasından ise öteki tüm malzemeler üstüne eklenilip iyice karıştırılır. Daha sonrasında cilde sürülmeli ve 15 dakika bekletilmesinin arkasından ılık su ile durulanmalıdır.

Yumurta Maskesi

Cildi sıkılaştırıcı tesiri ile malum yumurta maskesinin yapılması için gereksinim duyulan malzemeler şunlardır:

  (*8*)Bir yumurtanın akı

  (*8*)Bir çay kaşığı limon suyu

  (*8*)Yarım çay kaşığı organik bal

Bu maskeyi yapmak için yumurta akının üstüne öteki malzemeler eklenilerek iyice karıştırılması gerekmektedir. Karıştırılmasının arkasından cilde masaj yaparak uygulanmalıdır. 15 dakika kadar bekletilmesinin arkasından cildin iyice durulanması gerekir.

Maydanoz Maskesi

Arındırıcı doğrusu kir giderici maskelerden olan maydanoz maskesini yapmak için lüzumlu olan malzemeler şunlardır:

  (*8*)Yarım fincan yulaf ezmesi

  (*8*)Çeyrek fincan süt

  (*8*)Çeyrek fincan ezilmiş salatalık

  (*8*)On sap maydanoz

Bu maske hazırlanırken tüm malzemeler robottan geçirilmektedir. Robottan geçirilmesinin arkasından sürülebilir kıvama gelen karışım yüze uygulanmakta ve 20 dakika kadar bekletilmektedir. Bu sürenin tamamlanmasının arkasından yüz bolca su ile durulanır.

Pirinç Maskesi

Işıl ışıl bir cilde haiz olmak isteyenlerin sürekli tercihi olan pirinç maskesinin yapılması için gereksinim duyulanlar yalnız yarım fincan pirinç ve yarım limondur. Bu maskenin elde edilebilmesi için pirinç fazla ince olmayacak şekilde dövülmeli limon ise ezilmelidir. Daha sonrasında ise ezilen limon pirince bastırılarak yüze masaj yaparak uygulanır. Ortalama olarak 10-15 dakika beklenilmesinin arkasından, yüz bolca su ile durulanmalıdır.

Domates Maskesi

Nemlendirici, sıkılaştırıcı ve peeling tesirleri ile malum domates maskesi yapmak oldukça kolaydır. Bu maskeyi yapmak için bir tüm domates ikiye kesilerek yüze konulmalı ve ortalama olarak 10 dakika beklenildikten sonrasında bolca su ile durulanmalıdır.

Çilek Maskesi

Kir giderici ve kir görünümünü hafifletici tesiri ile malum çilek maskesi ise tarifini sizlerle paylaşacağımız son organik maske tarifidir. Bu maskeyi yapmak için gereksinim duyulan malzemeler şunlardır:

  (*8*)Üç tane büyük çilek

  (*8*)Bir yiyecek kaşığı yoğurt

  (*8*)Bir çay kaşığı bal

Öncelikler çilekler iyice ezilmelidir. Çileklerin ezilmesinin adından ise öteki malzemeler ile karıştırılır ve cilde uygulanır. Ortalama olarak 15 dakika beklenmesinin arkasından cildin bolca su ile iyice durulanması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir