City Football Group, (kt, Mayıs 2013) futbol kulüpleri, akademiler, teknik destek ve pazarlama şirketleri de dahil olmak suretiyle dünyanın büyük şehirlerinde futbol kulüplerini yöneten bir şirkettir. City Football Group’un hisselerinin yüzde 77’si Abu Dhabi United Group’ta (ADUG), yüzde 13’ü China Media Capital’de (CMC) ve yüzde 10’luk dilimi Silver Lake isminde kuruluşların elindedir. Aralık 2015’e kadar City Football Group, Şeyh Mansour bin Zayed Al Nahyan’a ilişkin hususi bir yatırım ve geliştirme şirketi olan ADUG‘a aitti. Günümüzde City Football Group Premier Lig’de Manchester City, MLS’de New York City ve A-Ligi’nde Melbourne City takımlarının sahibidir.

Bu kulüplerin adam, hanım ve genç takımlarının tümünün, Manchester’daki Grup Genel Merkezi ile aynı ilke ve felsefeye gore tasarlanmış olan City Futbol Akademilerinde antrenman yapmış olduğu belirtilmitşir. Bu, firmanın sürdürülebilirlik taahhüdünün fizyolojik bir tezahürü olarak tasarlandığı ifade edilmiştir. Şirket, dünya lideri bir gençlik geliştirmeyi amaç edinmektedir.

Her kulübün futbolu toplumsal yarar için kullanma vizyonu, kısmen Manchester City’nin 30 yıldan fazla bir süredir New York ve Melbourne’de tekrarlanan hayır kurumu olan City in the Community vasıtasıyla sağlanır. Grubun Japonya’da Yokohama F. Marinos, Uruguay’da Montevideo City Torque, İspanya’da Girona, Çin’de Sichuan Jiuniu, Hindistan’da Mumbai City, Belçika’da Lommel SK ve Fransa’da Espérance Sportive Troyes Aube Champagne (ESTAC) yatırımları bulunmaktadır. 2021’de Club Bolivar, City Football Group ailesine ilk Partner kulüp olarak katıldı.

Kaynakça

Our Story. (2008). Retrieved 11 January 2022, from https://www.cityfootballgroup.com/our-story/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir