Çin Ulusal Uzay İdaresi (CNSA) Pazar günü, ülkenin Mars sondası Tianwen-1’in kızıl gezegene iniş ve keşfinin yeni videolarını ve görüntülerini yayınladı.

Gösterilen görüntülerde iniş aracının paraşütünü açarak Mars yüzeyine indiğini ve Mars uzay bulgu aracı Zhurong’un iniş platformundan uzaklaşarak karada hareket ettiğini gösteriyor. Görüntülerde ek olarak Mars manzarasına ve bulgu aracının geride bıraktığı izlere yer verildi.

Kurumun Twitter’daki sayfasında “Mars’ta kesinlikle yaşam var! Ikimiz de bu partinin bir parçasıyız.” ifadelerine yer verildi.

There is certainly life on #Mars! We’re the life of the party! #Zhurong #Tianwen1 #CNSA @CNSA_en pic.twitter.com/cC8pZVmyVt

— China National Space Administration (CNSA) (@CNSA_en) May 15, 2021

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, Twitter hesabında Zhurong’un iniş görüntülerine ilişkin görüntüler paylaştı. Görüntülerde Mars’taki atmosferde kaydedilen seslere yer verildi.

A video of the #Zhurong rover from #Mars with the sounds recorded from its surface. The first time we hear the sounds from Mars. pic.twitter.com/LmX0wygD0A

— Hua Chunying 华春莹 (@SpokespersonCHN) June 27, 2021

27 Haziran sabahı itibariyle, Tianwen-1 misyonunun yörünge aracı 338 gündür Mars’ın çevresinde hareket ediyordu.

Yetkililer tarafınca meydana getirilen açıklamada Zhurong’un, planlandığı şeklinde hareket, tespit ve bilimsel bulgu görevlerine devam edeceği açıklandı.

Ansiklopedika Gündem

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir