Çoban Çantası Nedir?

Kalp şeklinde olan sempatik meyve kesecikleri ile çoban çantası bitkisi, bitkiler alemi içinde yer edinen ve genel olarak pek oldukça yararları bulunan bir bitkidir. Öteki şifalı bitkilere nazaran o kadar da fazla bir bilinirliği yoktur. Bu nebat hakkında insanların kafasında birçok değişik görüş ve fikir mevcuttur. Nebat hakkında pek oldukça değişik nitelikler bulunmaktadır. Bu özellikler halkın büyük bir kısmı tarafınca detaylıca bilinmemektedir.

Çoban çantası bitkisi, turp grubu nebat ailesinde yer almıştır. Çeşitli tarla bölgelerinde, çayırlık yerlerde ve hatta ve hatta çorak arazilerde dahi yetişebilmektedir. Bu nebat, kendiliğinden yetişebilme imkanı olduğu şeklinde saksılara ekilerek de ev ortamında yetiştirilebilmektedir. Tek senelik bir nebat olarak bilinmekte olan bu nebat, otsu yapısı ile öne çıkmaktadır. Dimdik ve uzunca gövdesi bulunan nebat, kalp şeklinde olan meyve keseleri ve oldukça güzel görünümlü çiçekleri ile dikkat çekmeyi başarmaktadır.

Genel olarak 50 ila 60 santimetre içinde değişen boyu ile öne çıkmaktadır. Hem soğuğa hem de kuraklığa dayanıklı yapısıyla da dikkat çekmektedir. Nebat, adını kalp şekline benzeyen meyve keseciklerinin çobanların yanlarında taşımış olduğu çantalara benzemesinden almaktadır. Bu isim, bizim devletimizde kullanıldığı şeklinde birçok değişik ülkelerin dillerinde de buna benzer isimlerde kullanılmaktadır.

Çoban Çantası Yararları Nedir?

Genel olarak baktığımızda halk içinde Kuşkuş Otu, Çıngıraklı Ot yada Medik isimleriyle de bilinmektedir. Çoban çantası bitkisi, Japonya’da oldukça uzun senelerdir malum ve sıkça kullanılan bitkidir. Ek olarak uzun ömrün sırrı olduğuna inanılan bir bitkidir. Bir çok insan tarafınca tarlalarda istenmeyen yabani otlardan sanılan bu nebat, sanılanın aksine oldukça yararlı ve yararlıdır. Malum en mühim çoban çantası yararları şunlardır;

 • Çobançantası, vücudun çeşitli yerlerinde oluşan iltihaplı bölge ve kısımların oldukça daha süratli bir halde iyileşmesini sağlamaktadır.
 • Bitkinin içinde yer edinen Peptid ve Saponin şeklinde maddeler vasıtasıyla vücuttaki kanamaların durdurulmasını sağlar.
 • Bilhassa burun kanamaları başta olmak suretiyle çeşitli kanama durumlarının süratli bir halde engellenmesini sağlamaktadır.
 • Kabızlık şeklinde çeşitli sindirim problemlerinden şikayetçi olan bireylerin de imdadına yetişmektedir. Bağırsakların rahatlatılmasında mühim ve etkin bir rol oynamaktadır.
 • Çobançantası, bayanların regl ve tane dönemlerinde şiddetli ağrılara karşı da oldukça iyi gelmektedir. Tertipli ve devamlı olarak kullanıldığı taktirde bu ve buna benzer ağrılara ve çeşitli şiddetli kanama durumlarına karşı da organik bir müdafa olarak işlev görmektedir.
 • Kızlarda buluğluk dönemlerindeki tane düzensizlikleri için de birebir olan bitkidir.
 • Gerilim düşürücü özellikleriyle de yüksek gerilim problemi olan hastaların gözden kaçırmaması ihtiyaç duyulan organik bir tesir sunmaktadır.

Çoban Çantası Çayı ve Yağı Yararları

Nebat aleminde azca malum muhteşem bir organik çözüm olan çoban çantası bitkisi, çay olarak hazırlanıp tekrardan soğutulduğu zaman gargara olarak da kullanılabilmektedir. Çoban çantası çayı yararları ise şu şekildedir;

 • Çeşitli boğaz ve diş ağrılarından yakınan bireylerin ağrılarının azalmasını veyahut tamamen sona ermesini sağlayabilir.
 • Nebat özütü içinde yer edinen Potasyum yardımıyla kalp ve koroner damarlara da büyük faydası vardır.
 • Kan dolaşımına pozitif yönde tesir eden nebat, karaciğer ve böbrek şeklinde birçok değişik iç organa da yüksek oranda yarar sağlamaktadır.
 • Hipertansiyona karşı da oldukça mühim bir tedbir olduğu bilinmektedir.
 • Çoban çantası basur hastalığının çeşitli problemlerine karşı da iyi bir tedbir olduğu malum bir gerçektir.
 • Yüksek tansiyonu düşürücü etkisinden dolayı çeşitli kalp ve damar hastalıklarına karşı da birinci derecede tedbir olarak kullanılabilmektedir.

Çoban Çantası Nereden Alınır?

Çoban Çantası bitkisi otunu kurutulmuş hali ile, yağ yada çay formunda aktarlardan ve çeşitli online alışveriş sitelerinden organik ürünler başlığı altında kolaylıkla temin edebilirsiniz. Ek olarak nebat kolay ve süratli bir halde günlük hayatınızda kullanabilmeniz oldukça mümkündür. Bilhassa mayıs ve haziran aylarında toplanan ve direkt olarak günışığına mazur kalmayan bölgelerde biter. Çobançantası, cam kavanozlarda veyahut hava almayan öteki türdeki kaplarda gönül rahatlığıyla saklanabilir. Çoğu zaman çay formunda sık sık tüketilen bitkinin, gün içinde iki bardaktan fazla içilmemesi tavsiye edilir.

Çoban Çantasının Öteki Özellikleri

Bilhassa çay olarak kullanılan çoban çantası tentüre olarak cilde direkt olarak uygulanmasıyla bilinir. Bez yardımıyla vücudun ağrılı bölgelerine masaj yapılarak çeşitli şekillerde uygulanabilir. Nebat tentürünün birçok enfeksiyon ve iltihaplara da iyi geldiği malum bir gerçektir. Bu tip uygulamalarla vücudun çeşitli bölgelerine uygulanan nebat, ağrı ve acı hissedilen birçok değişik bölgeler için oldukça verimli sonuçlar vermektedir. Malum net bir yan tesiri bulunmamaktadır. Bitkinin tüketiminde, öteki bitkisel ve organik ürünlerde olduğu şeklinde tedbiri elden bırakmamak gerekir. Tavsiye edilen kullanım miktarlarını aşmamak esastır.

Kırılgan bünyeye haiz ve çeşitli alerjileri bulunan bireylerin bu bitkiyi kullanmadan ilkin kesinlikle doktoruna danışması gerekir. Bitkinin çayının tüketiminde diyetisyen yada kişisel beslenme uzmanlarından yardım alması gerekmektedir. Bilhassa emzirme durumundaki bayanların, kendi hekim ve beslenme uzmanlarına danışmadan tüketmemeleri mühim bir husustur. Bu nebat kürleri eğer doğru ve uzman kontrolünde uygulanırsa oldukça büyük faydalar sağlamaktadır. Yüksek oranda verim vermektedir. Fakat kontrolsüz tüketimler de aynı oranda kişiye zarar verebilmektedir. Maalesef geri dönüşü olmayan çeşitli yıkıcı sonuçlar doğurabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir